Δήλωσε παρούσα στο ραντεβού τίτλου

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (17-25,25-22, 20-25, 16-25)

Πραγματικά «Κυρία» που σέβεται τον εαυτό της σαν πρωταθλήτρια ήταν η Ανόρθωση στο ντέρμπι τίτλου με τον Korantina Homes Παφιακό στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη». Δείχνοντας ότι η Πάφος… της πάει αφού πέτυχε τη δεύτερη νίκη της εκεί κέρδισε τον επίδοξο πρωταθλητή με 1-3 σετ και οι τελευταίες αγωνιστικές είναι στα χέρια της η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Al. Boscovic μείωσε στους τρεις πόντους από την πρωτοπόρο Robo Markets ΑΕΛ και στον ένα από τον Korantina Homes Παφιακό.

Η ομάδα της Πάφου χωρίς τους φίλους της (ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω των αποφάσεων του Υπουργικού Συμβουλίου για τον κορωνοϊό πνίγηκε στο άγχος και έχασε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα, αλλά οι ελπίδες τίτλου παραμένουν. Το ντέρμπι είχε διάρκεια 110’.

Με πολύ καλή ψυχολογία ο Korantina Homes Παφιακός μπήκε εκπληκτικά στον αγώνα και προηγήθηκε 06-01. Άμεση ήταν η αντίδραση της Ανόρθωσης που μείωσε 06-05. Η «Μεγάλη Κυρία» ανέβασε την απόδοσή της και βρέθηκε να προηγείται 10-12 και διατήρησε τη σταθερότητά της για το +5 14-19. Η Ανόρθωση πήρε το σετ ψυχολογίας με 17-25 σε 28’ ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα της Πάφου πάλι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ 04-01, αλλά όπως και στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση μείωσε στον πόντο 06-05. O Korantina Homes Παφιακός ξέφυγε ξανά 09-05 με την Ανόρθωση όμως να βρίσκεται κοντά στο σκορ 13-10. Η ομάδα του Αλ. Κωνσταντινίδη φάνηκε να επιβάλλει τον ρυθμό της όταν το ταμπλό έγραψε 20 -13. Η Ανόρθωση ήταν πολύ ανθεκτική και με σερί 06-01 μείωσε στους δυο πόντους 21-19 και λίγο αργότερα ισοφάρισε 22-22 σε ένα σετ γκραν – γκινιόλ. Ο Korantina Homes Παφιακός στο φινάλε βρήκε λύσεις κερδίζοντας 25-22 σε 30’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι τίτλου.

Η Ανόρθωση ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-10 ανακτώντας ψυχολογία. Ο Korantina Homes Παφιακός δερν τα παράτησε μειώνονταε στο -4 08-12. Οι παίκτριες του Boscovic φάνηκαν να αντεπεξέρχονται στις δυσκολίες και αύξησαν σε 6 τη διαφορά 10-16. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη κερδίζοντας σε 28’ 20-25 γράφοντας το 1-2 στην Πάφο.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε και το τέταρτο σετ πολύ καλά αφού έλαβε τα ηνία από την αρχή και προηγήθηκε 07-13. Η ομάδα της Αμμοχώστου με «αέρα υπεροχής» αύξανε συνεχώς τη διαφορά και έφθασε στο +7 13-20 . Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσει ότι μπορούσε ο Korantina Homes Παφιακός μείωσε στο -6 16-22, αλλά η Ανόρθωση δεν κοίταξε πίσω κερδίζοντας το σετ 16-25 σε 24’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(AΛ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Da Silva, Βatista, Melo, Χριστοδούλου, Θεοτή – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Tilley.

ANΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC):Caetano, Σταυρινίδου, Taylor, Βασιλείου, Felinski, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ριαλά.