«Πάτησε» ξανά κορυφή η «Κυρία»!

Κέρδισε στη έδρα της την ΑΕΛ με 3-1 σετ

Ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών είναι η Ανόρθωση. Στην 7η και τελευταία αγωνιστική του Α’ Γύρου η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στη έδρα της την μέχρι την Τρίτη αήττητη Robo Markets ΑΕΛ με 3-1 σετ και την προσπέρασε.

Παράλληλα, υποχρέωσε τις «γαλαζοκίτρινες» που είχαν τη μεγάλη απώλεια της Chatarashvilli στην πρώτη τους ήττα. Η ομάδα του Στ. Μασιά προηγήθηκε 0-1 όμως δεν τα κατάφερε. Ο αγώνας κράτησε 114’.

Η Robo Markets ΑΕΛ «μασούσε σίδερα» σδτα αρχικά στάδια του πρώτου σετ και με την Ρ. Κατσουνωτού ως αντι Chtarashvilli προηγήθηκε 01-06 και 02-08 αιφνιδιάζοντας την Ανόρθωση. Η ομάδα του Boscovic σταδιακά ανέβηκε και μείωσε 13-15. Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ προηγήθηκαν 17-24 και κέρδισαν σε 25’ το πρώτο σετ 18-25 «παγώνοντας» το Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως.

Το δεύτερο σετ στο ντέρμπι κορυφής ήταν μάλλον αναγνωριστικό στα πρώτα στάδια με την Robo Markets ΑΕΛ να περνά μ βραχεία κεφαλή μπροστά με 07-08. Τα δεδομένα συνέχισαν να είναι τα ίδια με τις πρωτοπόρες να κρατούν γερά το προβάδισμα 15-17. Το τάϊμ – άουτ του Boscovic επέδρασε ευεργετικά αφού η ομάδα του επέβαλε τον ρυθμό της προηγήθηκε 21-18 για να διαχειριστεί ορθά το σετ κερδίζοντας 25-19 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι σε 28’.

Πολύ μικρές διαφορές επικράτησαν στο τρίτο σετ που ήταν κομβικό από πλευράς ψυχολογίας. Η «Μεγάλη Κυρία» είχε τον τρόπο όμως να ξεφύγει 13-09 δείχνοντας πολλά αποθέματα. Η Robo Markets AEΛ όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 20-20 δίνοντας άλλη χροιά στο ντέρμπι. Με σερί 05-00 όμως η Ανόρθωση πήρε αυτό που ήθελε, κέρδισε με 25-20 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση μετά την ανατροπή έπαιζε με άλλη ψυχολογία και είχε το προβάδισμα 12-08. Προοδευτικά η Ανόρθωση ανέβαζε ρυθμούς με την Robo Markets ΑΕΛ να μένει από δυνάμεις. Η ομάδα του Boscovic προηγήθηκε 20-13 για να επιβληθεί τελικά 25-16 σε 24’ και να πάρει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Α. BOSCOVIC): Taylor, Bratunhina, Caetano, Bασιλείου, Χαραλάμπους, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Κατσουνωτού, Dudnikova, Stedile, Σπύρου, Παύλου – Λίμπερο: Στεφανίδη – Gryban.

Φοβερό παιχνίδι

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κράτησε 119’ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το «Κίτιον» κερδίζοντας μετά από ανατροπή το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ. Οι δυο ομάδες που είναι απόλυτα ισοδύναμες πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα με πολλές ανατροπές, αλλά στο τέλος μοιράστηκαν τους βαθμούς με την ΑΕΚ όμως να είναι πιο ικανοποιημένη με το δίποντο.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το πρώτο σετ με την ΑΕΚ να κάνει ένα γρήγορο 07-03, αλλά το UCLan Cyprus ΘΟΙ να ανασυντάσσεται και να προηγείται 07-09 με σερί 00-06. Η ομάδα του Αυγόρου διατήρησε το προβάδισμα 08-12 και 12-16 αποκτώντας ψυχολογία. Οι «κιτρινοπράσινες» αντέδρασαν και με γρήγορο 04-00 ισοφάρισαν 16-16 και βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν 17-16. Το σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 17-18, 20-19, 20-21. Η ομάδα του Περόπουλου, παρά το τάϊμ – άουτ του Χρ. Αμύρωτου προηγήθηκε με +3 20-23 σε κομβικό σημείο. Η ΑΕΚ βρήκε ξανά τα αποθέματα και ισοφάρισε 24-24 οδηγώντας ένα εξαιρετικό σετ στους έξτρα πόντους. Οι φιλοξενούμενους σε 30’ κέρδισαν 24-26 και προηγήθηκαν 0-1 στο «Κίτιον».

Η ΑΕΚ επέβαλε πλήρως το ρυθμό της στο δεύτερο σετ. Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν 08-03 και 21-12 για να επιβληθούν 25-15 σε 24’ και να ισοφαρίσουν 1-1.

Οι «κιτρινοπράσινες» είχαν να αντιμετωπίσουν τη σθεναρή αντίσταση των «μελανόλευκων» στα αρχικά στάδια (08-08). Η ΑΕΚ σταδιακά στο τρίτο σετ ανέβασε ρυθμούς 13-08, όμως το UCLan Cyprus ΘΟΙ μείωσε στον πόντο 14-13. Η ΑΕΚ ξέφυγε εν τέλει 24-17 με το UCLan Cyprus ΘΟΙ να επιχειρεί να μείνει στο σετ, αλλά την ομάδα της Λάρνακας να κερδίζει 25-19 σε 24’ και να ανατρέπει το σκορ 2-1.

