CEV Challenge Cup: Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα, αλλά ελπίζει στην ανατροπή

H ρεβάνς το βράδυ της 4ης Νοεμβρίου

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η AΕΛ στον πρώτο αγώνα για την προκριματική φάση του CEV Challenge Cup στη φάση των 32 finals από την OK Kastela Κροατίας. Ο αγώνας έγινε στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» με την ΑΕΛ να μη χάνει τις ελπίδες της αφού την Πέμπτη 04 Νοεμβρίου στις 20:00 πάλι στο γήπεδό της θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος την κροατική ομάδα με στόχο τη νίκη με 3-0 ή 3-1 ώστε να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Με την ομάδα του Στ. Μασιά έκανε ντεμπούτο μια παλιά γνώριμη η Κροάτισσα ακραία Matea Magdic που αγωνίστηκε και στο παρελθόν στην ΑΕΛ, όπως και στην ΑΕΚ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ με την OK Kastela να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα 10-09,αλλά την ΑΕΛ να παίρνει το προβάδισμα 13-15 με την Monica Potokar να οδηγεί στο σκοράρισμα τις «γαλαζοκίτρινες» με 5 πόντους. To σετ είχε διακυμάνσεις με την Kastela να κάνει σερί και βρέθηκαν μπροστά 23-20 και τελικώς να πάρει το σετ με 25-21 σε 27’. Η ΑΕΛ στο πρώτο σετ έμεινε κοντά στο σκορ, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και στο τέλος έμεινε πίσω χάνοντας το σετ.

Στο πρώτο σετ σύμφωνα με τα στατιστικά της CEV είχε οκτώ κερδισμένους πόντους από λάθη αντιπάλου ένα άσσο και 11 τελειωμένες επιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 05-07, αλλά γρήγορα η ομάδα της Κροατίας ανέκτησε το προβάδισμα 12-08. H oμάδα της Kastela ξέφυγε και άλλο με 18-13 και 23-15 με την Potokar να απειλεί την Kastela από πλευράς ΑΕΛ με 8 πόντους. H Kastela επιβλήθηκε με 25-16 σε 21’ και έγινε το 2-0 σε βάρος της ομάδας μας.

Η ΑΕΛ κέρδισε ακόμα οκτώ τελειωμένες επιθέσεις, άλλο ένα άσσο και πήρε άλλους 5 πόντους από λάθη αντιπάλου.

Η ομάδα μας προσπάθησε στο τρίτο σετ να μείνει ζωντανή και προηγήθηκε 10-12 με την Potokar να οδηγεί επιθετικά τις Λεμεσιανές. Η OK Kastela άσκησε πίεση, αλλά η ομάδα του Στέλιου Μασιά ήταν μπροστά στο σκορ 14-15. Oι «γαλαζοκίτρινες» έδειχναν αποφασισμένες και προηγήθηκαν με +3 15-18. Οι παίκτριες του Μασιά ήταν αποτελεσματικές , αύξησαν σε 16-21 και κέρδισαν με 19-25 για να μειώσουν σε 2-1 σετ σε 27’ ανακτώντας τις ελπίδες τους. Στο τρίτο σετ βοήθησε επιθετικά και η Julia Azevedo.

Στο τρίτο σετ η ομάδα μας είχε 11 τελειωμένες επιθέσεις, 2 μπλοκς, 4 άσσους και οκτώ πόντους από λάθη αντιπάλων.

Kαλό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΛ και στο τέταρτο σετ αφού προηγήθηκε 05-06, αλλά η OK Kastela πήρε το προβάδισμα με 12-11. Αμφίρροπο ήταν το σετ με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 16 -16, ενώ η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί 16-17. Οι «γαλαζοκίτρινες» συνέχισαν να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 19-20 σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Η ομάδα της Κροατίας προηγήθηκε όμως 22-21 σε ένα σετ -ντέρμπι. Η OK Kastela κέρδισε το σετ με 25-21 σε και τον πρώτο αγώνα με 3-1 σετ.

ΟΚ ΚASTELA (Z. NIKOLOVSKI): Seremet, Κaratovic, Deskovic, Strize,Dragisevic, Dolonga – Λίμπερο: Μatas. – Αλλαγές: Sesar.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Παύλου, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Potokar, Μagdic, Stedile – Λίμπερο 1: Koκκή, Λίμπερο 2: Κυπριανού – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Gryban – Στεφανίδη, Σίσκου, Azevedo.

Τον αγώνα σφύριξαν οι Igli Feshhti από την Αλβανία και Elisabeth Wurtenberger από την Αυστρία που θα σφυρίξουν και τον αγώνα της Πέμπτης.