«Λύτρωσε» την Παρί ο Ικάρντι σε... θεότρελο παιχνίδι!

Γερά στο «παιχνίδι» του τίτλου παραμένει η Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς νίκησε 3-2 τη μαχητική Σεντ Ετιέν

Από την… κόλαση στον… παράδεισο η Παρί Σεν Ζερμέν! Ύστερα από ένα τρελό σε εξέλιξη ματς, το γκολ του Ικάρντι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων «έσωσε» τους πρωτευουσιάνους και τους χάρισε τη νίκη (3-2) απέναντι στη Σεντ Ετιέν, με αποτέλεσμα να παραμένουν στο -1 από την πρωτοπόρο, Λιλ.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς πολλές συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα μέχρι το 75’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Αρχικά, στο 78’ ο Μπουανγκά έβαλε μπροστά τους «Στεφανουά», με τον Εμπαπέ να απαντά ένα λεπτό αργότερα για την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο πιεστικοί, με τον Γάλλο επιθετικό να κερδίζει πέναλτι και να το μετατρέπει ο ίδιος σε γκολ, στο 87’, για την ανατροπή. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν και νέα απάντηση, με τον Αμουμά να εκμεταλλεύεται το κακό διώξιμο του Ρίκο (ύστερα από σουτ του Μπουανγκά) και παίρνοντας το «ριμπάουντ», να κάνει το 2-2, στο 90+2’.

Όπως είναι φυσικό, η Παρί βγήκε ξανά μπροστά για το προβάδισμα. Αρχικά, το άγγιξε με τον Ντι Μαρία στο 90+4’, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ύστερα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Τελικά, μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ικάρντι, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 67’, με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, Παπί Σισέ, αγωνίστηκε σε όλο το ματς και ήταν σε γενικές γραμμές καλός, αλλά στο τέλος «λύγισε» και εκείνος όπως όλη η Σεντ Ετιέν, η οποία παρέμεινε στους 39 βαθμούς.