Πήρε το λεμεσιανό ντέρμπι ο Απόλλωνας

Κέρδισε την ΑΕΛ, η οποία παραμένει όμως στην κορυφή

Οι «αμαζόνες» του Property Gallery Απόλλων κράτησαν την έδρα τους και απέδειξαν στο Λεμεσιανό ντέρμπι ότι θα διεκδικήσουν με πείσμα τον τίτλο. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών επικράτησαν την Τρίτη της Robo Markets ΑΕΛ με 3-0 σε 90’ στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη κέρδισε με ανατροπές, αφού και στα τρία σετ έμεινε πίσω στο σκορ αλλά τα κατέκτησε. H Robo Markets ΑΕΛ έφθασε κοντά στη νίκη και στα τρία σετ, αλλά δεν τα κατάφερε και δέχθηκε την πρώτη της ήττα, ωστόσο παραμένει ακόμα στην κορυφή.

Η Robo Markets ΑΕΛ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων, 14-17. Ωστόσο, ο Property Gallery Απόλλων μείωσε σε απόσταση αναπνοής 17-18. Οι «γαλάζιες» ανέτρεψαν τα δεδομένα στο σετ αφού προσπέρασαν με 22-20 για να κερδίσουν 25-21 σε 28’ και να προηγηθούν 1-0.

Η ομάδα του Στ. Μασιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +4 04-08, αλλά όπως και στο πρώτο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη μείωσαν στον πόντο, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ αύξησαν εκ νέου στους τρεις 07-10. Το ντέρμπι ήταν για γερά νεύρα με τον Property Gallery Απόλλων να ισοφαρίζει 13-13, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ να επανακτά το μικρό προβάδισμα στο σκορ 16-19 και 17-20. Οι «γαλάζιες» δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ αφού μείωσαν σε 21-22 αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» είχαν το προβάδισμα. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη πήρε για λογαριασμό της το προβάδισμα 23-22 για να κερδίσει σε 31’ 25-23 και να πάρει σαφές προβάδισμα στο ντέρμπι με 2-0 σετ.

Με το βάρος του 0-2 η Robo Markets ΑΕΛ έδειξε να αντιδρά και ανέλαβε την πρωτοβουλία με το υπέρ της 06-12. Ο Property Gallery Απόλλων επιχείρησε να επιστρέψει και μείωσε στους 4 10-14. Oι «γαλαζοκίτρινες» φάνηκαν να ελέγχουν το τρίτο σετ 11-16 και 15-20 σε ένα κρίσιμο σημείο. Ωστόσο, για τρίτο συνεχές σετ ο Property Gallery Απόλλων αντέδρασε και ισοφάρισε 20-20. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για την επικράτηση στο σετ και ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο. Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 21-22, αλλά ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 24-23 για να πάρει το σετ με 25-23 σε 34’ κερδίζοντας το Λεμεσιανό ντέρμπι με 3-0 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κωνσταντίνου, Kriskova, Lavruk, Ιορδάνους, Λάμπρου, Ventura – Λίμπερο: Χριστοφόρου –Αλλαγές: Σιμανόφσκι.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Janara, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Κατσουνωτού, da Silva, Παύλου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Gryban – Στεφανίδη.