Καρέ η Λιόν - χατ τρικ ο Ντεπάι

Με έναν «καυτό» Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ, η Λιόν συνέτριψε 4-1 τη Ντιζόν

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Σαμπιονά η Λιόν. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής (το ματς της πρεμιέρας είχε αναβληθεί), η Ολιμπίκ συνέτριψε με 4-1 τη Ντιζόν, για την οποία ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, σκοράροντας δύο φορές από το σημείο του πέναλτι.

Η Ντιζόν έκανε το… λάθος να προηγηθεί με τον Σίντλερ στο 14’ και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι και λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κάπου εκεί υπήρξε μια μικρή… καταιγίδα, αφού από το 39’ μέχρι τη λήξη του 45αλέπτου, η Ολιμπίκ πέτυχε τρία γκολ. Αρχικά με τον Ντεπάι από το σημείο του πέναλτι, στο 45’ ήρθε το αυτογκόλ του Λοτοά και στις καθυστερήσεις, ο Ντεπάι με το δεύτερο προσωπικό γκολ, έκανε το 3-1.

Στο 66’ και πάλι από την «άσπρη βούλα» ο Ολλανδός πέτυχε το 4-1, φτάνοντας στο χατ-τρικ και κάπου εκεί… έσβησε το ματς. Οι γηπεδούχοι «πάτησαν φρένο», οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις και το 4-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.