Παρά το σε βάρος του 1-2 η ομάδα του Αυγόρου μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 00-03 και 04-08. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν καλύτερο, άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ προηγήθηκε 17-20 για να διατηρήσει τα κεκτημένα και να κερδίσει 22-25 σε 28’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Με αποφασιστικότητα μπήκε η ΑΕΚ στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 08-03, αλλά σχετικά γρήγορα το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μείωσε στο -2 09-07. Η ΑΕΚ όμως με σερί 06-00 πήρε το σετ σε 13’ με 15-07 και τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΚ(XΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Scott, Slsnkamenac, Iωάννου, Χαραλάμπους, Βουρκά , Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Jocic, Χρίστου, Μιχαήλ, Όθωνος, Scaric, Eυσταθίου – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Ζυμαράκη, Νικόλα, Λουκά,Κάρυου..

Απίστευτο ματς

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (30-28, 25-18, 19-25, 18-25, 16-18)

Σε ένα ματς που δεν ήθελε κανείς να τελειώσει αφού Property Gallery Απόλλων και Ολυμπιάδα πρόσφεραν φοβερό θέαμα, για περίπου δυόμισι ώρες η Ολυμπιάδα πέτυχε μια σημαντική μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με 3-2 και με το δίποντο ανέβηκε 4η με 12 βαθμούς. Ο Property Gallery Απόλλων που έχασε για δεύτερη φορά στην έδρα του από ομάδα τετράδας 2-3 (σ.σ. η Ανόρθωση την 4η αγωνιστική) ολοκλήρωσε τον Α’Γύρο στην 5η θέση με 11 βαθμούς ένα πίσω από τν τετράδα.

Ο αγώνας πρόσφερε τα πάντα. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 2-0, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 2-2 και πήρε τη νίκη.

Σετ με πλοκή ήταν το πρώτο στο ντέρμπι της τετράδας. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 06-05, αλλά η Ολυμπιάδα με την Juric εκ νέου στην εξάδα πέρασε μπροστά 14-15. Το σετ ήταν πολύ κλειστό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν. Το ντέρμπι βρέθηκε στην απόλυτη ισορροπία 18-18 με την Ολυμπιάδα να μην μπορεί να τελειώσει το σετ που οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους. Εκεί το φοβερό σετ μετατράπηκε σε ντόμινο εναλλαγών στο σκορ με τον Property Gallery Απόλλων να κερδίζει σε 34’ 30-28 και να προηγείται 1-0 σετ.

Καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο δεύτερο σετ. Το ένα σου, ένα μου ήταν στην ημερήσια διάταξη άνκαι η ομάδα του Letsiev βρήκε «αέρα» τριών πόντων 13-10.Οι Λεμεσιανές σε κρίσιμο σημείο προηγήθηκαν 21-17 και κέρδισε 25-18 σε 25’ με 2-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα με το βάρος του 0-2 μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 04-07. Οι δυο ομάδες όμως ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ άνκαι η Ολυμπιάδα ήταν ίσως πιο αποφασιστική και προηγήθηκε 15-17. Η ομάδα του Κωστάκη Παναγίδη συνέχισε να υπερέχει με αποτέλεσμα να κερδίσει 19-25 σε 26’ μένοντας ζωντανή στον αγώνα αφού μείωσε 2-1 στα σετ.

Η προσφυγική ομάδα ανέβασε ψυχολογία με το 1-2. Στο τέταρτο σετ επέβαλε το παιχνίδι της προηγήθηκε 16-19 για να κερδίσει τελικά 18-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ».

Οι δυο ομάδες στο τάί- μπρέικ δεν μπορούσαν να πάρουν την απαραίτητη διαφορά. Οι «γαλάζιες» είχαν ένα ισχνό προβάδισμα 04-03, αλλά η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 05-05. Οι παίκτριες του Παναγίδη ξέφυγαν 05-07, όμως ένα σερί του Property Gallery Απόλλων έδωσε στην ομάδα της Λεμεσού προβάδισμα 08-07. Στο τάϊ – μπρέικ έγινε μεγάλο παιχνίδι. Χαρακτηριστικά, η Ολυμπιάδα Ν. ξέφυγε 09-12, αλλά ο Property Gallery Απόλλων μείωσε 11-12. Ο πόντος που εξασφάλισε η ομάδα της Νεάπολης για το 11-13 δεν πτόησε την ομάδα της Λεμεσού που προηγήθηκε 14-13, η Ολυμπιάδα ισοφάρισε και το σετ μετατράπηκε σε γκραν – γκινιόλ με τα πάντα να κρίνονται στους έξτρα πόντους.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με την Ολυμπιάδα να κερδίσει 16-18 και να εξασφαλίζει τη νίκη με 2-3 μέσα στη Λεμεσό.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV): Πέτρου Ελ. , Shaidullina, Jenkins, Saini, Πέτρου Εφ., Λάμπρου – Λίμπερο1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(K. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Ηudima, Μανίταρου, Juric, Λεωνίδου, Cudworth, Σιμανόφσκι – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Κούτα – Aλλαγές: Σιάγια, Ντομπρασίνοβιτς.