Τεράστιο διπλό για τον ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν με 1-3 σετ την Αναγέννηση μέσα στη Δερύνεια

Το ΑΠΟΕΛ σταμάτησε τον φρενήρη ρυθμό της Αναγέννησης Δερύνειας. Παρά το πρόβλημα με τον τραυματία Λετονό πασαδόρο Janis Jansons οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν απόψε μέσα στη Δερύνεια την Αναγέννηση με 1-3 σετ σε 114' και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τις 06 Δεκεμβρίου 2021 πετυχαίνοντας την πρώτη επιτυχία στο 2022.

Η Αναγέννηση από την άλλη, μετά από δυο σερί νίκες δέχθηκε την ήττα και έμεινε πίσω στην προσπάθεια για την 4η θέση.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ, αφού η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας με 25-16 σε 24’.

Το ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε 20-23 και επικράτησε 21-25 σε 31’ ισοφαρίζοντας σε ένα αγώνα ντέρμπι.

Ισοδύναμο ήταν το τρίτο σετ με την Αναγέννηση να αρχίζει καλύτερα και το ΑΠΟΕΛ να μειώνει 10-08 και μετά να ισοφαρίζει 13-13. «Πράσινοι» και «γαλαζοκίτρινοι» συμβάδιζαν στο σκορ διεκδικώντας επί ίσοις όροις το σετ. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +3 (18-21) δείχνοντας να έχει λύσεις, με την Αναγέννηση όμως να μειώνει στον πόντο 21-22. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως κατάφεραν να κερδίσουν το πολύ ωραίο σετ 22-25 σε 30’ και να προηγηθούν 1-2 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 02-04, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 04-04. Το ΑΠΟΕΛ παρά την απουσία του πασαδόρου Jansons προηγήθηκε 15-17 και 20-23 για να επικρατήσει τελικά 21-25 σε 29’ εξασφαλίζοντας μια σπουδαία νίκη με 1-3 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: (25-16, 21-25, 22-25, 21-25)

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση