Προβάδισμα για την Ομόνοια μέσα στην Κροατία

Kορυφαίοι για την Ομόνοια ήταν οι Ελευθερίου, Quiherme και Dvorronen

Nίκη που της επιτρέπει να ελπίζει για πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup πέτυχε η Ομόνοια μέσα στην Κροατία. Οι «πράσινοι» ενώπιον 140 θεατών κέρδισαν με 3-2 την Ribola Κastela σε 113’ και αύριο Τετάρτη πάλι στην Κροατία και στη σάλα Gradska Dvorana θα επιδιώξει να ολοκληρώσει την προσπάθεια πρόκρισης. Οι «πράσινοι» για να προκριθούν πρέπει να κερδίσουν 3-0 και 3-1 ή να χάσουν 3-2 και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια βρέθηκε πίσω στο σκορ 16-21 και έχασε 20-25 σε 22’ . Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια αντέδρασε και αφού είχε το σταθερό προβάδισμα 16-14 και 21-18 και κέρδισε 25-19 σε 23’ ισοφαρίζοντας 1-1. Στο τρίτο σετ η Kastela πήρε εκ νέου το προβάδισμα σε ένα κλειστό σετ και επικράτησαν 23-25 σε 28’ και προηγήθηκε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια αντέδρασε και παίζοντας ωραίο βόλεϊ κέρδισε 25-16 σε 22’ αφού προηγήθηκε 21-11 σε 22’ και ισοφάρισε 2-2.

Στο πέμπτο σετ η Ομόνοια ήταν αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και αφού προηγήθηκε 10-06 και 12-07 και κέρδισε 15-12 σε 18’ και επικράτησε 3-2.

Kορυφαίοι για την Ομόνοια ήταν οι Ελευθερίου με 19 πόντους, και οι Βραζιλιάνοι Quiherme με 15, Bruno 11, και Dvorronen 10.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Antipkin 08, Ελευθερίου 19, Dvorranen 10, Αλεξίου 07, Quiherme 15, Dos Santos Bruno 11 – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές:

RIBOLA KASTELA (I. RANSIC): Daca 05, Barac 07, Strugar 01, Kulusic 22, Mehic 20, Jupeta 09 – Λίμπερο:Jukovic – Αλλαγές: Μustapic, Martinovic 01.