Ήταν… Παρί στο δεύτερο ημίχρονο και άφησε τη Σοσιεδάδ με τις εντυπώσεις!

Η Σοσιεδάδ κέρδισε τις εντυπώσεις στο α' μέρος, με την Παρί όμως να παίρνει… μπρος στο β', μαζί και προβάδισμα πρόκρισης

Γερές βάσεις πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League έθεσε την Τετάρτη (14/2) η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 2-0 υποδεχόμενη τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Παρκ ντε Πρενς».

Σε ένα παιχνίδι, στο πρώτο μέρος του οποίου οι Βάσκοι ήταν ξεκάθαρα εκείνοι που κέρδισαν τις εντυπώσεις, έχοντας μάλιστα και δοκάρι (45' Μερίνο).

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πήρε... μπρος στο δεύτερο, καθαρίζοντας με τους Εμπαπέ (58', είχε και δοκάρι στο 64') και Μπαρκολά (70').

Να σημειωθεί ότι ο 21χρονος μεσοεπιθετικός σημείωσε το πρώτο του τέρμα στην κορυφαία ποδοσφαιρική ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, στην οποία επίσης ντεμπούταρε ο Μπεράλδο (χειμερινό μεταγραφικό απόκτημα των Παριζιάνων έναντι 20 εκατ. ευρώ από τη Σάο Πάολο)

Την Τρίτη 5 Μαρτίου η ρεβάνς.

Το ματς:

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έδειξε τις διαθέσεις της σχεδόν από τα… αποδυτήρια! Και αυτό διότι απείλησε πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, με το φιλόδοξο σουτ που έπιασε εκτός περιοχής ο Αντρέ Σίλβα.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η Παρί προσπάθησε να αξιοποιήσει το δυνατό της «όπλο», τις αντεπιθέσεις, χάρη στην ταχύτητα των μεσοεπιθετικών της. Καλύτερος όλων σε αυτό το κομμάτι φυσικά ο Εμπαπέ ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 6', όταν δέχθηκε το ωραίο κάθετο πέρασμα από τον Ντεμπελέ, φεύγοντας με τα… χίλια στην κόντρα, για να πατήσει περιοχή και να εκτελέσει, βλέποντας όμως τον Ρεμίρο να του βάζει «στοπ».

Ήταν ένα δεκάλεπτο που οι Βάσκοι παρουσίαζαν κάποια αμυντικά κενάκια. Λογικό βέβαια δεδομένης και της ποιότητας των αντιπάλων τους. Ταυτόχρονα, ωστόσο, έπαιζαν επιθετική άμυνα, πίεζαν ψηλά και παρέμεναν απειλητικοί. Ενώ σιγά-σιγά μετά το 10' άρχισαν να κλείνουν πολύ καλά και τους χώρους.

Μάλιστα, εν συνεχεία είχαν ακόμα δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον ελιγμό και το σουτ του Κούμπο στο 18' και την κεφαλιά του Αντρέ Σίλβα στο 22', ύστερα από τη σέντρα του πρώτου. Για να απαντήσει στο 35' η Παρί με την κεφαλιά του Μπαρκολά, σε μια φάση για την ίδια μετά από ώρα.

Σε κάθε περίπτωση, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν κερδίσει τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος. Και… σφράγισαν αυτήν την εντύπωση με τη σπουδαιότερη στιγμή του ημιχρόνου, δηλαδή με τη σουτάρα που έπιασε ο Μερίνο εκτός περιοχής στο 45', με την μπάλα να προσκρούει στην οριζόντια δοκό προς τη συμβολή!

Η Παρί μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Εμπαπέ να μην πιάνει το καλύτερο δυνατό τελείωμα στο 50'.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να βάζουν σταθερά στο παιχνίδι τους τις στατικές φάσεις. Και το εξαργύρωσαν στο 58'. Ο Ντεμπελέ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρκίνιος έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω από το ύψος του πρώτου δεκαριού, με τον Εμπαπέ να πετάγεται στο δεύτερο, για να ανοίξει το σκορ (1-0) με κοντινή προβολή.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε όχι μόνο δεν πήρε το πόδι από το γκάζι, αλλά αντίθετα αύξησε την πίεσή της για ένα δεύτερο τέρμα. Και το βρήκε!
Αρχικά, προειδοποίησε στο 64' απαντώντας στα δοκάρια με τη δυνατό σουτ του Εμπαπέ, με τον Ρεμίρο να βρίσκει επίσης την μπάλα με τα ακροδάχτυλα. Για να έρθει στο 70' ο Μπαρκολά να πραγματοποιήσει ωραία μπούκα από τα αριστερά αδειάζοντας τον αντίπαλό του και τσιμπώντας την μπάλα για το 2-0!

Η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ούσα φανερά επηρεασμένη. Στο 82' το σουτ του Θουμπιμένδι από το όριο της περιοχής ήταν άστοχο, εκείνο του Κόλο Μουανί στο 87' επίσης και έτσι το 2-0 παρέμεινε μεχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα – Χακίμι, Μαρκίνιος, Ντανίλο (72' Λ. Ερναντές), Μπεράλντο – Ζαϊρέ-Εμερί, Φαμπιάν Ρουίθ, Βιτίνια – Ντεμπελέ (82' Μουανί), Εμπαπέ, Μπαρκολά (72' Ασένσιο).
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο – Τραορέ, Θουμπελδία, Λε Νορμάνδ (78' Πατσέκο), Γκαλάν (88' Αραμπούρου) – Μέντεζ (78' Τουριέντες), Θουμπιμένδι, Μερίνο – Κούμπο, Αντρέ Σίλβα (78' Σαντίκ), Μπαρενετσέα (66' Ζακαριάν).
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάρκο Γκουίντα, ενώ VAR ο συμπατριώτης του, Πάολο Βαλέρι.

Πηγή: Sport-fm.gr

ΛΙΓΚ 1: Τελευταία Ενημέρωση