Αεράτες και στη Λάρνακα οι πρωτοπόρες

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

«ΚΙΤΙΟΝ»:AEK – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (14-25, 14-25, 14-25)

Η Ολυμπιάδα συνεχίζει την αψεγάδιαστη πορεία της στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στο πλαίσιο ης 10ης αγωνιστικής και στον τελευταίο αγώνα πριν από τα Χριστούγεννα κέρδισε στο «ΚΙΤΙΟΝ» την ΑΕΚ με 0-3 σετ σε 71’. Χαρακτηριστικά και τα τρία σετ η ομάδα του Γ. Νικολάκη τα κέρδισε 14-25.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με δυο ξένες μετά τη λύση της συνεργασίας με τη Yana Shevchuk αλλά προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική. Η ομάδα της Λάρνακας μετά την 10η αγωνιστική είναι στην 6η θέση ισόβαθμη με Νέα Σαλαμίνα και Δικέφαλο.

Η Ολυμπιάδα μπήκε από την αρχή δυνατά στο πρώτο σετ και αύξανε συνεχώς τη διαφορά για να επικρατήσει 14-25 σε 20’ και να προηγηθεί 0-1 σετ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στο δεύτερο σετ να κάνει το παιχνίδι της και προηγήθηκε 10-08. Η Ολυμπιάδα ωστόσο ανέβηκε, έλεγξε απόλυτα το σετ και κέρδισε με 14-25 σε 22’ γράφοντας το 0-2 σετ.

Η Ολυμπιάδα έκανε δυνατό μπάσιμο στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-11. H προσφυγική ομάδα διαμόρφωσε το 10-18. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη ξέφυγε με +10 με τον Ελλαδίτη κόουτς να δοκιμάζει παίκτριες και σχήματα. Η Ολυμπιάδα τέλειωσε και το τρίτο σετ με 14-25 σε 21’ και εξασφάλισε το 10ο τρίποντο.

ΑΕΚ (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ):Χατζηπέτρου, Condotta, Λάρκου, Χαραλάμπους, Στυλιανού, Santana- Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Τόφια.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Λεωνίδου, Cudworth, Drodz, Mudritskaya, Hudima, Μανίταρου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Χαραλαμπίδου, Donchuk, Πέτρου.

Διαιτητές: Π. Σαράντης – Α. Ζορλής

Επόπτες: A. Σοφοκλέους –Α. Δημητρίου

Σημειωτές: Ε. Παπαχριστοφόρου – Ε. Παστελλή

Παρατηρητής Διαιτησίας: N. Eυγενίου

Παρατηρητής Αγώνα: Β. Γεωργίου

Στη «Μεγάλη Κυρία» το ντέρμπι… από το παρελθόν

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-22, 25-21, 25-18)

Τις μεγάλες μάχες του παρελθόντος θύμισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής μεταξύ Ανόρθωσις – Νέα Σαλαμίνα στην προσωρινή έδρα της Ανορθώσεως «ΣΩΤΗΡΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ». Η Ανόρθωσις κέρδισε με 3-0 σε 72’ αλλά κάλλιστα η Νέα Σαλαμίνα μπορούσε να έχει πολύ καλύτερη τύχη. Ειδικά, στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο +7, αλλά οι «κυανόλευκες» το γύρισαν. Η Ανόρθωσις είναι στην τετράδα, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ισοβαθμεί στην 5η με ΑΕΚ και Δικέφαλο.

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε την Ανόρθωση και πήρε τα ηνία στο πρώτο σετ διαμορφώνοντας διαφορά επτά πόντων 13-20. Η Ανόρθωσις όμως αντέδρασε και με σερί 08-01 ισοφάρισε 21-21. Τελικά, η «Μεγάλη Κυρία» έκανε τη μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας με 25-22 σε 24’ και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ήταν απόλυτα κυρίαρχη δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Νέα Σαλαμίνα. Στα αρχικά στάδια το σετ ήταν τελειωμένο 11-02 με την Ανόρθωση να επικρατεί 25-21 σε 25’ άνκαι η Νέα Σαλαμίνα βελτιώθηκε και μείωσε.

