Σούπερ ντέρμπι και «πράσινη» νίκη

Σε ένα σούπερ ντέρμπι αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων η Ομόνοια κέρδισε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» μετά από αγώνα 129 ‘ με 3-2 σετ. Η Ομόνοια έδειξε μέταλλο πρωταθλητή και πήρε μια νίκη απέναντι σε μια σπουδαία Ανόρθωση που έδειξε ότι φέτος είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα.

Ο αγώνας

Η Ανόρθωση πατούσε καλύτερα στα αρχικά στάδια και προηγήθηκε 09-13 με την Ομόνοια όμως να δείχνει αντίδραση. Οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο 16-17 δίνοντας άλλη τροπή στο ντέρμπι. Το ντέρμπι πρόσφερε συγκινήσεις με «πράσινους» και «κυανόλευκους» να είναι ισόπαλοι 22-22. Η Ανόρθωση πήρε ξανά το προβάδισμα 23-24 και πήρε το σετ 23-25 σε 26’ λεπτά γράφοντας το 0-1 μέσα στη Λευκωσία.

Με τον «αέρα» του 0-1 η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και είχε ένα μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα 08-10. Η Ομόνοια όμως βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 13-11 για να δημιουργήσει καλύτερα δεδομένα για τη συνέχεια. Η Ανόρθωση όμως με μικρό σερί 01-03 ισοφάρισε 14-14. Η Ομόνοια ξέφυγε 19-15 αναγκάζοντας τον Κ. Χριστοφιδέλη να πάρει τάϊμ – άουτ. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα έδειχναν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και προηγήθηκαν 21-17. Η Ομόνοια πήρε τελικά το σετ με 25-18 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Η Ομόνοια μετά την ισοφάριση πήρε τα πάνω της και προηγήθηκε 12-08 στο τρίτο σετ. Το «τριφύλλι» έπαιξε το βόλεϊ που μας συνήθισε σε αυτό το σετ με συνέπεια ο ηλεκτρονικός πίνακας του «Ελευθερία» να αναγράφει 15-08 για την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά με +9 20-11 για να κερδίσουν με 25- 16 σε 26’. Η Ομόνοια ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ. Έμεινε κοντά στην Ομόνοια και προηγήθηκε 09-11. Το σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό με την Ομόνοια να προηγείται 19-18, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 20-20 και όλα ήταν ανοικτά. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 21-23 βάζοντας πολλή πίεση στους «πράσινους». Η Ομόνοια επέστρεψε αλλά η Ανόρθωση είχε τις λύσεις να κερδίσει με 24-26 σε 32’ ισοφαρίζοντας 2-2 τον αγώνα.

Στο τάϊ – μπρέικ διατηρούσαν το προβάδισμα από την αρχή 05-03 και 11-08 με την Ανόρθωση όμως να μην τα παρατά ποτέ και να μειώνει σε 11-10. Οι «τριφυλλοφόροι» προηγήθηκαν 13-10 για να κερδίσουν τελικά 15-11 και τον αγώνα 3-2 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Ruiz, Reinaldo, Αlves, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Αλεξίου.

ANΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Κοντός Strugarevic, Ηaapakoski, Τorres, Romanuti, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Σαββίδης, Χρυσοστόμου.

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (23-25, 25-18, 25-16,24-26,15-11)