ΑΠΟΕΛ: Πέρασε σαν κυκλώνας από τη Λεμεσό!

Επικράτησε με 3-0 σετ της ΑΕΚ Καραβά στο «Σπύρος Κυπριανού»

H δεύτερη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στο «Σπύρος Κυπριανού» σε τέσσερις ημέρες ήταν «φαρμακερή». Η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου που έπαιξε με δυο ξένους μετά τον τραυματισμό του Vanegas κέρδισε την ΑΕ Καραβά που έδειξε ξανά πολύ καλά στοιχεία με 3-1 σετ σε ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα με το πρώτο σετ να διαρκεί 40’

Η ΑΕ Καραβά μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και είχε το προβάδισμα που έφθασε και στους τέσσερεις πόντους 08-04. Το ΑΠΟΕΛ με ένα μικρό σερί μείωσε σε απόσταση δυο πόντων 15-13 δίνοτας άλλη τροπή στον αγώνα. Η ομάδα του Molchanov φάνηκε άντεχε στην πίεση των «γαλαζοκιτρίνων» που ισοφάρισαν 18-18 και ανάγκασαν τον Ρώσο κόουτς να πάρει τάϊμ – άουτ. Οι παίκτες του Χριστοφόρου ανέτρεψαν τα δεδομένα και προηγήθηκαν 19-21 ανακτώντας ψυχολογία. Η ΑΕ Καραβά ισοφάρισε 22-22 για να οδηγηθεί το σετ στους έξτρα πόντους που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 29-31 μετά από 40 λεπτά αγώνα.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε και σε αυτό το σετ καλύτερα και προηγήθηκε 05-01 αναγκάζοντας το ΑΠΟΕΛ να κυνηγά στο σκορ. Με την πάροδο του σετ η ΑΕΚ υπερτερούσε και προηγήθηκε 14-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η ΑΕ Καραβά διατηρούσε τα ηνία 18-13. Η προσφυγική ομάδα ήταν καλύτερη και είχε σταθερά το προβάδισμα 22-18 για να κερδίσει σε 29’ 25-20 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Απόλυτο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη του τρίτου σετ 05-05. Η ΑΕ Καραβά φάνηκε να βρίσκει τους τρόπους για να είναι στην πρωτοπορία, αλλά το ΑΠΟΕΛ δεν την άφηνε να ξεφύγει 11-11. Το σετ ήταν ισοδύναμο, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» επιβλήθηκαν κερδίζοντας με 21-25 σε 27’ ανακτώντας το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τρίτο σετ πάλι η ΑΕ Καραβά ξεκίνησε καλύτερα, αλλά το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 12-13. Οι δυο ομάδες πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Χαρακτηριστικά, η ομάδα της ΑΕ Καραβά προηγήθηκε 15-14, αλλά το ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά το προβάδισμα 15-19. Η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα και αφού διατήρησε τη διαφορά 18-23 πήρε τη νίκη με 1-3 σετ σε 122 λεπτά.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (I. MOLCHANOV):Ramma, Rodolpho, Kaminski, Χριστοφή, Φιλοκράτους, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού – Αλλαγές: Μιχαήλ

ΑΠΟΕΛ (Ι. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ):Kασαμπαλής, Τοφής, Χρυσοστόμου, Juarez, Γεωργίου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παντελή. – Aλλαγές: Αβερκίου.