Νίκες για Παφιακό και Ανόρθωση

Ο Korantina Homes Παφιακός είναι έτοιμος για τη διάκριση. Σε ένα αγώνα που «έπρεπε» να κερδίσει εάν θέλει να πρωταγωνιστήσει κέρδισε τον πολύ αξιόμαχο Property Gallery Απόλλων με 3-0 σετ σε 76’ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Λεμεσιανές που πήγαν να γυρίσουν «τούμπα» τον αγώνα στο τρίτο σετ δέχθηκαν τη δεύτερή τους ήττα σε τρεις αγώνες.

Μετά τα αρχικά στάδια ο Korantina Homes Παφιακός ήταν καλύτερος και ξέφυγε στο σκορ 23-18 για να επιβληθεί με 25-20 σε 22’ και να γράψει το 1-0.

Η ομάδα του κόουτς Γ. Γιαπάνη υπερείχε στις αρχές του δεύτερου σετ και απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων (09-05, 11-07). Η παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη και δεν άφησε τις Λεμεσιανές να απειλήσουν (16-10, 18-12). Ο Property Gallery Απόλλων παρά τις προσπάθειες του κόουτς D. Letsiev δεν μπορούσε να μπει στον αγώνα 23-16 και ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε με 25-18 σε 24’ αυξάνοντας το υπέρ του σκορ σε 2-0.

Ο Property Gallery Απόλλων με την Αμερικανίδα Jenkins στην εξάδα αντί της Ripnaya μπήκε αποφασισμένος να το παλέψει στο τρίτο σετ. Στα αρχικά στάδια έκανε ντέρμπι το σετ που πήγαινε πόντο – πόντο και εναλλασσόμενο προβάδισμα (08-08, 09-09, 10-10). Οι Λεμεσιανές πήραν διαφορά τριών πόντων 14-17, αλλά εκεί που όλα έδειχναν ότι είχαν το πάνω χέρι, η παφιακή ομάδα το γύρισε και προηγήθηκε 21-18 σε ένα γκραν – γκινιόλ σετ. Ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε το ενδιαφέρον σετ με 25-22 σε 30’ και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):De Souza, Stanimirovic, Ιορδάνους, Θεοτή, Da Silva, Χατζηλαμπρή – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV):Shaidulina, Πέτρου, Λάμπρου, Jenkins, Saini, Πέτρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Κέστα.

Εύκολη νίκη για τις «Κυρίες»

«ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-18,25-20)

Χωρίς να δυσκολευτεί αφού έπαιξε για άλλο ένα ματς πολύ σοβαρά η Ανόρθωση κέρδισε για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας την ΑΕΚ με 3-0 σετ και είναι στην κορυφή. Η «Μεγάλη Κυρία» χρειάστηκε 73’ να κερδίσει τις «κιτρινοπράσινες» που πάλεψαν κυρίως στο τρίτο σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτα και προηγήθηκε 06-08. Ωστόσο, η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε και αφού προσπέρασε εξασφάλισε διαφορά 20-13 για να κερδίσει σε 24’ 25-18 και να πάρει ψυχολογία με το 1-0 σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Ανόρθωσης στο δεύτερο σετ δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΚ να απειλήσει. Οι νταμπλούχες 2019 προηγήθηκαν 12-03 ξεκαθαρίζοντας την κατάσταση του σετ. Η Ανόρθωση απόλυτα σοβαρή έκλεισε το σετ με 25-18 σε 24’ και έβαλε γερές βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε ξανά εντυπωσιακά στο σετ και προηγήθηκε 08-01 διαμορφώνοντας τα δεδομένα. Η ΑΕΚ προσπάθησε για να φανεί ανταγωνιστική, αλλά η Ανόρθωση που προηγήθηκε 13-06 και 21-13 και δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με 25-20 σε 25’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC):Βασιλείου, Bratunhina, Τaylor, Ριαλά, Καετάνο, Σταυρινίδου –Λίμπερο: Δαϋίδ.

ΑΕΚ(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Δημητρίου, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Scott, Slankamerac, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου