Έκλεισε το σπίτι της Παρί η φοβερή Ρεν!

Η Ρεν επικράτησε 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν

Φοβερή και τρομερή Ρεν, έκλεισε το σπίτι της Παρί Σεν Ζερμέν! Η ομάδα της Βρετάνης επικράτησε 2-0 των Παριζιάνων και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα τη φετινή σεζόν στη Ligue 1.

Ένα ματς που πριν το ξεκίνημά του είχε… παρατράγουδα, αφού οι οπαδοί των γηπεδούχων αποθέωσαν τον Κιλιάν Εμπαπέ και γιούχαραν τον Λιονέλ Μέσι!

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Παρί είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Ο Εμπαπέ μάλιστα κατάφερε να βρει δίχτυα στο 24ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γάλλος απείλησε ξανά, αλλά ο τερματοφύλακας της Ρεν απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 33’ ήρθε η σειρά του Μέσι να απειλήσει, με τον Μανταντά να του λέει ξανά όχι!

Στο 41ο λεπτό ο Εμπαπέ έκανε ένα ωραίο σουτ, με τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει για ακόμη μια φορά! Τις τόσες ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες τις… τιμώρησε η Ρεν και ο Τόκο Εκαμπί στο 45’ έκανε το 1-0 στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα και στο δεύτερο μέρος, με τον Ουγκοσουκβού στο 48’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τη Ρεν σοκάροντας την ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ. Στην συνέχεια του αγώνα η Παρί δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Ρεν πήρε μια πολύ σημαντική νίκη η οποία την ανέβασε στην 5η θέση ενώ από την άλλη η Παρί συνεχίζει στην κορυφή με 66 βαθμούς.

Στα άλλα ματς νωρίτερα, τώρα, η Μονακό επικράτησε 2-0 της Αζαξιό και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 53’ και μετά αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μπαγιαλά. Στο 27’ ο Μπεν Γεντέρ άνοιξε το σκορ και ο Ντιατά στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Κάπως έτσι η Αζαξιό βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μονακό στο -2 από την 3η Μαρσέιγ.

Η Μονπελιέ επικράτησε 2-1 της Κλερμόν, με τον Γουαχί στο 61’ και στο 72’ να κάνει την ανατροπή για την ομάδα του, αφού ο Κάουι είχε ανοίξει το σκορ για την Κλερμόν στο 32ο λεπτό.

Νις και Λοριάν ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις να παίζουν με 10 παίκτες, κάτι που ουσιαστικά δεν επηρέασε το αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 7η θέση και οι φιλοξενούμενοι στην 8η. Ο Μεϊτέ στο 30’ έδωσε προβάδισμα στη Λοριάν, αλλά ο Λαμπόρτ στο 77’ έφερε το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Το Στρασβούργο επικράτησε 2-0 της Οσέρ η οποία παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού. Ο Νιαμσί στο 5’ έκανε το 1-0, με τον Ντιαλό στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ (2-0).

Τρουά και Μπρεστ ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού και τους φιλοξενούμενους πάνω από αυτή και να ανασαίνουν βαθμολογικά. Ο Λες Μελού άνοιξε το σκορ για την Μπρεστ στο 30’, με τον Ριπάρ στο 34’ να κάνει το 1-1. Ο Ρόνι Λόπες στο 38’ έγραψε το 2-1 για την Τρουά, με τον Ντελ Καστίγιο στο 75’ από την άσπρη βούλα να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

ΛΙΓΚ 1: Τελευταία Ενημέρωση