Μετά το ποδόσφαιρο... και στο βόλεϊ! (αποτελέσματα)

Η ΑΕΛ νικήτρια και στην πετόσφαιρα γυναικών απέναντι στον Απόλλωνα

Μία μέρα μετά από το λεμεσιανό ντέρμπι στο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα, η ΑΕΛ κέρδισε τον Απόλλωνα και στην πετόσφαιρα γυναικών και μάλιστα με 3-0 σετ (25-22, 25-16, 29-27). Νίκες και για Ολυμπιάδα Νεάπολης και Ανόρθωση στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Πρώτες οι «βασίλισσες»

Από την 1η θέση μπαίνει στον Όμιλο Τίτλου που θα κρίνει το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η Robo Markets ΑΕΛ. Η ομάδα του Στέλιου Μασιά πήρε τη ρεβάνς της ήττας του Α Γύρου και στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, τελευταίας της Α Φάσης κέρδισε τον Property Gallery Απόλλων με 3-0 σετ σε ένα χορταστικό αγώνα.

Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν 100% την έδρα τους και ολοκλήρωσαν την Α Φάση στην κορυφή με 33 βαθμούς έναντι 30 του Property Gallery Απόλλων. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν πολύ καλύτερες στα δυο πρώτα σετ, κυρίως στο δεύτερο, αλλά στο τρίτο έκαναν φοβερή ανατροπή. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν κυρίαρχος αφού κέρδιζε 14-21, αλλά στο σημείο εκείνο οι «γαλαζοκίτρινες» έκαναν μια φοβερή ανατροπή και αφού έφεραν το σετ στους έξτρα πόντους κέρδισαν με 29-27 κλείνοντας τον αγώνα. Οι «γαλάζιες» μπήκαν δυνατά και δημιούργησαν διαφορά τριών πόντων 01-04 και 02-05. Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως αντέδρασαν και προηγήθηκαν 11-08. Στη συνέχεια το σετ ήταν ισορροπημένο με εναλλασσόμενη πρωτοπορία. Η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να κάνει το +4 19-15 και να κερδίσει 25-22 σε 25’ παρά το γεγονός ότι οι «γαλάζιες» μείωσαν στο 22-24.

Το ντέρμπι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο δεύτερο σετ 06-06. Η Robo Markets ΑΕΛ πήρε όμως τον έλεγχο και προηγήθηκε με 17-11 βάζοντας μπόλικη πίεση στις «γαλάζιες». Ο Property Gallery Απόλλων επιχείρησε να μειώσει και το σκορ έγινε 19-13. Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν πολύ καλή στα τελικά στάδια του σετ κερδίζοντας 25-16 σε 23’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά της στο ντέρμπι κορυφής. Ο Property Gallery Απόλλων χάνοντας με 0-2 μπήκε στο τρίτο σετ με περισσότερη ενέργεια και προηγήθηκε 03-06, ενώ είχε πρωταγωνιστκό ρόλο στο σετ όταν έγινε το 05-13. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε σε 14-21. Με ένα μικρό σερί 04-01 η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε στο -4 18-22 ενώ ακολούθως με φοβερή ανατροπή έφερε το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους 24-24. Οι «γαλαζοκίτρινες» με φοβερό τρόπο κέρδισαν 29-27 σε 34’ και τον αγώνα με 3-0.

Πέρασε από το «Κίτιον»

Δυκολεύτηκε, αλλά πέρασε τελικά από τη Λάρνακα και το «ΚΙΤΙΟΝ» η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως. Στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας η ομάδα της Νεάπολης επιβλήθηκε με 0-3 σετ (20-25, 11-25, 23-25) της αξιόμαχης ΑΕΚ που έμεινε στην 5η θέση με 9 βαθμούς.

Η Ολυμπιάδα κέρδισε αλλά δυσκολεύτηκε στο πρώτο και τρίτο σετ με τον κόουτς Γ. Νικολάκη να επιλέγει το rotation. H προσφυγική ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση με 26 βαθμούς. Η Ολυμπιάδα που έπαιξε με αρκετές αλλαγές ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 06-13 και 13-21. Η ΑΕΚ όμως που δεν είχε τίποτα να χάσει με πολλές νεαρές βάλθηκε να γυρίσει το σετ και μείωσε σε 20-23 για να κερδίσει η ομάδα της Νεαπόλεως 20-25 σε 22΄.

Το rotation του Γ. Νικολάκη συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να είναι απειλητική και να βρίσκεται στο -1 09-10. Η Ολυμπιάδα κατάφερε βάζοντας ποιότητα στο παρκέ να κλειδώσει το σετ προηγούμενη 09-18. Η ομάδα της Νεαπόλεως ολοκλήρωσε το σετ σε 22’ κερδίζοντας 11-25 για το 0-2 σετ. Η ΑΕΚ προσπάθησε στο τρίτο σετ να φανεί απειλητική και προηγήθηκε 05-04. Η Ολυμπιάδα όμως δεν ήθελε περιπέτειες και πήρε την πρωτοπορία 7-9. Οι «κιτρινοπράσινες» όμως πήραν ξανά την πρωτοπορία 15-13. Η ομάδα της Λάρνακας διατηρούσε το ελαφρύ προβάδισμα 21-18 αλλά η ομάδα της Νεάπολης το γύρισε 22-23 για να κερδίσει το σετ με 23-25 σε 29’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

Κέρδος και οι νεαρές

Η Ανόρθωσις ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η «Μεγάλη Κυρία» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, κέρδισε με άνεση το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ (25-17, 25-12, 25-12) και τερμάτισε στην 4η θέση με 19 βαθμούς.

Κέρδος για την Ανόρθωση η συμμετοχή πολλών νεαρών παικτριών με την Έλενα Τσουτσούκη να είναι βασική. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου έκανε το παιχνίδι του αλλά ολοκλήρωσε την Α Φάση με 14 ήττες. Η Ανόρθωση πήρε το πρώτο σετ με 25-17 σε 19΄ απέναντι στο UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό.

Στο δεύτερο σετ η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 12-04. Η Ανόρθωσις με τις νεαρές και ταλαντούχες παίκτριές της να δείχνουν το ταλέντο τους διαμόρφωσε το 22-09 πριν το τελικό 25-12 σε 19’ για το 0-2 σετ. Η Ανόρθωση με ταλαντούχες παίκτριες στο τερέν ξέφυγε με 11-3 στο τρίτο σετ. Το σετ κρίθηκε με την Ανόρθωση να διαμορφώνει το 22-10 και να κερδίζει με 25-12 σε 19’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.