«Διπλό» της Ομόνοιας στην Πάφο

Νίκες για Ανόρθωση, Αναγέννηση και Νέα Σαλαμίνα στην πετόσφαιρα Ανδρών

Ήταν η βραδιά των φιλοξενουμένων απόψε, καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής νίκησαν και στα τέσσερα παιχνίδια, χάνοντας μάλιστα μόλις ένα σετ. Οι Ομόνοια, Νέα Σαλαμίνα, Αναγέννηση και Ανόρθωση, «άλωσαν» αντιστοίχως την έδρα των Παφιακού, ΑΕ Καραβά, ΑΠΟΕΛ και Ένωσης Νέων Παραλιμνίου:

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (18-25, 22-25, 21-25)

Παίζοντας σαν πρωταθλήτρια, η Ομόνοια πέρασε με το απόλυτο από την Πάφο κερδίζοντας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών με 3-0 τον Παφιακό. Οι «πράσινοι» είναι μόνοι στην κορυφή με 5 νίκες σε 5 αγώνες, ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν έχασαν σετ.

Η ομάδα του Σ. Σάββα ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στο βασικό της αντίπαλο για τον τίτλο. Ο Παφιακός έχασε για πρώτη φορά φέτος ,αλλά η ήττα ήλθε στην έδρα του από ένας βασικό αντίπαλο.

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 04-06, όμως στη συνέχεια το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο αλλά οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +3 10-13. Ο Παφιακός βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής με 15-16, αλλά οι «πράσινοι» επανέφεραν τη διαφορά στους τρεις. Η Ομόνοια αύξησε και άλλο 15-20 . Ο Παφιακός προσπάθησε να μείνει στο σετ και μείωσε, αλλά η Ομόνοια κέρδισε 18-25 σε 29’ και προηγήθηκε στο ντέρμπι.

Το ντέρμπι ήταν στην ισορροπία στην έναρξη του δεύτερου σετ με τις ομάδες να επιχειρούν να επιβληθούν (05-05, 08-07). Η μορφή του σετ δεν άλλαξε με την Ομόνοια να διαμορφώνει το 11-12.. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία , αλλά η Ομόνοια προηγήθηκε με τρεις πόντους 18-21 και 20-23 σε κρίσιμο σημείο και επιβλήθηκε με 22-25 σε 32’ και πήρε ψυχολογία νίκης.

Ο Παφιακός στο τρίτο σετ πήρε πολύ μικρό προβάδισμα (05-04). Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 10-10. Το τρίτο σετ πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με την Ομόνοια να προηγείται με δυο πόντους 20-22 για να κερδίσουν οι «πράσινοι» με 21-25 σε 28’ τον αγώνα με 3-0 και να φεύγουν με το σπουδαίο διπλό.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Freire, Χρυσοστόμου, Ευσταθίου, Djordjevic, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Μιχαήλ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Προδρόμου, De Souza, Leontyev, Ελευθερίου, Αλεξίου – Λίμπερο: Παππαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3 (14-25, 16-25, 19-25)

Η Νέα Σαλαμίνα παίζοντας για άλλο ένα αγώνα πολύ καλό βόλεϊ πέτυχε την 5η σερί νίκη της κερδίζοντας την ΑΕ Καραβά με 3-0 σε 66’ στην κοινή προσωρινή τους έδρα το «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη σε όλα τα σετ και ο κόουτς Κ. Αδάμου έδωσε την ευκαιρία στους παγκίτες του να αγωνιστούν για να τους έχει ζεστούς. Η ΑΕ Καραβά ήταν φιλότιμη έδωσε πολλές δυνάμεις, αλλά έχασε και έμεινε στην 8η θέση.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 01-03, όμως η ΑΕ Καραβά ισοφάρισε 07-07. Σταδιακά, η Νέα Σαλαμίνα διαμόρφωσε συνθήκες επικράτησης με το +5 10-15, ενώ πήρε ασφαλές προβάδισμα 11-20 και παρά τις αλλαγές νίκησε σε 20΄14-25 και προηγήθηκε με 0-1 σετ.

Στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ η ΑΕ Καραβά βρέθηκε κοντά στο σκορ, αλλά η Νέα Σαλαμίνα στη συνέχεια εξασφάλισε διάφορά 7 πόντων 09-15. Η ομάδα της ΑΕ Καραβά προσπάθησε και μείωσε κάπως την απόσταση αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στον έλεγχο του σετ (14-21). Παίζοντας με τους νεαρούς Τουμπή, Αγαπίου και Χρίστου οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 16-25 σε 22’ και έκαναν το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 04-08 και σταδιακά αύξαναν το υπέρ τους σκορ 09-15, 15-22 για να επιβληθούν απέναντι στη φιλότιμη ΑΕ Καραβά με 19-25 σε 24’ γράφοντας το τελικό 3-0 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (A. HERRERA): Hasanli, Herrera, Σοφοκλέους, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Καλαφάτης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Χρυσοστόμου, Nικολάου, Balaque, Bruque, Σαββίδης, Παφίτης- Λίμπερο: Χαραλαμπίδης, Ιωάννου – Αλλαγές; Τουμπή, Χρίστου, Αχιλλέως, Χατζηβασίλη.

