Μεγάλη νίκη και 2η θέση

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Robo Markets ΑΕΛ 3-0 (25-21, 25-21, 25-22)

Στη 2η θέση πέρασε ο Korantina Homes Παφιακός.

Την Τρίτη 04 Φεβρουαρίου 2020 εξαργυρώνοντας άλλη μια πολύ μεστή εμφάνιση κέρδισε στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής την Robo Markets ΑΕΛ στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» και αναμένει το ντέρμπι των Λεμεσιανών με την Ανόρθωση την 14η αγωνιστική. Πλέον η ομάδα της Πάφου με την εντυπωσιακή πορεία Δεκεμβρίου – Φεβρουαρίου ανέβηκε θέσεις κερδίζοντας άλλο ένα ντέρμπι.

Στον αγώνα της Τρίτης η ομάδα του Κωνσταντινίδη ήταν καλύυερη κερδίζοντας τη μεγάλη της αντίπαλο. Η Robo Markets ΑΕΛ έχασε νέο ντέρμπι (προηγήθηκε η ήττα από την Ολυμπιάδα) και κινδυνεύει να μείνει 3η στην κανονική διάρκεια. Το ντέρμπι της Πάφου κράτησε 95’. O Κorantina Homes Παφιακός με τη δύναμη της έδρας μπήκε πολύ καλά στο ντέρμπι είχε τα ηνία στα αρχικά στάδια και προηγήθηκε 12-08. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε στον πόντο 12-11.

Το σετ ήταν στην απόλυτη ισορροπία 16-16. Ο Korantina Homes Παφιακός κατάφερε να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα εκ νέου 19-17, ενώ εξασφάλισε διαφορά πέντε πόντων 23-18. Η Robo Markets ΑΕΛ έκανε την προσπάθειά της μειώνοντας 23-20, αλλά η παφιακή ομάδα κέρδισε σε 35’ το σετ 25-21 σε 35’ γράφοντας το 1-0 σετ. Με ανατροπές ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Ο Korantina Homes Παφιακός προηγήθηκε 06-03 με την Robo Markets ΑΕΛ να αντιδρά και να προηγείται 08-11. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη κατάφερε να κερδίσει με 25-21 ένα πολύ ισορροπημένο σετ σε 29’ και να πάρει γερό προβάδισμα νίκης με 2-0 σετ.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ οι δυο ομάδες ήταν απόλυτα ισοδύναμες. Ο Korantina Homes Παφιακός είχε ένα μικρό προβάδισμα από τα αρχικά στάδια 08-05, το οποίο στη συνέχεια αύξησε 15-11, παρά το γεγονός ότι οι «γαλαζοκίτρινες» μείωσαν στον πόντο 12-11. Οι γηπεδούχες επανέκτησαν το προβάδισμα ασφαλείας 17-13 και απέκτησαν ψυχολογία. Από τν άλλη, η Robo Markets ΑΕΛ έπρεπε να παίξει τα ρέστα της για να μείνει στον αγώνα. Στην προσπάθειά του ο Στ. Μασιάς να δώσει ενέργεια στην ομάδα του έριξε στον αγώνα τις Γ.Θεοδοσίου, Κατσουνωτού αντί της αρχηγού Παύλου και Πεχλιβάνη. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη όμως αντέδρασε σωστά και ξέφυγε με +4 20-16 το οποίο αύξησε σε 22-17 φθάνοντας τρία βήματα από τη νίκη. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αποφασισμένη να μείνει στον αγώνα και με την επαναφορά Παύλου, Πεχλιβάνη, αλλά και της λίμπερο Στεφανίδη – Gryban μείωσε σε 22-20.

Ο Korantina Homes Παφιακός εξασφάλισε δυο κρίσιμους πόντους έγραψε το 24-20, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 24-22. Τελικά, ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε με 25-22 σε 31’ κερδίζοντας το ντέρμπι με 3-0 σετ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (A. KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ):Batista, Ιορδάνους, Κωνσταντίνου, De Souza Melo, Θεοτή, Da Silva – Λίμπερο: Στεφάνου. Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Stedile, Πεχλιβάνη, Moreira, Σπύρου, Dudnikova, Παύλου – Λίμπερο: Στεφανίδη – Gryban. – Αλλαγές: Γ. Θεοδοσίου, Κατσουνωτού.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση