Ο Ντόλμπεργκ «βύθισε» τη Ναντ

O Kάσπερ Ντόλμπεργκ οδήγησε με δύο γκολ τη Νις σε νίκη 2-1

O Kάσπερ Ντόλμπεργκ οδήγησε με δύο γκολ τη Νις σε νίκη 2-1 στην έδρα της Ναντ για την 31η αγωνιστική της Ligue 1, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και να αισθάνονται έντονα την απειλή του υποβιβασμού, επτά αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Ρεμς και Ρεν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να μπουν στην πρώτη εξάδα, παραμένοντας ισόβαθμοι με την Μαρσέιγ στους 45 βαθμούς. Όλα τα γκολ του παιχνιδιού σημειώθηκαν από το 60' κι έπειτα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές, αλλά τον Γκιρασί να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές για τη Ρεν.

Στο Μπορντό, το Στρασβούργο πήρε το διπλό με 3-2 κι έπιασε τους γηπεδούχους στους 36 βαθμούς και την 13η θέση. Και τα πέντε τέρματα της αναμέτρησης μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους νικητές να προηγούνται 3-0 μόλις στο 30ο λεπτό και την Μπορντό να καταφέρνει να μειώσει σε 3-2 στις καθυστερήσεις, αλλά να μην μπορεί να πετύχει κάτι περισσότερο στο δεύτερο μέρος.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο 03/04
Μονακό-Μετς 4-0 (50' πεν. Φάμπρεγας, 52' Φόλαντ, 77', 89' πεν. Μπεν Γεντέρ)
Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 0-1 (20' Ντέιβιντ)
Λανς-Λιόν 1-1 (65’ Κλος-80’ Πακετά)

Κυριακή 04/04
Ανζέ-Μονπελιέ 1-1 (72' Μπαοκέν - 47' Μαβιντίντι)
Μπορντό-Στρασβούργο 2-3 (36' Μπες, 45+2' πεν. Ουι Τζο - 6' Κονέ, 21' Ντιαλό, 30' πεν. Αζόρκ)
Λοριάν-Μπρεστ 1-0 (45' Αμπερζέλ)
Ναντ-Νις 1-2 (32' Τουρέ - 11' πεν., 29' Ντόλμπεργκ)
Ρεμς-Ρεν 2-2 (60' Ντιά, 81' Κονάν - 75' πεν., 83' Γκιρασί)
Νιμ-Σεντ Ετιέν (18:05)
Μαρσέιγ-Ντιζόν (22:00)