Έπεσε η Ομόνοια

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-19, 25-15, 25-13)

Μια σεζόν κράτησε η παρουσία της Ομόνοιας στην ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «πράσινες» την Τρίτη το βράδυ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου δέχθηκσαν την 17η ήττα τους σε 18 αγώνες από το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου και υποβιβάστηκαν. Η ομάδα του Π. Παύλου προσπάθησε στο Αυγόρου να διατηρήσει ελπίδες παραμονής χωρίς επιτυχία. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας για τρίτη φορά την Ομόνοια με 3-0 σετ και έμεινε στα «σαλόνια» δυο αγώνες πριν το φινάλε.

To UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προηγήθηκε 06-04 στο πρώτο σετ, αλλά η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα 09-12. Η ομάδα του Αυγόρου ισοφάρισε όμως 13-13 και εν τέλει ξέφυγε 20-15 για να πάρει το σετ με 25-19 σε 27’ και πήρε το προβάδισμα.

Μετά τους αρχικούς πόντους (07-07) το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε 13-08, αλλά οι «τριφυλλοφόρες» δεν άφησαν τις γηπεδούχες να ξεφύγουν 18-15. Τελικά, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε 25-15 σε 25’ και έγραψε το 2-0 σετ.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν ανώτερο και στο τρίτο σετ αφού βρέθηκε μπροστά 07-03 με την Ομόνοια να μειώνει στον πόντο 10-09. Οι παίκτριες του Ζυμαράκη είχαν λύσεις και ξέφυγαν 16-11 ενώ με το 23-13 έβαλαν βάσεις νίκης. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε 25-13 σε 23’ και πήρε τη νίκη σωτηρίας με 3-0 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Ζυμαράκη, Μιχαήλ, Χρίστου, Paloma, Ευσταθίου, Λουκά – Λίμπερο: Παπαδοπούλου.

OMONOIA(Π. ΠΑΥΛΟΥ): Mαργιόλα, Popolitova, Μacklasky, Kλατσιά, Γ. Παπασάββα, Αλεξάνδρου. – Λίμπερο: Χαραλάμπους – Αλλαγές: X. Παπασάββα, Onuki –Χαραλάμπους