Νικήτρια στο ντέρμπι «αιωνίων» η Ομόνοια

Τα αποτελέσματα της βραδιάς στην πετόσφαιρα

Η Ομόνοια έμεινε αλώβητη στο «αιώνιο» ντέρμπι κερδίζοντας μετά από σπουδαία μάχη και θρίλερ τον ΑΠΟΕΛ με 3-2 σετ σε 137’. Oι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκορ δυο φορές και πήραν σημαντική νίκη έχοντας στη σύνθεσή τους τον Sergei Adipkin. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορούσαν να κερδίσουν δείχνοντας ότι θα διεκδικήσουν τίτλους τη φετινή σεζόν.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το «αιώνιο». Οι δυο ομάδες πρόσφεραν ωραίες φάσεις και συγκινήσεις και μοιράστηκαν τα δυο πρώτα σετ με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται 1-0 κερδίζοντας 25-23 σε 28. Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει σερί 04-00 στο φινάλε, ενώ έχανε 18-19 και το κατέκτησε 25-23. Μελανό του σετ ο τραυματισμός του Κωνσταντίνου Ευσταθίου.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και διατηρούσε συνεχώς προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι τέλους και το κατέκτησε 21-25, ισοφαρίζοντας 1-1 σε 29΄’. Το τρίτο σετ κρίθηκε ξανά στα τελικά στάδια με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει καλύτερα και αφού διατηρούσε διαφορά 3-4 πόντων επικράτησε 25-21 να σε 28’ επανακτώντας το προβάδισμα.

Όμοιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ, αλλά η Ομόνοια διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα και το κατέκτησε 21-25 σε 29΄’ οδηγώντας τον αγώνα στο τάϊ- μπρέικ.

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-07, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 08-08. Το σετ παίχθηκε μέχρι το τέλος με την Ομόνοια να επικρατεί 21-25 και να ισοφαρίζει 2-2.

Στο τάϊ – μπρέικ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 03-05 αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν μπροστά με 11-10. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια πιο να κερδίζει 17-19 σε 23’ εξασφαλίζοντας το δίποντο με 2-3 σετ.

AΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Ευσταθίου, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Αντωνιάδης, Bερέϊς, Πέτρου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Adipkin, Da Silva, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvoranen – Λίμπερο: Πάππας – Αλλαγές: Λοϊζου.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (25-21, 19-25, 25-19, 15-25, 15-13)

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι η Αναγέννηση Δερύνειας επικράτησε με 3-2 σετ σε 2 ώρες και 28’ της Νέας Σαλαμίνας και κατέκτησε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα, κάτοχος του Σούπερ Καπ πήρε πόντο, αλλά έχασε για δεύτερη φορά στις δυο πρώτες αγωνιστικές.

Δραματικό ήταν το παιχνίδι στο Κλειστό Γήπεδο Δερύνειας με την Αναγέννηση και τη Νέα Σαλαμίνα να μοιράζονται τις εντυπώσεις. Οι «πράσινοι» κέρδισαν το πρώτο σετ 25-21 σε 29’ για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο επικρατώντας 19-25 σε 31’ ισοφαρίζοντας 1-1. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου με τον ίδιο τρόπο απάντησε στο τρίτο σετ επικρατώντας 25-19 σε 27’ και πήρε εκ νέου προβάδισμα. Οι Βαρωσιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και δημιούργησαν νταμπλ – σκορ 04-08 και επικράτησαν 15-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας 2-2 το ντέρμπι.  Στο πέμπτο σετ έγινε «μάχη» με την Αναγέννηση να επικρατεί 15-13 σε 22’ κερδίζοντας τον αγώνα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Guzz, Καραγιάννης, Antonic, Shnavelski, Κυπριανού, Bramwell – Λίμπερο: Παπαϊωάννου, Νurentin –Αλλαγές: Τζωρτζής, Σιαπάνης, Μπέης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Τhiel, Andrade, Νικολάου, Pesti, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Aχιλλέως, Χατζηβασίλης, Σαββίδης.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Ε.Ν.Π. (25-23, 25-22, 25-20)

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

H Aνόρθωσις πέτυχε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών επικρατώντας της Ε.Ν.Π. με 3-0 σε 1 ώρα και 31’ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο. Η «Μεγάλη Κυρία» ανέβηκε στους 05 βαθμούς. Η Ένωση ηττήθηκε για δεύτερη φορά και έμεινε χωρίς βαθμό.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό με την Ανόρθωση να επικρατεί με 25-23 σε 27’ 25-22 σε 30’ και 25-20 σε 28’ και να παίρνει το τρίπονο.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ):Δημητρίου, Χρυσοστόμου, Senica, Χριστοφόρου, Glivenko, Viller – Λίμπερο: Αντωνίου, Μιλτιάδους – Αλλαγές: Ζηκάκης, Κοντός.

E.N.Π. (T.GALIMBERTI):Hernandez, Ανδρέου, Diaz, Σαββίδης, Dos Santos, Χριστοφή – Λίμπερο: Χρυσοστόμου, Τόφια – Αλλαγές: Γεωργίου, Kαρκίδης.

Πέρασε από το Φρέναρος

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ - ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (19-25, 13-25, 28-26, 15-25)

O Kuutio Homes Παφιακός τα κατάφερε και κέρδισε στο Φρέναρος την τοπική Ολυμπιάς με 3-0 σετ σε 1 ώρα και 56’ και πέτυχε το απόλυτο αυτές τις δυο πρώτες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και έδειξαν ότι θα διεκδικούσαν με αξιώσεις το τρίποντο. Η ομάδα του R. Vassiljev κέρδισε τα δυο πρώτα σετ με 25-19 και 25-13 και προηγήθηκαν 2-0. Στο τέταρτο σετ η Ολυμπιάς τα έδωσε όλα και κέρδισε 28-26 σε 31’ μειώνοντας σε 1-2. Το τέταρτο σετ άνηκε όμως στον Kuutio Homes Παφιακό που επιβλήθηκε 25-15 σε 24’ εξαφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Θεοφάνους, Komarovski, Georgiev, Βασιλείου, Borisov – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου –Αλλαγές: Χαραλάμπους, Σάββα, Ηλία.

KUUTIO HOMES ΠΑΦΙΑΚΟΣ (V.RAINER): Kollo, Παναγιωτίδης, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerna – Λίμπερο: Χρυσοστόμου, Χριστίδης – Αλλαγές: Μιχαήλ, Α. Σαββίδης.