Έγραψε ιστορία η Εθνική U20 Ανδρών!

Τεράστια πρόκριση!

Τεράστια επιτυχία για το κυπριακό βόλεϊ. Η Εθνική U20 Ανδρών προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί μεταξύ Απριλίου – Μαϊου.

Τα παιδιά πραγματικοί μάγκες του Jorge Cannestracci έγραψαν ιστορία στο μικρό χωριό της Αυστρίας Steinbrunn κερδίζοντας τα μεγαθήρια Αυστρία την Πέμπτη 09 Ιανουαρίου και Κροατία 10 Ιανουαρίου αφήνοντας τους πάντες με το στόμα ανοικτό.

Την Παρασκευή οι διεθνείς ήταν συνεπείς με την ιστορία κερδίζοντας την Κροατία, το φαβορί του Ομίλου με 3-1 σετ.

Η Εθνική μας επιχείρησε να μείνει κοντά στο πρώτο σετ στο ταραφλέξ του Landessportzentrum Viva και όχι μόνο αυτό αλλά προηγήθηκε 09-05 απέναντι στην πανίσχυρη Κροατία σκορπώντας χαμόγελα. Η ομάδα του Cannestracci έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα. Oι νεαροί διεθνείς μας ήταν εντυπωσιακοί και προηγήθηκαν 12-07.

Η ομάδα μας φάνηκε να αντέχει την πίεση των Κροατών και να μένει μπροστά 14-11 αυξάνοντας και την πίεση στο υποτιθέμενο φαβορί. Ένα μικρό σερί της Κροατίας έφερε την ισοφάριση 16-16, αλλά η ομάδα μας στεκόταν πολύ καλά και επανέκτησε το προβάδισμα 17-16. Το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι με την Εθνική μας να προηγείται 19-18 και 20-19 διατηρώντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Ωστόσο, οι Κροάτες μπήκαν στα τελικά στάδια του σετ προηγούμενοι με 20-21 αλλάζοντας κάπως τα δεδομένα. Η Εθνική ισοφάρισε 22-22 και όλα άρχισαν ξανά.  Η αγωνία και το σασπένς διατηρήθηκε ως το φινάλε του σετ με τους Κροάτες μπροστά 22-23. Τα παιδιά μας άγγιξαν το σετ 24-23 αφού ήθελαν ένα πόντο για να το πάρουν και τα κατάφεραν. Η Κύπρος κέρδισε 25-23 σε 25’! προηγήθηκε 1-0 και έριξε στα «σχοινιά» τους Κροάτες. Πρώτο βιολί της Εθνικής μας άνκαι δεν υστέρησε κανένας ήταν ο Σωτήρης Σιαπάνης με 09 πόντους.

Η ομάδα του Cannestracci άρχισε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 06-03. Οι διεθνείς μας έδειχναν αποφασισμένοι για όλα και σε αυτό το σετ. Το σετ έμοιαζε σε αυτό το στάδιο να βρίσκεται στα μέτρα της Εθνικής που προηγήθηκε 12-05 κάνοντας τρομερή εμφάνιση.  Ένα μικρό σερί των Κροατών δεν πτόησε την Εθνική που διατήρησε σκορ ασφαλείας 13-08 και 14-10. Τα ηνία του σετ βρίσκονταν σε κυπριακά χέρια 16-11. Η Κροατία πίεσε αλλά η Εθνική ήταν εντυπωσιακή και τους ξέφυγε ξανά 18-14 και 19-15 αφού το «μαγικό» 25 ήταν όλο και πιο κοντά όταν διαμορφώθηκε το 20-15. Το σετ ήταν σε κομβικό σημείο με την Εθνική να κερδίζει  21-16 αλλά τα δεδομένα δεν μπορούσαν να ανατραπούν με το υπέρ μας 24-17. Η Εθνική κέρδισε 25-19 σε 24’ και έγραψε το 2-0 με την ιστορική πρόκριση να είναι ακόμα πιο κοντά. Ο Σιαπάνης ήταν εντυπωσιακός παρασύροντας όλη την Εθνική με 16 πόντους.

H Kροατία έπαιξε τα ρέστα της στο τρίτο σετ αλλά η ομάδα μας δεν πτοήθηκε. Στα αρχικά στάδια το σετ ήταν ισόπαλο 06-06, ενώ οι αντίπαλοι προηγήθηκαν 07-08. Η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 φέρνοντας κατά κάποιον τρόπο το σετ στα μέτρα μας. Το σετ συνέχιζε να βρίσκεται στην πλήρη ισορροπία 15-15. Οι Κροάτες ξέφυγαν με δυο πόντους 15-17. Ωστόσο, οι παίκτες του Cannestracci δήλωσαν ξανά παρόντες και μείωσαν στον πόντο 17-18. Στο σημείο εκείνο η Κροατία εξασφάλισε έξι πόντους και ξέφυγε 17-23 και κατέστη το φαβορί στο τρίτο σετ. Η Κροατία κέρδισε το τρίτο σετ 18-25 σε 27’  αλλά η Εθνική προηγείτο 2-1 και είχε το πάνω χέρι.

Η ομάδα μας άρχισε ξανά πολύ καλά και στο τέταρτο σετ και προηγηθήκαμε 03-00. Η Εθνική μας προηγήθηκε 07 -01 αφού ήταν εντυπωσιακή σε αυτό το σετ. Τα παιδιά του Cannestracci ήταν φοβερά και ποδοπάτησαν την Κροατία 16-06. Όλα έδειχναν να έχουν κριθεί ειδικά όταν βρεθήκαμε στο 21-14. Aυτό που έμενε ήταν η διαχείριση του σετ και κερδίσαμε 25-17 σε 26’ και τον αγώνα με θρίαμβο 3-1 σετ.

ΚΥΠΡΟΣ (JCANΝESTRACCI):Σαββίδης, Ιακώβου, Σιαπάνης, Κανάρης Μιχαήλ, Μαυρομμάτης, Παπαδημητρίου – Λίμπερο: Iωάννου. Αλλαγές: Σκορδής, Χρυσοστομίδης

ΚΡΟΑΤΙΑ (DMERINGER): Devald,Cvancinger,Birlic,Jakovac,Vranjes,Vasko –Λίμπερο: Βusak Vidakovic. – Αλλαγές: VelicFantoric.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση