Έπαιξε όσο χρειαζόταν η Ανόρθωση, γαλαζοκίτρινο το λεμεσιανό ντέρμπι

Τι έγινε στις αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής

Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν η «βασίλισσα του ντέρμπι της Λεμεσού που σηματοδότησε την παραμονή στην κορυφή στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Με την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής η Robo Markets AΕΛ βρίσκεται στην 1η θέση με 24 βαθμούς έναντι 23 της Ανόρθωσης κερδίζοντας τον Property Gallery Απόλλων με 3-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «Νίκος Σολωμονίδης». Ο Property Gallery Απόλλων προσπάθησε, αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του και έμεινε στην 5η θέση.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκε 11-06, με τον Property Gallery Απόλλων να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του και να μειώνει 15-11. Το ντέρμπι «άναψε» στη συνέχεια με τις «κυανόλευκες» να μειώνουν 23-20 αλλά τις «γαλαζοκίτρινες» να κρατούν και να κερδίζουν σε 25’ 25-22 προηγούμενες 1-0.

Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 08-03. Παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία ανέβασαν το σκορ στο 15-06 και στο 17-07 δείχνοντας ανώτερες. Τελικά η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε σε 21’ 25-15 και πήρε σκορ ασφαλείας 2-0 σετ.

O Property Gallery Απόλλων έδειξε ικανός να παλέψει στο τρίτο σετ αφού το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο και ισόπαλο στα αρχικά στάδια 07-07. Οι «γαλάζιες» βρέθηκαν μπροστά με 13-18. Η ομάδα του Letsiev διατήρησε την πρωτοβουλία και με το υπέρ της 17-22 έβαλε βάσεις νίκης στο σετ για να επικρατήσει με 19-25 σε 28’ και να μειώσει σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ ανασυντάχθηκε και κυριάρχησε μετά τα αρχικά στάδια. Ο Property Gallery Απόλλων ακολούθησε στο σετ μέχρι το 08-05. Ωστόσο, η ομάδα του Μασιά κατόρθωσε να ξεφύγει με 11-06, σκορ που ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια. Με σωστή διαχείριση οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν 25-18 σε 22’ και ολοκλήρωσαν το ντέρμπι με νίκη 3-1.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Stedile, Moreira, Dudnikova, Σπύρου, Παύλου, Πεχλιβάνη –Λίμπερο 1: Στεφανίδου – Gryban, Λίμπερο 2: Κοκκή – Αλλαγές: Κατσουνωτού

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV): Jenkins, Λάμπρου, Πέτρου,Saini, Saidulinna, Πέτρου Ελ. – Λίμπερο: Ζακχαίου.

Έπαιξε όσο χρειαζόταν

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-15,25-08, 25-11)

Παίζοντας όσο χρειαζόταν και χρησιμοποιώντας τις νεάνιδες Χατζηπέτρου, Τζιακίδου και Αντωνίου για μεγάλο διάστημ, η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια στην 9η αγωνιστική και τελευταία του 2019 με 3-0- σετ στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως. Η Ομόνοια δέχθηκε νέα ήττα χάνοντας μετά από καλή προσπάθεια σε 54’.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωση επέβαλε τον ρυθμό της και επικράτησε 25-15 σε 19’. Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 00-02 αλλά δεν κατάφερε να μείνει για πολύ στο σετ αφού η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε, προηγήθηκε 20-06 και κέρδισε σε 17’ 25-08 ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Η Ανόρθωση είχε εύκολο έργο και στο τρίτο σετ. Το αρχικό 06-02 μετατράπηκε σε 18-08 με την ομάδα του Boscovic να κερδίζει σε 18’ και τον αγώνα 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑL. BOSCOVIC):Bασιλείου, Caetano, Bratunhina, Τaylor, Ριαλά, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Χατζηπέτρου, Τζιακίδου

ΟΜΟΝΟΙΑ(N. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ):Onuki – Χαραλάμπους, Αντωνίου, Μαριόλα, Aλαξάνδρου, Popolititova, Παπασάββα – Λίμπερο: Τσίρακου.

