Ήττα στο Ισραήλ για την Ομόνοια

Οι «πράσινοι» έχασαν από την Μακάμπι με 3-0 σετ

Η Ομόνοια έχασε στο Tel Aviv από την Maccaci Tel Aviv΄με 3-0 σετ σε 85΄ στο πλαίσιο της φάσης των «8» του CEV Challenge Cup. Ο αγώνας στο Hadar Yosef National Sports Center ήταν επεισοδιακός με τους οπαδούς να ρίχνουν στο πρώτο σετ φωτοβολίδα στο τάραφλεξ με το παιχνίδι να διακόπτεται προσωρινά. Η διακοπή φρέναρε την Ομόνοια και βοήθησε τους Ισραηλινούς. Τον αγώνα παρακολούθησαν 1000 θεατές.

Τα πάντα θα κριθούν τη μεθεπόμενη Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με την Ομόνοια να θέλει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ. Απαραίτητη προϋπόθεση η μαζική παρουσία του κόσμου στον αγώνα.

Kαλό ξεκίνημα για την Ομόνοια που μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 08-10. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο με τους «πράσινους» να προηγείται 11-12. Η Ομόνοια κατάφερε να χτίσει διαφορά 3 πόντων 14-17 με τους Felicio, Ελευθερίου και Antipkin να βοηθούν επιθετικά. Η Macabi Tel Aviv κατάφερε να γυρίσει τα δεδομένα με τον Safonov και προηγηθεί 20-18 και κατάφερε να κερδίσει 25-21 σε 39’ και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 03-05 αλλά οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν το σκορ 05-05. Oι «πράσινοι» με τους Quiherme και Felicio κατάφεραν να προηγηθούν 07-10. Με πρωταγωνιστή τον Safonov οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 15-11 δείχνοντας να ελέγχουν το σετ. Η Ομόνοια με τον Felicio κατάφερε να μειώσει στον πόντο 19-18, αλλά οι Ισραηλινοί κέρδισαν 25-20 σε 24’ και προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Η Maccabi Tel Aviv προηγήθηκε με 3-2 στο τρίτο σετ με τους Ισραηλινούς να προηγούνται 08-05. Με πρωταγωνιστή τον Safonov η «ομάδα του Λαού» αύξησε το προβάδισμά της στο +5 14-09 . Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν 20-13 για να επικρατήσει 25-16 σε 22’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

MACABI TEL AVIV (GALILI GAL): Ιglesias 01, Batckala 05, Grasso 09, Safonov 16, Foyer 10, Sokolov 06 – Λίμπερο 1: Ayzenberg (15 υποδοχες / 1 λάθος 53% -40% άριστες) –Aλλαγές: Horovitz

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Antipkin 02, Eλευθερίου 08, Dvorranen 07, Aλεξίου 04, Quiheme 09, Felicio 04 –Λίμπερο 1: Πάπας (8 υποδοχές, 2 λάθη 50% , 38% άριστες) – Αλλαγές: Mαυρομμάτης.

Διαιτητές: Μichaela Hladisova – Josip Hristov.