Άνοιξε πόρτα… πρόκρισης το «τριφύλλι»

CEV CHALLENGE CUP GIO STRUMICA – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25,19-25,18-25)

Η Ομόνοια εμφανίστηκε πανέτοιμη στον πρώτο αγώνα της για τους «16» του CEV Challenge Cup Ανδρών κερδίζοντας ως φιλοξενούμενη στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» την ομάδα GIO Strumica από τη Βόρειο Μακεδονία με 3-0 σετ σε 70’ και «άνοιξε την πόρτα» της πρόκρισης που θα σηματοδοτήσει μια νέα τεράστια επιτυχία για το κυπριακό βόλεϊ.

Ο κόουτς Σάββας Σάββα προετοίμασε άριστα τους παίκτες του και την Τρίτη στις 13:00 πάλι στο κεκλεισμένων των θυρών «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» θα επιδιώξουν τη δεύτερη νίκη και την πρόκριση. Η Ομόνοια ευνοείται και με ήττα 2-3. Σε περίπτωση ήττας 0-3 ή 1-3 οι «τριφυλλοφόροι» θα διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Συνολικά, η Ομόνοια συγκέντρωσε στον πρώτο αγώνα 75 πόντους και δέχθηκε 57.

Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο σετ και κέρδισε 25-20 σε 25’ αφού προηγείτο καθόλη τη διάρκεια του σετ. Xαρακτηριστικά, οι παίκτες του Σ. Σάββα ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά 05-08, 16-21 και 20-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Β. Μακεδονίας προηγήθηκε 09-07 και διατηρούσε το προβάδισμα παρά την προσπάθεια των «τριφυλλοφόρων» 14-13 , ενώ η Strumica αύξησε στους δυο πόντους 17-15. Η Ομόνοια ισοφάρισε 17-17 και με σερί 01-04 προηγήθηκε 17-19 σε ένα καθοριστικό σημείο του σετ. Ο αγώνας είχε αρκετά ενδιαφέρον με δεδομένο ότι η ομάδα της Strumica προσπάθησαν να μείνουν στο σετ. Οι «πράσινοι» πιο έμπειροι στην τελική ευθεία προηγήθηκαν με +3 19-22 για να «καθαρίσουν» και αυτό το σετ με 19-25 σε 22’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ σε 47’.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια μπήκε καλύτερα ξανά και προηγήθηκε 04-06, αλλά ισοφάρισαν οι Βορειομακεδόνες σε 06-06 με την ομάδα του Σ. Σάββα να ξαναπαίρνει το προβάδισμα 08-10. Η ομάδα της Ομόνοιας εξακολουθούσε να είναι καλύτερη και διατηρούσε το προβάδισμα άνκαι οι παίκτες της GIO Strumica επιχείρησαν να μείνουν στο σετ και το παιχνίδι 12-14. To στα τους του σετ δεν διαμορφώθηκε με την Ομόνοια να προηγείται σταθερά 15-18. Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να ξεφύγουν και άλλο 16-21 που διατήρησε 18-23 βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Οι «πράσινοι» τελικά κέρδισαν με 18-25 σε 23’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Κορυφαίος πετοσφαιριστής των «πρασίνων» και του αγώνα ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου με 22 πόντους ενώ 14 πρόσφεραν οι Marco Bojic και 5 ο Άγγελος Αλεξίου. Τρεις άσους είχε ο Αχιλλέας Πετρακκίδης.

GIO STRUMICA (K. RICHLIEV): E. Richliev 1, Mihailov 3, Nakov 4, Milev 6, Urdov 15, Nikolov 4 – Λίμπερο: Νikolovski (47% υποδοχή, 24% άριστες). – Αλλαγές: Aleksov.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Αχ. Πετρακκίδης 4, Ελευθερίου 22, Bojic 15, Rangel 3, Προδρόμου 4, Αλεξίου 7 – Λίμπερο: Πλατρίτης (62% υποδοχή – 38% άριστες).

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Mirjana Galic από τη Σερβία και ο Ελλαδίτης Εμμανουήλ Γεωργιάδης.

«Να τελειώσουμε την πρόκριση»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Ομόνοιας Σάββας Σάββα μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ τόνισε ότι «πάμε αύριο να τελειώσουμε την πρόκριση. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των πετοσφαιριστών μου και έχοντας πλήρη εικόνα της Strumica θεωρώ ότι θα τα καταφέρουμε».

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση