Μεγάλη ανατροπή με χαρακτήρα για ΑΠΟΕΛ

Κέρδισε εκτός την ΕΝΠ

Πολλές συγκινήσεις πρόσφερε ο εξ αναβολής αγώνας για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών στην Αίθουσα Δήμου Παραλιμνίου. Το ΑΠΟΕΛ με μεγάλη ανατροπή κέρδισε την Ε.Ν.Π. με 2-3 σετ και πήρε δυο βαθμούς που θα το βοηθήσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό ενόψει των αγώνων του Ομίλου Διαβάθμισης.

Το ΑΠΟΕΛ με αυτή τη νίκη τερμάτισε στην κανονική διάρκεια στην 7η θέση με 15 βαθμούς εννιά παραπάνω από την ΑΕ Καραβά και έξι από την Ολυμπιάς Φρενάρους.

Η Ένωση που έχει να δώσει άλλο ένα αγώνα την Παρασκευή με την Αναγέννηση Δερ. τερματίζει στον Όμιλο του Τίτλου και στην 5η θέση. Ντεμπούτο με τα «βυσσινί» έκανε ο διεθνής πασαδόρος Κωνσταντίνος Γεωργίου.

Το παιχνίδι

H Ε.Ν.Π. κέρδισε σε ένα κλειστό σετ το πρώτο σετ 25-23 σε 27’ και άνοιξε το σκορ.

Οι «βυσσινί» ήταν πολύ καλύτεροι και στο δεύτερο σετ και έβαλαν τις βάσεις όταν προηγήθηκαν 16-09. Παρά την προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ το σετ διαμορφώθηκε στο 22-15 με την ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη να κερδίζει 25-17 σε 23’. Η Ε.Ν.Π. αύξησε σε 2-0 το σκορ.

Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα αλλά η Ένωση ακολουθούσε κατά πόδας 03-04, 05-06. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 07-09, αλλά οι «βυσσινί» ισοφάρισαν. Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και προηγήθηκε με 11-15 εξασφαλίζοντας μια καλή διαφορά στο σετ. Η ομάδα του Χαραλάμπους διατηρούσε τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους. Το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια διατήρησε τα ηνία μέχρι τέλους και κέρδισε 22-25 σε 34′.

Με την έναρξη του τέταρτου σετ το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο φρέσκο και ήταν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, το μπλοκ βοήθησε την Ένωση να προηγηθεί 10-09. Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε ξανά και προηγήθηκε 12-16. Ένα σερί 04-00 από την ομάδα του Παραλιμνίου με τον Στέκα στο τερέν έφερε την ισοφάριση 17-17. Το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε λάθη της Ε.Ν.Π. και προηγήθηκε 19-22, προβάδισμα που διατήρησε για να επιβληθεί με 21-25 και ισοφάρισε σε 27’ 2-2 τον αγώνα.

Στο πέμπτο σετ το ΑΠΟΕΛ με τον Χαριδήμου στο σέρβις και το καλό μπλοκ προηγήθηκε 02-00. Το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε την πρωτοπορία και κατάφερε να προηγηθεί με +3 04-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα λάθη των «βυσσινί» και αύξησαν σε 06-11 και 08-13 με τον Στέφανο Χαριδήμου να τελειώνει το σετ με 09-15 σε 15’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-3 σετ.