Πετόσφαιρα: Δίχως "φρένο" οι πρωταθλητές!

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Παρά τις δυσκολίες που συνάντησε, κέρδισε την Παρασκευή στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών την Ανόρθωση με 3-1 σετ στο «Θεμιστόκλειο».

Οι πρωταθλητές με την 25η συνεχή φετινή νίκη πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης με τον επαναληπτικό τη Δευτέρα στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Η Ανόρθωση θέλει στη Λευκωσία τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Iσορροπημένο ήταν το μεγάλο ματς των προημιτελικών. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα δυο πρώτα σετ με την Ανόρθωση με την Ομόνοια να προηγείται 1-0 κερδίζοντας 25-20 στο πρώτο σετ.

Η Ανόρθωσις στάθηκε πολύ καλά στο δεύτερο σετ πίεσε την Ομόνοια κερδίζοντας σε ντέρμπι με 25-23 ισοφαρίζοντας 1-1.

Οι πρωταθλητές ήταν ανώτεροι στο τρίτο σετ ξέφυγαν 16-23 κερδίζοντας με 25-17 ανακτώντας το προβάδισμα με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες πάλεψαν με την Ομόνοια να έχει μικρό προβάδισμα 13-10 αλλά την Ανόρθωση να μειώνει 12-13. Ακολούθως οι «πράσινοι» ξέφυγαν 12-17 για να επικρατήσουν 25-19 κερδίζοντας με 3-1 σετ.

1-3 (20-25, 25-23, 17-25, 19-25)

"Μπλε" προβάδισμα πρόκρισης

Ανώτερος ο Green Air Παφιακός πέρασε από το «Σπύρος Κυπριανού» κερδίζοντας τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας.

Ψάχνεις δυνατό cash out, ανταγωνιστικές προσφορές ή μήπως την πιο εξελιγμένη ιστοσελίδα; Παίξε στην Parimatch!

Οι «γαλάζιοι» απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά αφού οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να κερδίσουν στην Πάφο με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Στο πρώτο σετ ο Green Air Παφιακός ήταν πολύ καλύτερος κερδίζοντας με 25-14 ανοίγοντας το σκορ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα στάθηκε ισάξια στο δεύτερο σετ κερδίζοντας μάλιστα 25-23 ισοφαρίζοντας τον προημιτελικό.

Η Παφιακή ομάδα κυριάρχησε στο τρίτο σετ κερδίζοντας 25-17 και πήρε το προβάδισμα.

Ο Green Air Παφιακός υπερείχε στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 18-07 και 23-10 για να κερδίσει 25-11 καθαρίζοντας το σετ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Αφεντικό... στο "Παλατάκι"

Ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πήρε την Παρασκευή η Ε.Ν.Π.

Στον πρώτο εκ των δυο προημιτελικών με την Αναγέννηση Δερύνειας επικράτησε στο Παραλίμνι με 3-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Η Αναγέννηση μέσα στην έδρα της θα διεκδικήσει την πρόκριση αφού ευνοείται με νίκη 3-1 και 3-0. Το ίδιο θα πράξει και η Ένωση ενώ ίσως όλα να κριθούν στο «χρυσό» σετ.

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών. Στο πρώτο σετ η Αναγέννηση ήταν καλύτερη κερδίζοντας 25-14 και προηγήθηκε.

Η Ε.Ν.Π. αντέδρασε και ισοφάρισε κερδίζοντας 25-23 το σετ. Εξαιρετική η ομάδα των «πρασίνων» στο τρίτο σετ «κσθαρίζοντας» με 25-13 και προηγήθηκε. Η Ε.Ν.Π. στο τέταρτο σετ ανέλαβε τα ηνία και είχε σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα, προηγήθηκε 23-15 για να ισοφαρίσει σε 2-2 επικρατώντας 25-17.

Στο πέμπτο σετ η Ένωση επικράτησε 15-10 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΝΗΣΗ 3-2(14-25, 25-23, 13-25, 25-17, 15-10)

Όλα ανοικτά

«Όλα ανοικτά» είναι τα δεδομένα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών για Ολυμπιάς Φρ. και ΑΕ Καραβά. Οι δυο ομάδες που υποβιβάστηκαν, αλλά έχουν τεράστιο κίνητρο διάκρισης στο Κύπελλο θα «λύσουν τις διαφορές» τους τη Δευτέρα αφού η Ολυμπιάς Φρ. κέρδισε στο Φρέναρος με 3-2 σετ.

Το ντέρμπι ήταν εξαιρετικό καθόλη τη διάρκειά του με τις δυο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματά τους.

Στο πρώτο σετ η Ολυμπιάς προηγήθηκε με 1-0 αφού κέρδισε 25-19. Το δεύτερο σετ άνηκε στην ΑΕ Καραβά που επικράτησε 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1. Τα δυο επόμενα σετ κρίθηκαν κυριολεκτικά στο τέλος με τις δυο ομάδες να κερδίζουν με 26-24 (προηγήθηκε 2-1 η Ολυμπιάς, ισοφάρισε 2-2 η ΑΕ Καραβά).

Η νίκη κρίθηκε στο τάϊ – μπρέϊκ με την ομάδα του Φρενάρους να κερδίζει 15-11 κερδίζοντας 3-2 τον αγώνα.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση