O σαμπάνιες... άνοιξαν!

Πρωταθλήτρια στην πετόσφαιρα ανδρών η Ομόνοια

Η Ομόνοια είναι η πρωταθλήτρια Κύπρου 2020-2021. Με τη νίκη της επί της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-0 και σινάμα την ήττα της Ανόρθωσης στην Πάφο τέλειωσε οριστικά το πρωτάθλημα. Η Ομόνοια τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος βρίσκεται 14 βαθμούς μακριά από τους διώκτες της Ανόρθωση και Green Air Παφιακό.

Το βράδυ της Δευτέρας, στο Κλειστό της Δερύνειας η Ομόνοια επικράτησε της Αναγέννησης με 3-0 σετ σε 74’ και πήρε το «χρυσό» τρίποντο. Πέραν του γεγονότος ότι η Ομόνοια πήρε τον τίτλο ο αγώνας έδωσε την ευκαιρία και σε πολλούς νεαρούς κυρίως από την Αναγέννηση να αγωνιστούν.

Η Ομόνοια κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 20-25 σε 24’ και να πάρει το προβάδισμα με 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά το αρχικό 07-07 οι «τριφυλλοφόροι» έκτισαν διαφορές και βρέθηκαν στο 09-14, αλλά η Αναγέννηση παρά τις αλλαγές μείωσε στο -3 12-15. H Oμόνοια ανέβηκε και αφού πρώτα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 15-20 κέρδισε με 17-25 σε 27’. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο δεύτερο σετ αγωνίστηκαν πολλοί νεαροί από την Αναγέννηση (Mπέης, Ιακώβου, Κούρμουζος) και ο Αντώνης Μαυρομμάτης από πλευράς Ομόνοιας.

Η Αναγέννηση μπήκε καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-01 και 04-02. Η Αναγέννηση κρατούσε την υπέρ της διαφορά 07-04 στα αρχικά στάδια αυτού του σετ.

Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί 11-12 σε σημείο που η Αναγέννηση ανέβαινε. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα με όπλο την πείρα τους διαμόρφωσαν το 13-15 και αύξαναν τη διαφορά. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας με πολλές αλλαγές από τον Σ. Σάββα βρέθηκαν στο υπέρ τους 15-22 για να κερδίσει με 16-25 σε 23’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Κούρμουζος, Antonic, Χρυσοστόμου, Ιακώβου, Costa, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Βερεϊς, Μπέης, Τζωρτζής, Έλληνας.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Santos, Σ. Πετρακκίδης, Rangel, Α. Πετρακκίδης, Προδρόμου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Mαυρομμάτης, Χατζηφιλίππου, Αντωνιάδης, Λοϊζου.