Έσπασε το αήττητο της Παρί Σεν Ζερμέν η απίθανη Λανς! (vid)

H Λανς πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί των Παριζιάνων με 3-1

Τρελαίνει κόσμο η απίθανη Λανς και πλέον... βροντοφωνάζει ότι πάει για το πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Φρανκς Ες - ο οποίος συμπλήρωσε 100 παιχνίδια στον πάγκο της ομάδας - πρόσφερε μια μοναδική παράσταση στο κατάμεστο από 38 χιλιάδες φιλάθλους «Μπολάρ», επικρατώντας 3-1 της Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι κορυφής, για τη 17η αγωνιστική της Ligue 1!

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια ονειρική εμφάνιση, παίζοντας με τρομερή ένταση και πάθος καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ κατάφεραν να «σβήσουν» όλα τα ατού και τα βαριά χαρτιά των αντιπάλων, υποχρεώνοντας τους Παριζιάνους στην πρώτη φετινή ήττα τους εντός συνόρων!

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Φρανκόφσκι, έπειτα από λάθος υπολογισμό και διώξιμο της μπάλας του Ντοναρούμα. Η απάντηση της Παρί ήρθε τρία λεπτά αργότερα με προβολή του Εκιτικέ, σε μια φάση πάντως που ελέγχεται για επιθετικό φάουλ του 20χρονου φορ στον τερματοφύλακα.

Στο 28', η Λανς πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με τον Φοφανά να βγάζει ωραία κάθετη πάσα στον χώρο, τον Οπεντά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, εκείνος να αδειάζει με... αλήτικη ντρίπλα τον Μαρκίνιος, πριν νικήσει τον Ντοναρούμα για το 2-1!

Η Λανς συνέχιζε να πιέζει σαν... τρελή και για ένα τρίτο γκολ απέναντι σε μια Παρί που είχε «βραχυκυκλώσει» για τα καλά. Τελικώς, οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48', όταν μετά από κλέψιμο στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Οπεντά με τακουνάκι (!) βρήκε τον επερχόμενο Κλοντ-Μορίς για το 3-1!

Οι αλλαγές του Γκαλτέ στη συνέχεια του αγώνα έδωσαν μια επιθετική «πνοή» στην Παρί, ωστόσο με τον Εμπαπέ «εξουδετερωμένο» και ουσιαστικά εκτός αγώνα τα πράγματα ήταν δύσκολα. Στο 75', λίγο έλειψε να κάνει το 3-2 και να ξαναμπεί στο ματς, όμως ο Σαμπά έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Σαράμπια.