Το βαρωσιώτικο ντέρμπι ήταν όνομα και πράμα στο τρίτο σετ, με τις «κυανόλευκες» και «ερυθρόλευκες» να συμβαδίζουν 08-08 , ενώ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 10-12. Το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο με την Ανόρθωση να προηγείται 16-15. Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 24-18 και κέρδισε με 25-18 σε 23’ και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC):Βασιλείου, Nikolova, Shvanska, Χαραλάμπους, Ζεμπύλα, Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Προκοπίου, Strefling, Θεοδούλου, Κόκκινου, Palmieri, Lezhenkina, - Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Πέτρου, Κρασιά.

Διαιτητές: Ν. Τζιακούρης – Α. Δανιήλ

Επόπτες: I. Παπαθεοχάρους – Χ. Παπαχριστοδούλου

Σημειωτές: A. Xατζηκωστή – Ι. Τοφή

Παρατηρητής Διαιτησίας: Π. Τοφή

Παρατηρητής Αγώνα: Τ. Σαββίδης

Βρήκε τον τρόπο η ΑΕΛ για το τρίποντο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ:LEMESOS VOLLEYBALL – AEΛ 1-3 (16-25, 23-25, 25-21, 21-25)

Το μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι κατέληξε στην ΑΕΛ. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες της σεζόν 2020-2021 ίδρωσαν να κάμψουν την αντίσταση της Lemesos Volleyball με 1-3 σετ σε 114’ και θα κάνουν γιορτές στην 3η θέση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Η Lemesos Volleyball μετά την ενίσχυση του Δεκεμβρίου με Στέλλα Ιωάννου και Mirjana Komlenovic είναι πολύ βελτιωμένη, αλλά είναι στην 8η θέση με ένα βαθμό και χωρίς νίκη. Το παιχνίδι άρχισε με 10’ καθυστέρηση αφού ο αγώνας λόγω ακαταλληλότητας του κλειστού στο Λύκειο Πολεμιδιών …λόγω βροχών φιλοξενήθηκε εκτάκτως στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου.

Το μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο σετ μέχρι τα μέσα του σετ με την ΑΕΛ να προηγείται 14-16. Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινες» άλλαξαν ρότα και ξέφυγαν για να επικρατήσουν 16-25 σε 25’ και να προηγηθούν 0-1.

Η ΑΕΛ έλεγχε από την αρχή το δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα το οποίο αύξησε στους 5 πόντους 09-14 και 13-18.. Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 19-24, αλλά οι «ροζ» μείωσαν 23-24 και έφεραν νέα δεδομένα στο σετ. Ωστόσο, η ομάδα της ΑΕΛ πήρε τον χρυσό πόντο, κέρδισε σε 30’23-25 και έγραψε το 0-2 σετ.

Η Lemesos Volleyball ήταν κυρίαρχη στο τρίτο σετ και μάλιστα μετά το αρχικό 04-00 δημιούργησε διαφορά 11 πόντων 13-02. Η ΑΕΛ παρά τις αλλαγές που έκανε βρήκε ρυθμό και μείωσε, αλλά δεν.. πρόλαβε να γυρίσει ολοκληρωτικά το σετ με την Lemesos Volleyball να κερδίσει 25-21 σε 31’ και να μειώνει σε 1-2 σετ.

Η ΑΕΛ πατούσε καλύτερα στα αρχικά στάδια του τέταρτου σετ και προηγήθηκε 03-06. Η Lemeesos Volleyball ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ πιέζοντας πολύ την ΑΕΛ. Το σκορ σε κομβικό σημείο του σετ ήταν 17-19 για τις «γαλαζοκίτρινες», οι οποίες αύξησαν στους τέσσερις πόντους 19-23 για να επικρατήσουν με 21-25 σε 28’ και να κερδίσουν 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ):Summer, Komlenovic, Ιωάννου, Κέστα, Dobrasinovic, Λάσπου – Λίμπερο: Μιχαήλ – Αλλαγές: Σιαπάνη, Ιωάννου, Horman.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Kasprzak, Σπύρου, Παύλου – Λίμπερο: Στ. Κωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές: Στεφανίδου – Gryban, Κατσουνωτού, Νικολάου, Παναγιώτου.

Διαιτητές: N. Aντωνίου – Ι. Σοφοκλέους

Επόπτες: M. Πιττάλης – Γ. Παύλου

Σημειωτές: E. Σιαπάνη – Ε. Ευαγγελίδου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Σ. Σεργίου

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Στεφανίδης

Α Κατηγορία Γυναικών: Τελευταία Ενημέρωση