Στο Final - 4... Ανόρθωση, ΑΠΟΕΛ και Νέα Σαλαμίνα

Το καρέ συμπληρώνει η Ομόνοια

Σε ένα φοβερό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από τον πρώτο πόντο μέχρι τον τελευταίο η Ανόρθωσις κέρδισε στο «χρυσό» σετ με 24-22 τον Green Air Παφιακό και σε συνδυασμό με τη νίκη της 3-2 στην Πάφο προκρίθηκε στο Final – 4 και το Σάββατο 09 Απριλίου 2022 θα αναμένει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά μετά την κλήρωση. Ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε την ήττα του πρώτου αγώνα, αλλά σε ένα εκπληκτικό «χρυσό» σετ έχασε στις λεπτομέρειες με 24-22 και ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις.

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον είχε το πρώτο σετ όπου η Ανόρθωσις κέρδισε 25-23 σε 25’ και πήρε προβάδισμα 1-0.

Ο Green Air Παφιακός αντέδρασε πολύ καλά στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε 25-15 σε 23’. Με το ίδιο νόμισμα «πλήρωσε» η Ανόρθωσις την ομάδα της Πάφου στο τρίτο σετ αφού κέρδισε 25-16 σε 22’ και έκανε βήμα πρόκρισης με το 2-1 υπέρ της.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 12-12. Η ομάδα του J. Cannestracci κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας 14-20 και κέρδισε με 25-19 ισοφαρίζοντας σε 2-2 το παιχνίδι με την αγωνία για την πρόκριση να ανεβαίνει στο κατακόρυφο.

Στο τάϊ – μπρέικ ο Green Air Παφιακός ήταν καλύτερος κερδίζοντας 15-09 σε 16΄’. Ωστόσο. η μεγάλη μάχη έγινε στο «χρυσό» σετ όπου η ομάδα της Πάφου πήρε μια μικρή διαφορά αλλά η Ανόρθωσις ισοφάρισε 15-15. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, αλλά η Ανόρθωσις εκμεταλλεύτηκε την έδρα κερδίζοντας σε 31’ 24-22 πανηγυρίζοντας τη σπουδαία πρόκριση στο Final – 4.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Halanda, Ζηκάκης, Pepic, Bjelica, Knezevic, Α. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Δημητρίου, Π. Χρυσοστόμου,

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI):Acosta, Γ. Χρυσοστόμου, Aσπιώτης, Viller, Ευσταθίου, Οικονομίδης – Λίμπερο : Aντωνίου – Αλλαγές: Μιχαήλ, Χριστοφή.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ – Ανδρέας Κωνσταντινίδης

Στο Final -4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών προκρίθηκε την Παρασκευή 08 Απριλίου 2022 ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν στον επαναληπτικό προημιτελικό 2-3 από την Ε.Ν.Π. σε 120’ αλλά μετά τη νίκη 3-0 στο Παραλίμνι τη Δευτέρα προκρίθηκε. Ο ΑΠΟΕΛ θα αναμένει τον αντίπαλό του στον ημιτελικό στην κλήρωση που θα γίνει το Σάββατο 09 Απριλίου 2022.

Η Ε.Ν.Π. που πέρσι έφθασε στον Τελικό, αποκλείστηκε και ταυτόχρονα έληξε η αγωνιστική χρονιά 2021- 2022.

Ο  ΑΠΟΕΛ σε ένα κλειστό αγώνα κέρδισε το πρώτο σετ 25-21 σε 26’ δείχνοντας να βάζει βάσεις πρόκρισης. Η Ε.Ν.Π. όμως υπό την απειλή του αποκλεισμού κατάφερε και ισοφάρισε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-17 σε 24’

Στο τρίτο σετ έγινε ωραίο παιχνίδι με την Ένωση να διατηρεί μικρή διαφορά (16-19, 20-23) για να κερδίσει 21-25 κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς το χρυσό σετ.

Στο τέταρτο σετ ο  ΑΠΟΕΛ άρχισε φουριόζα και προηγήθηκε 04-00. Η Ε.Ν.Π. όμως ανασυντάχθηκε και μείωσε στο -3 10-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αισθητά ανεβασμένοι και προηγήθηκαν 14-09 και κέρδισαν 25-17 σε 26’ πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο Final – 4.

Στο τάϊ – μπρέικ οι δυο ομάδες έπαιξαν για το γόητρό τους αφού όλα κρίθηκαν με την Ε.Ν.Π. να επικρατεί 11-15 σε 16’ και να παίρνει τη νίκη γοήτρου.

ΑΠΟΕΛ (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ):Στρουγκάρεβιτς, Jansons, Vanags, Αντωνιάδης, Dodic, Πέτρου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Kυπριανού, Σκορδής.

E.N.Π. (T. GALIMBERTI): Σαββίδης, Σιόκουρος, Μαρούλλής, Coutinho, Ιακώβου, Costa – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Καρκίδης.

Διαιτητές: Χρίστος Μαϊφόσιης – Χρίστος Μητροφάνους

Η Νέα Σαλαμίνα είναι η τρίτη ομάδα που προκρίνεται στο Final – 4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών και το Σάββατο 09 Απριλίου θα μάθει τον αντίπαλό της στον ημιτελικό. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν και στο δεύτερο αγώνα την ΑΕ Καραβά με 3-0 στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και με δυο νίκες προκρίθηκε.

Η ΑΕ Καραβά πάλεψε και τους δυο αγώνες, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι υποχρεώσεις της ομάδας τη σεζόν 2021-2022 ολοκληρώθηκαν.

Το προσφυγικό ντέρμπι πρόσφερε θέαμα με τη Νέα Σαλαμίνα να επιβάλλεται στα δυο πρώτα σετ με 25-20 και 25-22 σε 22’ και 24’ αντίστοιχα απέναντι ε μια ΑΕ ΚΑαραβά που πάλεψε. Με το υπέρ της 2-0 η Νέα Σαλαμίνα προκρίθηκε στο Final -4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών.

Στο τρίτο σετ όμως οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν 10-17 ενώ έλεγχαν πλήρως το σετ. Η ΑΕ Καραβά  μείωσε 14-18, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά κερδίζοντας  με 25-19 σε 24’ κέρδισαν με 3-0 σετ σε 70′

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (A. HERRERA):Herrera, Φιλοκράτους, Felipe, Ramma, Καρακατσάνης, Χατζηδαμιανού – Λίμπερο 1: Bαρνάβα, Λίμπερο 2: Μυλωνάς  – Αλλαγές: Καλαφάτης, Σοφοκλέους, Παναγιωτίδης,

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ):Barreto, Χατζηβασίλη, Balaque, Σαββίδης, Nικολάου, Bruque – Λίμπερο 1: Iωάννου, Λίμπερο 2: Τουμπή –Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Αχιλλέως, Α. Σαββίδης, Παφίτης, Χρίστου.

Διαιτητές: Mέμνων Αντώρκας – Κυριάκος Κογιώνης

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση