Ο Μπλας χάρισε το Κύπελλο Γαλλίας στην Ναντ! (vid)

Κυπελλούχος Γαλλίας αναδείχθηκε η Νάντ, μετά την επικράτησή της με σκορ 1-0 επί της Νις

Το Κύπελλο Γαλλίας κατέκτησε η Νάντ, μετά από την επικράτηση της με 1-0 επί της Νις, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Λούντβικ Μπλας στο 46ο λεπτό με πέναλτι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση, με τη Νις να είναι αυτή που είχε την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση, με τον Αμινέ Γκουιρί να βγαίνει τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της Ναντ, που αντέδρασε σωστά και κράτησε αλώβητη την εστία του.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο έκαναν πολύ καλή αμυντική δουλειά, με αποτέλεσμα το πρώτο 45λεπτο να ολοκληρωθεί χωρίς κάποια σπουδαία φάση και χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Ναντν κέρδισε ένα πέναλτι με τον Μπλας να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1-0. Στο 50’ ο Πέδρο Τσιριβέγια έχασε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με ένα εντυπωσιακό σουτ μέσα από την περιοχή.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Νάντ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, είχε τις φάσεις, κατάφερε να κλείσει με πολύ ωραίο τρόπο τις επιλογές της Νις που μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 που έδωσε το Κύπελλο Γαλλίας στη Ναντ. Το 4ο στην ιστορία της!

ΛΙΓΚ 1: Τελευταία Ενημέρωση