Βόλεϊ αντρών: Έφυγε «αλώβητος» και ανέβηκε δεύτερος ο Παφιακός

Η ΕΝΠ με ένα ξένο στη σύνθεσή της και χωρίς τον Γαβριήλ Γεωργίου έκανε ένα πολύ καλό αγώνα

Σε ένα από τα πιο ανταγωνιστικά παιχνίδια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ο Green Air Παφιακός επικράτησε με 3-1 σετ στην Αίθουσα Δήμου Παραλιμνίου της ΕΝΠ. Η ομάδα της Πάφου έμεινε μόνη στη 2η θέση τρεις αγώνες πριν από το φινάλε.

Η ΕΝΠ με ένα ξένο στη σύνθεσή της και χωρίς τον Γαβριήλ Γεωργίου έκανε ένα πολύ καλό αγώνα πίεσε τον Green Air Παφιακό, αλλά έμεινε ξανά χωρίς πόντο στον Όμιλο 1-5.

Πολύ ενδιαφέρον ήταν το πρώτο σετ με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει σε 22’ 22-25 και να προηγείται 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν εκ νέου ισοδύναμος με την Ε.Ν.Π. να προηγείται 09-08. Η Ένωση είχε εκ νέου στη σύνθεσή της τους, Γιώργο Χρυσοστόμου και τον Acosta.

Ο Green Air Παφιακός με την επανεμφάνιση στο παρκέ του Κωνσταντίνου Παφίτη προηγήθηκε 11-12, αλλά η Ε.Ν.Π. με μικρό σερί πήρε ξανά το προβάδισμα 14-12. Το σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον με την παφιακή ομάδα να βρίσκει τρόπο να προηγηθεί 15-16. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία με τον Green Air Παφιακό έχοντας στη βασική εξάδα τον νεαρό Α. Θεοδώρου να προηγείται 19-21 και να μετατρέπεται σε φαβορί του σετ. Ο Green Air Παφιακός κατόρθωσε να κερδίσει 22-25 σε 25’ και να προηγηθεί με 0-2 σετ.

Η ΕΝΠ μπήκε πολύ καλά στο τρίτο σετ και διαμόρφωσε το +4 07-03. Σταδιακά όμως ο Green Air Παφιακός ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε στο -2 στο 10-08. Η ομάδα των «βυσσινί» όμως δεν επηρεάστηκε και πήρε ξανά σκορ ασφαλείας 13-09. Η ομάδα του Ρουμελιώτη ήταν πολύ αποφασιστική και βρέθηκε στο +5 18-13 δείχνοντας ότι ήθελε περισσότερο το σετ.

Ο Green Air Παφιακός ωστόσο επέστρεψε στο σετ μειώνοντας στον πόντο 20-19. Το σετ στα τελικά στάδια είχε έντονο σασπένς αφού η ΕΝΠ προηγήθηκε 24-22, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε στον πόντο. Το τρίτο σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Ε.Ν.Π. να επικρατεί 30-28 σε 30’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η Ένωση μπήκε πιο καλά και στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε 08-05. Οι παίκτες του Ν. Ρουμελιώτη έμοιαζαν να είναι καλύτεροι στο σετ και ξέφυγαν 14-09 σε ένα σημείο που έχριζε φαβορί τους «βυσσινί». Ο Green Air Παφιακός με ένα μικρό σερί μείωσε στο -3 16-13 δείχνοντας να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι.

Η Ένωση διατηρούσε το σημαντικό προβάδισμα στο +3 20-17. Η Ένωση μετατράπηκε σε φαβορί του σετ όταν προηγήθηκε 23-19. Με συνοπτικές διαδικασίες ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε 23-23 και έδωσε νέο ενδιαφέρον σετ. Όλα κρίθηκαν όπως και στο τρίτο σετ στο τάϊ μπρέικ με τον Green Air Παφιακό να επικρατεί 27-29 σε 32’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Κ. Γεωργίου, Acosta, Χρυσοστόμου, Srevovic, Σιόκκουρος, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Ελευθερίου, Πυλιώτης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Β. Ανδρέου, Οικονομίδης, Petty, Παφίτης, Aσπιώτης, Ο. Σαββίδης – Λίμπερο: Παπαχρισστοδούλου – Αλλαγές: Θεοδώρου, Γιαννάκος.

Την Καθαρά Δευτέρα η πρωταθλήτρια Ομόνοια επικράτησε της Ανορθώσεως με 3-1 σετ. Ρεπό είχε η Αναγέννηση Δερύνειας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-5

Ομόνοια (21) 21-00 63-10 60
Green Air Παφιακός (22) 16-06 53-27 49
Ανόρθωσις (22) 16-06 51-28 46
Aναγέννηση Δερ. (21) 11-10 40-39 33
Ε.Ν.Π. (22) 08-14 38-55 24

Ο Green Air Παφιακός ανέβηκε στη 2η θέση.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση