Η «Μεγάλη Κυρία» έδωσε το 9ο ραντεβού στον τελικό

Έκανε την μεγάλη ανατροπή επί της Ολυμπιάδας και πέτυχε την πολύ μεγάλη πρόκριση

Είναι στο dna της «Μεγάλης Κυρίας».Η Ανόρθωσις , κάτοχος του Κυπέλλου το 2019, πέρασε για 9η φορά το βράδυ του Σαββάτου στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στον επαναληπτικό ημιτελικό με την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε μέσα στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» αφού ανέτρεψε το 0-3 που έχασε στον πρώτο αγώνα. Η Ανόρθωσις κέρδισε με 1-3 και πήρε την πρόκριση στο «χρυσό» σετ κερδίζοντας 08-15 αναμένοντας αντίπαλο στη «μεγάλη γιορτή».

Σημειώνεται ότι η Ολυμπιάδα προηγήθηκε με 1-0 αλλά δεν κατάφερε να «κλειδώσει» την πρώτη της συμμετοχή στον Τελικό μετά από 30 χρόνια. Η Ανόρθωσις με φοβερά αποθέματα ανέτρεψε διαφορές σε όλα τα σετ και διεκδικεί πλέον το 8ο Κύπελλο στην ιστορία της.

Το πρώτο σετ του δεύτερου ημιτελικού είχε ενδιαφέρον με την Ολυμπιάδα να επικρατεί 25-22 σε 24’ και να προηγείται 1-0.

H ομάδα της Νεάπολης έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ όπου προηγήθηκε 09-03 δείχνοντας να κυριαρχεί. Η Ανόρθωσις θέλησε να μείνει στο σετ και παρά το γεγονός ότι η Ολυμπιάδα πήρε «αέρα» έξι πόντων η Ανόρθωσις προηγήθηκε 13-14 δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στο σετ.

Το τάϊμ –άουτ του Γ. Νικολάκη «δεν έπιασε τόπο» με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 14-17, σε καθοριστικό σημείο του σετ. Η Ολυμπιάδα κατάφερε να μειώσει στον πόντο 17-18 και όλα ήταν ορθάνοιχτα. Η Ανόρθωσις έλεγχε την κατάσταση και ξέφυγε ξανά με τρεις πόντους 19-22 για να επικρατήσει τελικά με 19-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον ημιτελικό. Η Ανόρθωσις μπήκε με αυτό τον τρόπο στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Η Ολυμπιάδα άρχισε καλύτερα στο τρίτο σετ, προηγήθηκε 04-02, όμως η Ανόρθωσις ισοφάρισε σχεδόν άμεσα σε 06-06.Παράλληλα, η «Μεγάλη Κυρία» ανέτρεψε εκ νέου την κατάσταση και προηγήθηκε 07-09 και διατηρούσε σε εκείνο το σημείο τη μικρή απόσταση ασφαλείας 09-11.

Το σερί της Ανορθώσεως συνεχίστηκε και προηγήθηκε 10-14. Οι παίκτριες του Boscovic υπερείχαν διατηρώντας μια σχετική απόσταση ασφαλείας με το +3 13-16. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν συνεχώς μπροστά, ενώ στο 14-18 ο Ελλαδίτης κόουτς της Ολυμπιάδας Γ.Νικολάκης πέρασε στο παιχνίδι την Άννυ Σιάγια αντικαθιστώντας την Έφη Πέτρου, αλλάζοντας κεντρική.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» αφού η Ολυμπιάδα μείωσε στον πόντο 19-20. Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε εκ νέου με τρεις πόντους 21-24 για να κερδίσει 22-25 σε 28’ να ανατρέψει το σκορ σε ένα ορθάνοικτο ημιτελικό.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 05-03, ωστόσο η Ανόρθωσις δεν την άφησε να ξεφύγει και με σερί 01-04 βρέθηκε μπροστά στο σκορ 06-07. Η εναλλαγή στην πρωτοπορία συνεχίστηκε με την Ολυμπιάδα να προηγείται 11-08 και 12-09 με τον Σέρβο κόουτς της Ανορθώσεως Al. Boscovic να καλεί σε τάϊμ – άουτ τις παίκτριές του.

Η Ανόρθωσις αντέδρασε ξανά και «γύρισε» τα δεδομένα 14-16 με τον κόουτς Γ. Νικολάκη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα του Al. Βoscovic πήρε τον έλεγχο αλλά η Ολυμπιάδα δεν είχε άλλη επιλογή παρά να αντιδράσει, κάτι που έγινε μειώνοντας σε 18-19. Το τέταρτο σετ έκρινε πολλά και οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα όμως η Ανόρθωσις προηγήθηκε 21-23 και κατέστη τεράστιο φαβορί για τη νίκη. Η Ανόρθωσις πήρε τη νίκη με 22-25, κέρδισε 1-3 και η πρόκριση κρίθηκε στο «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 04-01 δείχνοντας αποφασισμένη να «επιστρέψει» και να προκριθεί στον Τελικό. Όπως και στη κανονική διάρκεια του αγώνα έτσι και στο «χρυσό» σετ η Ανόρθωσις με σερί 01-05 προηγήθηκε μες 05-06 αλλάζοντας τα δεδομένα. Με την αλλαγή του τερέν η Ανόρθωσις είχε το προβάδισμα 06-09 και «έβλεπε» καθαρά την πρόκριση.

Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε και άλλο για να κερδίσει 08-15 και να προκριθεί για 9η φορά στην ιστορία στον Τελικό με στόχο το 8ο της Κύπελλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Hudima, Μudritskaya, Cudworth, Μανίταρου, Λεωνίδου, Πέτρου – Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Σιάγια.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Ζεμπύλα, Bratunhina, Ριαλά, Caetano, Βασιλείου, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ.