Γκατούζο: «Δεν μπορούμε να αστειευόμαστε με τους θεούς του ποδοσφαίρου»

Δεν έμεινε ικανοποιημένος από την «χαλάρωση» που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του

Παρά την τρίτη διαδοχική νίκη στην Ligue 1 (σ.σ. 4-2 εκτός έδρας επί της Λοριάν), ο Τζενάρο Γκατούζο δεν έμεινε ικανοποιημένος από την «χαλάρωση» που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

«Είμαι πολύ χαρούμενος με την νίκη, αλλά με στεναχωρεί πολύ το… σενάριο της συνάντησης. Παίξαμε σαν μεγάλη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο με έκανε να ξαναζήσω όσα έγιναν εναντίον της Στρασμπούρ (σ.σ. 1-1)», σχολίασε ο Ιταλός προπονητής της Μαρσέιγ.

Ενώ πρόσθεσε: «Είμαι πολύ θυμωμένος για το δεύτερο ημίχρονο. Είναι θέμα νοοτροπίας, ψυχικής κατάστασης. Δεν ήμουν ευχαριστημένος με το γκολ που δεχθήκαμε στο 3-0. Μπορώ να μιλήσω γι’ αυτό γιατί έχασα έναν τελικό Champions League με την Μίλαν αφού προηγήθηκα με 3-0 στο ημίχρονο (σ.σ. 3-3 και 3-2 στα πέναλτι, το 2005 εναντίον της Λίβερπουλ). Έδωσα συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη, αλλά είμαι πολύ θυμωμένος.

Τους είπα στο ημίχρονο να προσέχουν και να συνεχίσουν να παίζουν με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ένας αγώνας δεν διαρκεί μόνο 45 λεπτά. Δεν μπορούμε να αστειευόμαστε με τους θεούς του ποδοσφαίρου, πρέπει να είμαστε σοβαροί».