Έχασε η Ομόνοια την πρώτη μάχη στην Ουγγαρία

PENZUGYOR - ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-19, 25-23, 25-15)

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια στον πρώτο της αγώνα για το Main Round του CEV Challenge Cup. Στην Ουγγαρία ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης 0-3 από την ουγγρική Penzugyor, αλλά η υπόθεση πρόκρισση θα κριθεί αύριο Τετάρτη πάλι στην έδρα των Ούγγρων Pénzügyőr Sportegyesület Hall της Βουδαπέστης

Η Ομόνοια πάλεψε στα δυο πρώτα σετ ειδιικά στο δεύτερο, αλλά στο τρίτο οι παίκτες του Σ. Σάββα έμειναν πίσω στο σκορ και έχασαν. Θα προσπαθήσουν όμως την Τετάρτη. Εάν κερδίσουν 3-0 ή 3-1 οδηγούν την πρόκριση σε χρυσό σετ.

Οι «τριφυλλοφόροι» αιφνιδίασαν τους Ούγγρους και προηγήθηκαν 01-04, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 06-08. Οι Ούγγροι παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» κέρδισαν σε 22’ 25-19 και προηγήθηκαν 1-0 σετ.

Η ομάδα του Σ.Σάββα έμεινε κοντά στην Penzugyor στο δεύτερο σετ που όμως διατηρούσε το προβάδισμα 07-05, 12-11 . Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ 18-17, αλλά οι λεπτομέρειες δούλεψαν υπέρ των Ούγγρων που κέρδισαν 25-23 σε 22’.

Η Penzyguor ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ. Ξέφυγε 12-07 και 21-14 αφού η Ομόνοια έμεινε πίσω στο σκορ. Οι Ούγγροι κέρδισαν 25-15 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Penzugyor (Ζ. Jokay): Μagyar, Kovacs, Kiss, Flachner, Rasa, Willian – Λίμπερο: Felicciano – Αλλαγές:

Oμόνοια (Σ. Σάββα): Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Ruiz, Aλεξίου, Reinaldo, Αlves – Λίμπερο: Πλατρίτης.