Όταν πήρε μπρος… «καθάρισε»

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (25-21,18-25, 14-25, 09-25)

Ο Property Gallery Απόλλων πέρασε δύσκολες στιγμές αλλά επικράτησε μέσα στο «Κίτιον» στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της ΑΕΚ με 3-1 σετ και πέτυχε την πρώτη σπουδαία νίκη στη σεζόν 2020-2021. Ο αγώνας στη Λάρνακα ήταν ντέρμπι για σχεδόν δυο σετ αλλά ακολούθως οι «γαλάζιες» ανέβασαν στροφές κερδίζοντας.

Ο Property Gallery Απόλλων κατά διαστήματα έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ενώ η νέα ΑΕΚ έχει πολλές δυνατότητες και εάν επαναλάβει την εμφάνιση του πρώτου και δεύτερου σετ θα έχει πετυχημένη σεζόν.

Εξαιρετικά μπήκαν στη νέα σεζόν οι δυο ομάδες. Στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ μοιράστηκαν εντυπώσεις. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 03-05, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 08-08. Οι «κιτρινοπράσινες» ανέβασαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν 15-12. Η ομάδα της Τσαγγαρίδου ήταν πιο αποτελεσματική ξέφυγε και άλλο 19-15 και 22-17 δείχνοντας το φαβορί για το σετ. Ο Property Gallery Απόλλων μείωσε στους τρεις 23-20, αλλά η ΑΕΚ κράτησε και σε 32’ κέρδισε το πολύ ωραίο σετ 25-21 γράφοντας το 1-0.

Πλήρως ισορροπημένο άρχισε το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 04-04. Η ΑΕΚ όπως και στο πρώτο σετ προηγήθηκε (09-07) αποκτώντας ψυχολογία. Ο Property Gallery Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί 12-13 σε ένα εξαιρετικό σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 14-14 σε ένα σετ για «γερά νεύρα». Οι «γαλάζιες» πήραν τελικά αυτό που ήθελαν κερδίζοντας με 18-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι της πρεμιέρας σε 1-1.

Η ομάδα του Γ.Γιαπάνη πήρε ψυχολογία και στο τρίτο σετ προηγήθηκε 04-08 με την κα Τσαγγαρίδου να καλεί σε τάιμ – άουτ. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν εντυπωσιακός στο τρίτο σετ και ολοένα αύξανε τη διαφορά που άγγιξε τους 11 πόντους 09-20, με την κόουτς της ΑΕΚ να αποσύρει την Γεωργιανή διεθνή Ulumberashvili. Η ομάδα της Λεμεσού ανέτρεψε τα δεδομένα σε 24’ αφού κέρδισε 14-25 και διαμόρφωσε στο «Κίτιον» το 1-2 σετ.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με στόχο να επιβληθούν 03-03, αλλά ο Property Gallery κατάφερε να προηγηθεί 03-06 δείχνοντας να πατά καλύτερα στο σετ. Οι «γαλάζιες» διατηρούσαν το πάνω χέρι αλλά οι «κιτρινοπράσινες» ήταν μέσα στο σετ που ήταν ντέρμπι ξανά. Ένα σερί 00-04 έφερε τον Property Gallery Απόλλων στο +4 08-12 σε ένα κομβικό σημείο του σετ. Οι παίκτριες του Γιαπάνη πήραν τα πάνω της και ξέφυγαν και άλλο δημιουργώντας νταμπλ - σκορ 08-16. Ο Property Gallery Απόλλων διαμόρφωσε συνθήκες νίκες με το σκορ στο 09-21 για να πάρει το σετ με 09-25 σε 22’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΕΚ(Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ):Ulumberashvili, Χαραλάμπους, Στυλιανού, LeMay, Χατζηπέτρου, Δημητρίου – Λίμπερo: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Κωνσταντίνου, Λάμπρου, Krisκova, Ventura, Lavruk, Ιορδάνους – Λίμπερο: Χριστοφόρου.