«Κυριαρχία» στην Πάφο για την Ομόνοια

Κέρδισε τον Παφιακό σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι

«Κυριαρχία» της Ομόνοιας στην Πάφο. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας η Ομόνοια επικράτησε τη Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2020 στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» του ισάξιου Green Air Παφιακού με 0-3 σετ και απέκτησε προβάδισμα έναντι των «μπλε».

Ειδικά, στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν ένα φοβερό ντέρμπι στέλλοντας μηνύματα για τη δυναμικότητα των δυο ομάδων. Η Ομόνοια κέρδισε το σετ μετά από 31’ με 31-29 και αυτό της έδωσε ώθηση. Αυτό φάνηκε στα δυο επόμενα σετ που οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι κερδίζοντας δικαιότατα. Σημειώνεται ότι οι «τριφυλλοφόροι» έχουν να αγωνιστούν σε επίσημο αγώνα από τον περασμένο Μάρτιο. Ο Green Air Παφιακός μετά την περιπέτεια με τον κορωνοϊό ήταν πολύ καλός δείχνοντας ότι μπορεί να πετύχει τους πρωταγωνιστικούς της στόχους. Η ήττα από την Ομόνοια είναι απώλεια, αλλά έχει πολύ δρόμο το πρωτάθλημα ακόμα.

Η Ομόνοια πήρε από την αρχή την πρωτοπορία στο πρώτο σετ και ανέβαζε τη διαφορά μετά το αρχικό 03-03. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 06-10 αλλά ο Green Air Παφιακός «εγκλιματίστηκε» στις συνθήκες του ντέρμπι ισοφαρίζοντας 11-11 με σερί 05-01. Ο κόουτς των «πράσινων» κάλεσε σε τάιμ- άουτ και η Ομόνοια προηγήθηκε 13-15 σε ένα ωραίο σετ. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο –πόντο με τον Green Air Παφιακό να προηγείται 18-16 ανατρέποντας ξανά τα δεδομένα. Ο Green Air Παφιακός διατηρούσε το +2 20-18, 22-20 που βοηθούσε ψυχολογικά την παφιακή ομάδα. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη διαμόρφωσε το 24-22, αλλά οι παίκτες του Σάββα Σάββα μείωσαν στον πόντο και όλα ήταν ρευστά.

Συγκλονιστικό σετ

Η Ομόνοια σε ένα συγκλονιστικό σετ ισοφάρισε 24-24 και οδήγησε τα πάντα σε έξτρα πόντους και όχι μόνο αυτό προηγήθηκε 25-26. Οι Παφίτες ισοφάρισαν 26-26 και το ντέρμπι – «μαραθώνιος» συνεχίστηκε πόντο – πόντο (27-27, 28-28,29-29). Η Ομόνοια πιο αποφασιστική και εύστοχη πήρε το σπουδαίο σετ με 29-31 σε 31’ γράφοντας το 0-1 στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».

Ο Green Air Παφιακός μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 03-01 με την Ομόνοια να αντιδρά και να προηγείται 03-04. Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να αυξήσουν σε ντάμπλ – σκορ 04-08 βάζοντας «πίεση» στον Green Air Παφιακό.

Τα δεδομένα έμοιαζαν όπως στο πρώτο σετ με την ομάδα της Πάφου να επιχειρεί να μειώσει και τον κόουτς Καμπερίδη να ρίχνει στον αγώνα τον διεθνή ακραίο Οδυσσέα Σαββίδη. Η Ομόνοια είχε απόσταση ασφαλείας ξεφεύγοντας με έξι πόντους 08-14 και 09-15 σε ένα καθοριστικό σημείο.

Οι «πράσινοι» έδειχναν σταθερότητα και ήταν καθαρά στην πρωτοπορία 11-16 με τους «μπλε» να επιχειρούν την προσπάθειά τους να μείνουν στο σετ. Ωστόσο, η Ομόνοια έπαιξε ωραίο βόλεϊ ξεφεύγοντας 14-22 δείχνοντας ό,τι ήταν κοντά στο 0-2 σετ. Με ένα 03-00 η ομάδα της Πάφου μείωσε, αλλά οι παίκτες του Σάββα Σάββα κατάφεραν να κερδίσουν 19-25 σε 25’ και αύξησε το σκορ του ντέρμπι σε 0-2 σετ.

Με πολύ καλή ψυχολογία, η Ομόνοια άρχισε δυνατά και πήρε τους πρώτους δυο πόντους στο τρίτο σετ 00-02. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός με ένα μικρό σερί πέρασε με ένα πόντο 04-03 με την Ομόνοια να ανακτά ξανά την πρωτοπορία 05-06. Το τρίτο σετ έδειχνε στα αρχικά στάδια να έχει ενδιαφέρον, αφού βρέθηκαν να συμβαδίζουν στο σκορ 08-08. Η Ομόνοια πάλι πήρε «αέρα» πόντων στο σετ με τρεις 08-11, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε ξανά στον πόντο 10-11.

Οι «πράσινοι», όμως πάλι αύξησε στους τρεις 12-15, 14-17, 15-18 και είχαν το σαφές προβάδισμα. Με το σκορ στο 16-20 η Ομόνοια είχε σαφώς το «πάνω χέρι» με τον Green Αir Παφιακό να μειώνει και να πιέζει την ομάδα των «πρασίνων». Τελικά, η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια κερδίζοντας το σετ σε 26’ με 21-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ.ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Petty, Γιαννάκος, Syftestad, Οικονομίδης, Ζηκάκης, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Τσαγγαρίδης, Ανδρέου, Σαββίδης.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Bojic, Ελευθερίου, Αλεξίου, Rangel, Α. Πετρακκίδης , Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020, η Ομόνοια θα φιλοξενήσει την Ολυμπιάς Φρενάρους στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και ο Green Air Παφιακός θα υποδεχθεί την Ε.Ν.Π. στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».