Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ και έπιασε την Ομόνοια στην κορυφή

Μεγάλη νίκη για τον Παφιακό

Μεγάλη από κάθε άποψη νίκη εξασφάλισε ο Green Air Παφιακός. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο «Αφροδίτη» το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ μετά από ένα εξαιρετικό ντέρμπι με πολλές ανατροπές.

Η παφιακή ομάδα με τη νίκη της ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την Ομόνοια στους 26 βαθμούς.Οι Παφίτες ταξιδεύουν την Παρασκευή στη Δερύνεια όπου θα δοκιμαστούν από την Αναγέννηση. Αντίθετα με το ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε πολύ έστω και εάν είχε εκτός του αρχηγό του Γιώργο Χρυσοστόμου έμεινε στην 5η θέση με 18 βαθμούς και η μάχη για την τετράδα συνεχίζεται. Επόμενος αντίπαλος η Ομόνοια εκτός έδρας στο «αιώνιο». Το μεγάλο ντέρμπι είχε διάρκεια 119’

O Green Air Παφιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου ανέλαβε τα ηνία από την αρχή και δεν άφησε περιθώρια στο ΑΠΟΕΛ. Μετά το 05-03 οι Παφίτες ανέβηκαν και αύξαναν συνεχώς τη διαφορά και αφού προηγήθηκαν 18-11 και 22-16 κέρδισαν σε 26’ 25-16 σε 26’.Ο Ελλαδίτης κόουτς του ΑΠΟΕΛ Γ.Λάϊος απέσυρε τους Αβερκίου και Velicjkovic χρησιμοποιώντας και τους Κυπριανού (αντί Αβερκίου), Tοφή (αντί Velicjkovic).

Αποφασιστικό ήταν το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ και προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του. Οι «γαλζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 05-07 με τον Green Air Παφιακό να αντιδρά και να προηγείται 11-10. Ο αγώνας δεν είχε σχέση με το πρώτο σετ αφού η ομάδα του Λάϊου ήταν πολύ ανταγωνιστική. Ο Green Air Παφιακός βρέθηκε στο +2 13-11. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ δεν άφησε τον Green Air Παφιακό να ξεφύγει και έφερε το σκορ στο -1 16-15.

Το ντέρμπι είχε μπόλικο ενδιαφέρον αφού συνεχίστηκε ο αγώνας πόντο με πόντο, ενώ με ένα μικρό σερί 0-2 οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 17-18 αναγκάζοντας τον Αντώνη Κωνσταντίνου να πάρει τάϊμ – άουτ. Το ΑΠΟΕΛ φάνηκε να ελέγχει το σετ και βρέθηκε στο +2 20-22 ενώ η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. H ομάδα του Λάϊου βρέθηκε πολύ κοντά στο σετ όταν προηγήθηκε 21-24 (στο σημείο αυτό ο Αντ. Κωνσταντίνου επιστράτευσε τον V. Knezevic αντί του Βαλεντίνου Ανδρέου) για να επιβληθεί σε 27’ 21-25 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Ο Green Air Παφιακός που σε αυτό το στάδιο είχε στην εξάδα τον νεαρό ακραίο Οδυσσέα Σαββίδη αντί του Βραζιλιάνου ακραίου Filter Caetano άρχισε καλύτερα το τρίτο σετ και βρέθηκε μπροστά με 06-03 και 08-05. Οι παίκτες του Αντώνη Κωνσταντίνου συνέχισαν να προπορεύονται με τρεις πόντους 12-09, με τους αντιπάλους τους του Γιάννη Λάϊου να κάνουν την προσπάθειά τους μείωσαν με 13-12. Ωστόσο, εκ νέου οι Παφίτες ξέφυγαν ξανά με 18-14 και έδειχναν πιο κοντά στην επικράτηση. Το ΑΠΟΕΛ έμεινε ζωντανό και με ένα μικρό σερί 02-04 μείωσε σε 20-18, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε 21-21 κάνοντας ξανά ντέρμπι τον αγώνα.

Στο σημείο αυτό ο κ. Κωνσταντίνου επανέφερε στον αγώνα τον Caetano, αντί του Ο.Σαββίδη κλείνοντας την αλλαγή. Το ΑΠΟΕΛ όμως πήρε τα πάνω του και προηγήθηκε 22-23 κάνοντας τεράστια ανατροπή. Ο Green Air Παφιακός πήρε τους επόμενους πόντους και προηγήθηκε 24-23 με το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει 24-24 και τα πάντα να κρίνονται στο τάϊ – μπρέικ. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 26-25 και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε εκ νέου 26-26. Το σκορ έφθασε στο 29-29 με τον κ. Λάϊο να επιστρατεύει τον Αλέξανδρο Παναγίδη. Τελικά, σε ένα σετ «μαραθώνιο» με σπουδαίο θέαμα ο Green Air Παφιακός κέρδισε σε 37’ 31-29 και προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Ο αγώνας συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ να είναι πολύ ανταγωνιστικό. Οι δυο ομάδες παρά τη κούραση των προηγούμενων τεσσάρων σετ βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το ΑΠΟΕΛ κοντά στα μέσα του σετ προηγήθηκε 11-13. Οι «γαλαζοκίτρινοι» παίζοντας με την «πλάτη στον τοίχο» αύξησε την υπέρ του διαφορά στο +3 12-15. Οι «κυανόλευκοι» πίεσαν και μείωσαν στο -1 15-16, αλλά το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα 16-17.

Το σετ έμοιαζε να έχει την εξέλιξη του τρίτου σετ με τις πολλές ανατροπές. Σε κρίσιμο σημείο οι δυο ομάδες ήταν στα ίσα 18-18. Ο Green Air Παφιακός ανέβηκε στο τέλος του σετ και ξέφυγε 21-18 δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα. Με το σκορ στο 23-19 υπέρ των Παφιτών τα δεδομένα έδειχναν να διαμορφώνονται υπέρ της ομάδας του Αντώνη Κωνσταντίνου να κερδίζει 25-20 σε 28’ εξασφαλίζοντας μια μεγάλη νίκη με 3-1 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Οικονομίδης, Verissimo, Ανδρέου, Παφίτης, Caetano, Miranda – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Κnezevic, Σαββίδης

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Κασαμπαλής, Velicjkovic,Juarez Gomes,Αβερκίου, Γεωργίου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Τοφής, Παναγίδης.