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3-0 (25-22, 25-15, 25-17)

Δυσκολεύτηκ,ε όμως ο Korantina Homes Παφιακός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του απέναντι σε μια παθιασμένη ΑΕΚ κερδίζοντας για την 9η αγωνιστική και τελευταία του 2019 για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Ανδρών με 3-0 στο Αθλητικό Κέντρο «Αφροδίτη μένοντας στην 3η θέση. Η ομάδα της Λάρνακας τα έδωσε όλα για τη σημαντική νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Korantina Homes Παφιακό και προηγήθηκε στο πρώτο σετ 02-07 και διατήρησε τα ηνία μέχρι τα μέσα του σετ. O Korantina Homes Παφιακός κατάφερε να προηγηθεί, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 18-18. Ματά από μάχη, η ομάδα της Πάφου ξέφυγε με δυο πόντους και κέρδισε σε 29’ 25-22 ανοίγοντας το σκορ.

O Korantina Homes Παφιακός προηγήθηκε 02-00, αλλά η ΑΕΚ δεν άφησε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά 10-09 με την ομάδα του Κωνσταντινίδη να κάνει το 04-00 και το ταμπλό να γράφει 13-09. Σταδιακά, η ομάδα της Πάφου πήρε τα πάνω της και αφού το σκορ πήγε στο 23-14 «καθάρισε» το σετ με τις γηπεδούχες να επικρατούν 25-15 σε 24’

Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΚ και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 00-04. Ωστόσο, σε άλλο ένα σετ ο Korantina Homes Παφιακός αντέδρασε και προηγήθηκε 13-10. Η αύξηση του σκορ στο 19-13 έδειξε ότι οι «γαλάζιες» ήταν πολύ κοντά στη νίκη και τελικά ολοκλήρωσαν το σετ με 25-17 σε 25’. Η νίκη του Korantina Homes Παφιακού ήλθε σε 78’.

Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ):De Souza, Batista, Θεοτή, Da Silva, Κωνσταντίνου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Χατζηλαμπρή.

AEK(XΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Slankamerac, Ιωάννου, Bουρκά, Χαραλάμπους, Scott, Στυλιανού, Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Άνετο πέρασμα

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 0-3 (17-25, 21-25, 14-25)

Άνετο ήταν το πέρασμα της Ολυμπιάδας από τα Κοκκινοχώρια. Για την 9η και τελευταία αγωνιστική του 2019 για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ στο Αθλητικό Κέντρο της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου. Η ομάδα του Κ. Παναγίδη συνεχίζει την ανοδική της πορεία και βρίσκεται στην 4η θέση. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ολοκλήρωσε το 2019 στην 7η θέση.

Ανώτερη η Ολυμπιάδα στο πρώτο σετ κέρδισε 17-25 σε 29’ και προηγήθηκε με 0-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου άρχισε καλά το δεύτερο σετ και προσπέρασε 05-02. Ωστόσο, όταν η ομάδα του Παναγίδη ανέβασε την απόδοσή της προηγήθηκε με 13-17 ελέγχοντας το σετ. Οι γηπεδούχες μείωσαν 20-23, αλλά η Ολυμπιάδα πήρε το σετ με 21-25 σε 27’ διαμορφώνοντας το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα με αποφασιστικότητα και εντυπωσιακό ξεκίνημα προηγήθηκε 04-11. Η ομάδα του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προσπάθησε να μπει στο σετ και μείωσε 11-16. Ωστόσο, δεν απείλησε περισσότερο την Ολυμπιάδα που επικράτησε με 14-25 σε 27’ κερδίζοντας σε 93’ αγώνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών είναι η ακόλουθη:

1. Robo Markets ΑΕΛ (25-06) 24

2. Ανόρθωση (25-06) 23

3. Korantina Homes Παφιακός (20-10) 19

4. Ολυμπιάδα Ν. (22-12) 18

5. Property Gallery Απόλλων (17-15) 14

6. ΑΕΚ (09-23) 06

7. UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγ. (05-25) 04

8. Ομόνοια (01-27) 00