Πετόσφαιρα Ανδρών: Νίκη για την πρωτοπόρο Ομόνοια

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-1 (25-16, 25-17,21-25, 25-17)

Διπρόσωπη ήταν η Ομόνοια στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας. Οι πρωτοπόροι κέρδισαν με 3-1 και εξασφάλισαν το 12ο τρίποντο στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ», αλλά ενώ ξεκίνησαν εντυπωσιακά δεν συνέχισαν το ίδιο στο τρίτο και τέταρτο σετ με συνέπεια η Αναγέννηση να μειώσει. Οι ισορροπίες επανήλθαν στο τέλος του τέταρτου σετ με τους «τριφυλλοφόρους» να κερδίζουν με 3-1 σετ σε 78’ και να μένουν στην κορυφή.

Η Αναγέννηση Δερύνειας που έπαιξε καλά σε τρίτο και τέταρτο σετ, δέχθηκε την δεύτερη σερί ήττα και η 4η θέση στην κανονική διάρκεια δυσκολεύει.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Ομόνοια που προηγήθηκε 06-00 στο πρώτο σετ. Η Ομόνοια διατήρησε το προβάδισμά της 17-11 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-16 σε 23’.

Η Ομόνοια ήταν εντυπωσιακή και στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 06-01 και 09-02, αφού το «τριφύλλι» δούλευε στην εντέλεια. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας ξέφυγαν 15-05 και «καθάρισαν» το σετ με 25-17 σε 23’ και διαμόρφωσαν το 2-0 σετ.

Η Ομόνοια και στο τρίτο σετ διατηρούσε τα ηνία και στα αρχικά στάδια διαμόρφωσε ντάμπλ – σκορ 08-04. Η Αναγέννηση όμως πάλεψε και μείωσε 10-07. Η Αναγέννηση ήταν αρκετά βελτιωμένη στο τρίτο σετ και αφού δεν άφησε την Ομόνοια να ξεφύγει, προηγήθηκε 17-18 και τελικά κέρδισε με 21-25 σε 27’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

Η Αναγέννηση συνέχισε να είναι μεταμορφωμένη και στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε αρχικά 05-07. Η Ομόνοια όμως πήρε το προβάδισμα με 13-10, αλλά οι παίκτες του Μέλκα δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν 16-16. Το τάϊμ – άουτ του Σάββα Σάββα «ξύπνησε» τους παίκτες του προηγήθηκαν 20-16 και 22-17 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-17 σε 25’ και κέρδισαν με 3-1 σετ.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Ελευθερίου, Leontyev, Προδρόμου, Αλεξίου, Soouza, Lescov – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αntonic, Καραγιάννης, Αποστόλου, Shvalev, Jackson , Fellahoglu– Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Tόφια,Κούρμουζος Βερεϊς.

Η 13Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 04 Φεβρουαρίου 2022 με τους αγώνες Green Air Παφιακός – Νέα Σαλαμίνα, Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ (ζωντανά από την Cablenet Sports 3 HD) και ΑΕ Καραβά – Ανόρθωσις.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ομόνοια (13) 12-01 37-13 34

2. Green Air Παφιακός (12) 10-02 31-12 29

3. Νέα Σαλαμίνα (12) 08-04 31-14 26

4. Ανόρθωσις (12) 07-05 26-19 21

5. Αναγέννηση Δερ. (13) 06-07 24-25 18

6. Ε.Ν.Π. (12) 03-09 16-30 10

7. ΑΠΟΕΛ (12) 03-09 11-31 08

8. ΑΕ Καραβά (12) 00-12 04-36 01