Στην Ολυμπιάδα το προσφυγικό ντέρμπι(pics)

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (14-25, 25-14, 25-20, 19-25, 15-11)

Στο προσφυγικό ντέρμπι Ολυμπιάδα – Ανόρθωση στο «Νεάπολη – Επιστροφή» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε η Ολυμπιάδα με 3-2 μετά από ένα αγώνα με σασπένς, αλλά δεν χάρηκε κανείς. Η Ολυμπιάδα μπορεί να πήρε το δίποντο και να έχει ισχυρό προβάδισμα για την 4η θέση αλλά δυσκολεύει η υπόθεση της τρίτης θέσης τουλάχιστον. Η Ανόρθωση παρά τον πόντο δέχθηκε την δεύτερή της ήττα και εκκρεμούντος του ντέρμπι με την Robo Markets ΑΕΛ θέτει εν κινδύνω την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

Η Ανόρθωση άρχισε καλύτερα το ντέρμπι εξασφαλίζοντας διαφορά τριών πόντων 05-08. Η Ανόρθωση ήταν πολύ καλή και πήρε ντάμπλ – σκορ 06-12. Η «Μεγάλη Κυρία» διατηρούσε τα ηνία με το 09-16. Η ομάδα του Boscovic κυρίαρχη πήρε το πρώτο σετ 14-25 σε 22’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Oλυμπιάδα έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 04-00 με την Ανόρθωση όμως να αντιδρά μειώνοντας 05-03. Η ομάδα της Νεάπολης πατούσε καλύτερα από την ομάδα της Αμμοχώστου και ξέφυγε 11-06. Η ομάδα του Γιαπάνη συνέχισε να υπερέχει και πήρε διψήφια διαφορά 14-07 δυσκολεύοντας το έργο της ομάδας του Al. Βoscovic. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν, η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο +8 21-13. Βλέποντας ότι το σετ χάνεται ο κ. Boscovic έριξε στον αγώνα τις Ριαλά, Αγγελίδη αποσύροντας τις Σταυρινίδη, Bratunhina. H Oλυμπιάδα κέρδισε με 25-14 σε 24’ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι αφού ισοφάρισε 1-1.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε στο τρίτο σετ 0-2, αλλά σχεδόν άμεσα η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 04-04, ενώ βρέθηκε μπροστά στο σκορ 09-07. H Aνόρθωση ισοφάρισε 09-09 για να αυξήσει στους τρεις η Ολυμπιάδα 13-10 σε ένα σετ πραγματικό ντέρμπι. Η Ολυμπιάδα αύξησε σε 15-10, αλλά η Ανόρθωση μείωσε σε 15-14 και όλα ήταν ανοικτά στο καλύτερο σετ του αγώνα. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 19-17 για να αυξάνει τη διαφορά και να κερδίσει 25-20 σε 25’ ανατρέποντας το σκορ σε 2-1.

Η Ανόρθωση ήταν πολύ διαφορετική στο τέταρτο σετ. Θυμίζοντας τις πραγματικές δυνατότητές της προηγήθηκε 01-07. Η Ολυμπιάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως η «Μεγάλη Κυρία» δεν την άφησε και την διατηρούσε σε απόσταση ασφαλείας. Η Ανόρθωση ξέφυγε με ντάμπλ – σκορ για να διαμορφώσει το 09-17 αποκτώντας και την απαραίτητη ψυχολογία σε ένα ντέρμπι ειδικών συνθηκών. Η διαφορά των εννέα πόντων 12-21 ήταν μάλλον μη αναστρέψιμη υπέρ της Ανορθώσεως που κέρδισε το σετ με 19-25, (αφού η Ολυμπιάδα στα τελικά στάδια του σετ επιχείρησε να μειώσει) και ισοφάρισε το ντέρμπι σε 2-2.

Η Ολυμπιάδα θύμισε την εμφάνιση του δεύτερου σετ στο τάϊ – μπρέικ, αφού προηγήθηκε σε ένα σετ ψυχολογίας 05-01 αναγκάζοντας τον Boscovic να πάρει τάϊμ – άουτ. Η ομάδα του Γιαπάνη έδειχνε αποφασισμένη να πάρει το δίποντο και βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους 08-02 στην αλλαγή τερέν. Η Ανόρθωση επιχείρησε να μπει στο παιχνίδι μειώνοντας σε 11 -08 με σερί 03-06 και τον κόουτς των Νεαπολιτισσών να ζητεί και να παίρνει τάϊμ – άουτ. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε και άλλο σε 11-10 σε ένα πολύ κλειστό σετ. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 14-11 και έγινε φαβορί για τη νίκη που πήρε με 15-11 σε 18’ κερδίζοντας με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μανίταρου, Λεωνίδου, Hudima, Cudworth, Juric , Simanovski - Λίμπερο 1: Σιακίδου – Παπακυριακού , Λίμπερο 2: Κούτα – Αλλαγές: Dobrasinovic

ANΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC):Χαραλάμπους, Βασιλείου, Caetano, Βratunhina, Taylor, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά, Αγγελίδη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ: Τελευταία Ενημέρωση