Συνεχίζει να «καλπάζει» η Ολυμπιάδα!

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Γυναικών στην πετόσφαιρα

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (12-25, 13-25, 14-25)

Με άνεση πέρασε η Ολυμπιάδα Ν. στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής από το Γυμνάσιο Γερίου. Την Τρίτη 01 Φεβρουαρίου κέρδισε τον Δικέφαλο με 0-3 σετ σε 55’ και μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας είναι στην κορυφή με 36 βαθμούς. Ο Δικέφαλος που αγωνίστηκε με απουσίες προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε.

Χωρίς δυσκολίες η Ολυμπιάδα ξέφυγε στο πρώτο σετ και κέρδισε 12-25 σε 17’.

Η Ολυμπιάδα δεν είχε πρόβλημα ούτε στο δεύτερο σετ, αφού προηγήθηκε 10-22 και κέρδισε 13-25 σε 18’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Πιο ανταγωνιστικό ήταν το τρίτο σετ με το Δικέφαλο παρά τις αλλαγές να παίζει πολύ καλά και να είναι σχετικά κοντά στο σκορ 06-11 και 12-16. Η Ολυπιάδα Ν. ανέβασε την απόδοσή της και διαμορφώνοντας το 13-21 κέρδισε με 14-25 σε 20’ και πήρε τη νίκη με 0-3 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Lukacs, Weg, Μπουζέα, Παντελίδου, Οικονομίδου, Βατυλιώτη. – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη – Αλλαγές: Διάκου, Assal, Παπαλοϊζου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Mudritskaya, Drodz, Donchuk, Hudima, Μανίταρου, Cudworth – Λίμπερο: Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Χαραλαμπίδου, Πέτρου, Παταρίδου.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (17-25, 21-25, 14-25)

Ο Property Gallery Απόλλων συνεχίζει να εξασφαλίζει νίκες το 2022. Οι «γαλάζιες» στο μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής κέρδισαν στο Λύκειο Πολεμιδιών την Lemesos Volleyball με 0-3 σε 75’ και βρίσκονται σε απόσταση ενός τριπόντου από την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα Ν. μια αγωνιστική πριν το φινάλε της Α Φάσης.

Η Lemesos Volleyball παρά την απραξία λόγω κορωνοϊου στάθηκε αρκετά καλά και δυσκόλεψε τις «γαλάζιες». Ωστόσο, έχασε και είναι σε δεινή θέση μες δυο αγώνες όμως στο χέρι.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Η Lemesos Volley προσπάθησε στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ αλλά ο Property Gallery Απόλλων ξέφυγε με 07-14. Οι «γαλάζιες» δεν είχαν πρόβλημα να «καθαρίσουν» το σετ με 17-25 σε 24΄.

Στο δεύτερο σετ ήταν καρμπόν με το πρώτο αφού οι «ροζ» έμειναν κοντά στις «γαλάζιες». Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη κατάφερε στα μέσα του σετ να προηγηθεί 12-15, αλλά η Lemesos Volleyball μείωσε στον πόντο 15-16. O Property Gallery Απόλλων ξανά κατόρθωσε να ξεφύγει με 17-21, αλλά οι «ροζ» μείωσαν σε 20-23, ωστόσο οι «γαλάζιες» κέρδισαν με 21-25 σε 26’ και διαμόρφωσαν το 0-2 σετ.

Ο Property Gallery Απόλλων κατόρθωσε μετά τους πρώτους πόντους να επιβληθεί και ολοένα αύξανε τη διαφορά, ενώ βρέθηκε στο +12 (09-21) με την Lemesos Volleyball να εξασφαλίζει κάποιους πόντους και το σετ να ολοκληρώνεται 14-25 για τις «γαλάζιες».

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Ιωάννου, Komlenovic, Summer, Λάσπου, Kέστα, Dobrasinovic – Λίμπερο: Μιχαήλ, Καραολή – Αλλαγές: Horman, Σιαπάνη.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Νogueras, Lavruk, Ιορδάνους, Ventura, Perez, Λάμπρου – Λίμπερο: Ζακχαίου, Χατζηκωνστάντα – Αλλαγές: Popolitova, Κωνσταντίνου.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-23, 25-19, 25-09)

Ντέρμπι για δυο σετ ήταν το παιχνίδι για την 13η αγωνιστική μεταξύ ΑΕΛ – Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα Α Κατηγορίας Γυναικών. Η ΑΕΛ κέρδισε με 3-0 σετ σε 66’ αλλά δυσκολεύτηκε αφάνταστα από τη Νέα Σαλαμίνα που είχε καλή παρουσία στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Η ΑΕΛ βρίσκεται σταθερά στην τριάδα και η Νέα Σαλαμίνα που δεν είχε καλή απόδοση στο τρίτο σετ, είναι 5η.

Πολύ ωραίο το πρώτο σετ αφού η ΑΕΛ προηγήθηκε 10-06, αλλά η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και ξέφυγε 12-16, αλλά η ΑΕΛ ισοφάρισε 17-17. Oι «γαλαζοκίτρινες» πήραν το σετ που εξελίχθηκε σε ντέρμπι με 25-23 σε 23’ και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΛ προηγήθηκε 09-06, αλλά η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε 09-09. Η ομάδα του Boscovic έδειχνε να ελέγχει το σετ όμως η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε 16-16. Η ΑΕΛ σταδιακά ανέβασε στροφές και κέρδισε 25-19 σε 26’.

Το τρίτο σετ ήταν «μονόλογος» για την ομάδα του Al. Boscovic που κέρδισε 25-09 σε 17’ και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

ΑΕΛ(AL. BOSCOVIC): Σπύρου, Stedile, Κasprzak,Πεχλιβάνη, Παναγιώτου, Magdic, - Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Strefling, Leshenkina, Κόκκινου, Προκοπίου, Θεοδούλου, Palmieri – Λίμπερο: Γεωργίου.

Α Κατηγορία Γυναικών: Τελευταία Ενημέρωση