Έβαλε φρένο στο σερί της Λιόν με… πάρτι η Λανς

Εκτός έδρας επικράτηση

Έστησε πάρτι στο Λιόν και έπιασε εξάδα η Λανς! Η καλοδουλεμένη ομάδα του Φρανκ Αϊσέ επικράτησε με το εμφατικό 3-0 στο «Groupama» και έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων νικών της Ολιμπίκ, κρατώντας την στο δεύτερο μισό του ταμπλό.

Για να έρθει αυτό το τρίποντο για τη Λανς έπρεπε να ανοίξει τον δρόμο ο Σοτοκά στο 43ο λεπτό, αξιοποιώντας τη δημιουργία του Περέιρα ντα Κόστα για το 1-0 σε ένα πρώτο μέρος που ήταν ισορροπημένο και με καλές στιγμές εκατέρωθεν. Ωστόσο, αυτό το γκολ και το σημείο που ήρθε, ήταν αρκετό για να χαλάσει το μυαλό των γηπεδούχων που μπήκαν στο δεύτερο μέρος με… αναρχία για την ανατροπή και την πάτησαν.

Πρώτα, υποπίπτοντας σε πέναλτι που αξιοποίησε ο Γουαχί για το 2-0 στο 53ο λεπτό, κεφαλαιοποιώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Με τον Ντανσό στο 87ο λεπτό, αφού τρία λεπτά νωρίτερα ο Μέιτλαντ-Νάιλς είχε αφήσει τη Λιόν με παίκτη λιγότερο, να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο τρίποντο των φιλοξενούμενων.