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 1-3 (18-25 , 22-25, 25-21, 16-25)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» αφού επικράτησε σε αγώνα 111’ του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η ομάδα της Δερύνειας διαμόρφωσε με τη νίκη της προϋποθέσεις ενόψει της συνέχειας. Το ΑΠΟΕΛ σε ένα παιχνίδι τουλάχιστον σημαντικό, δεν τα κατάφερε, χάνοντας για πέμπτο σερί αγώνα και ακόμη δεν πήρε βαθμό. Για άλλο ένα αγώνα πάλεψε όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Η Ανσγέννηση μπήκε καλύτερα με τον Flores στην εξάδα και προηγήθηκε 02-04. Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και ξέφυγε 10-16. Το ΑΠΟΕΛ δεν είχε λύσεις και οι «πράσινοι» δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας 15-22. Το σετ κατέληξε μετά από 27’ στην Αναγέννηση που επιβλήθηκε 18-25 σε 27’ και έκανε το 0-1 σετ.

Η Αναγέννηση είχε τις λύσεις και στο δεύτερο σετ με συνέπεια να προηγηθεί 06-10. Το ΑΠΟΕΛ με αντεπίθεση μείωσε στον πόντο 13-14 και το σετ έλαβε άλλη διάσταση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν 17-17 και προσπέρασαν 22-21, αλλά η Αναγέννηση έκανε την ανατροπή, επιβλήθηκε 22-25 και ξέφυγε με 0-2 στα σετ.

Το ΑΠΟΕΛ στο τρίτο σετ συνέχισε όπως τέλειωσε το δεύτερο και προηγήθηκε με 09-05 δείχνοντας ότι είχε ακόμα σφυγμό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλύτεροι και πήγαν στο +4 13-09. Η Αναγέννηση όμως μείωσε στον πόντο 16-15. Το ΑΠΟΕΛ ξέφυγε 23-19, κερδίζοντας με 25-21 σε 31’ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» του Μέλκα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και μετά το αρχικό 05-08 διεύρυναν το προβάδισμά τους (προηγήθηκαν και με +10 11-21 για να κερδίσουν με 16-25 σε 22’ και να φύγουν για τη Δερύνεια με τη νίκη 3-1 και τους τρεις πόντους.

ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντίνου): Γιάνσονς, Ρομανούτι, Βάναγκς, Αντωνιάδης, Στρουγκάρεβιτς, Παντελή (λ) (Παναγιωτίδης, Πέτρου, Κυπριανού)

Αναγέννηση (Γ. Μέλκα): Άντονιτς, Τόρρες, Τζάκσον, Αποστόλου, Φελάχογλου, Καραγιάννης, Παπαιωάννου (λ) (Βερέης)

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 (17-25, 20-25, 19-25)

Η Ανόρθωσις πήρε μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη την Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2021 στο Παραλίμνι. Η «Μεγάλη Κυρία» επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή της κατάσταση κέρδισε την Ε.Ν.Π. με 3-0 σε 74’ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. . Η νίκη των «κυανολεύκων» τους επιτρέπει να δουν ψηλά στη βαθμολογία. Το Παραλίμνι στην έδρα του έχασε ένα must win αγώνα και έμεινε πίσω βαθμολογικά.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Ανόρθωσης που προηγήθηκε 03-07, όμως η Ένωση ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 07-08. Η Ανόρθωσις έλεγξε τον ρυθμό ξεφεύγοντας με 13-18 , αλλά οι «βυσσινί» μείωσαν στο -3 16-19. Η «Μεγάλη Κυρία» διαμόρφωσε το +5 17 -22 και ολοκλήρωσε το πρώτο σετ σε 23’ κερδίζοντας 17-25.

Η Ένωση μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ και πήρε μικρό προβάδισμα 07-05 και 12-10. Η Ανόρθωσις όμως βρέθηκε στο +1 13-14 και κρατούσε γερά το προβάδισμα 18-20 και πήρε το σετ με 20-25 σε 26’ εξασφαλίζοντας γερό προβάδισμα με το 0-2 σετ.

Οι «βυσσινί» άρχισαν πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 06-01. Το προβάδισμα της Ένωσης ήταν πρόσκαιρο αφού η Ανόρθωσις με σερί 02-08 προηγήθηκε 08-09. Η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη συνέχισε να προπορεύεται 15-17. Σταδιακά, η Ανόρθωσις πήρε διαφορά 17-23 και εξασφάλισε το σετ με 19-25 σε 25΄’ και το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Ε.Ν.Π.(Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Mαρουλής, Coutinho, Παπανδρέου, Σαββίδης, Ιακώβου, Costa, – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Γεωργίου, Αβερκίου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Xρυσοστόμου, Halanda, Δημητρίου, Bjelica, Pepic, Knezevic – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Κοντός.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση