O Green Air Παφιακός κέρδισε και εξασφάλισε την 2η θέση

Νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα σε εξ αναβολής αγώνα

Ο Green Air Παφιακός «κσθάρισε» τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Σε εξ αναβολής αγώνα που έγινε τη Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022 κέρδισε στην Πάφο τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ σε 111’ και ανέβηκε στους 32 βαθμούς μια αγωνιστική πριν το φινάλε της πρώτης φάσης. Η Νέα Σαλαμίνα περιορίζεται στην 3η θέση του πίνακα.

Ο Green Air Παφιακός με τον Acosta να κάνει ντεμπούτο, ήταν πολύ καλύτερος στο παιχνίδι, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανταγωνιστική σε όλα τα σετ και άρεσε στο τρίτο σετ που κέρδισε και μείωσε στο σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα άρχισε πολύ καλά το πρώτο σετ και προηγήθηκε 03-08. Σταδιακά ο Green Air Παφιακός ανέβηκε και προηγήθηκε 16-13 με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν 19-19. Στα τελικά στάδια οι Παφίτες είχαν το πάνω χέρι 23-20 και κέρδισαν 25-20 σε 28’ κάνοντας το 1-0 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε ξανά δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 03-06. Ο Green Air Παφιακός πήρε κάποιους πόντους ψυχολογίας, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 05-09. Οι πετοσφαιριστές του Κυριάκου Αδάμου έδειχναν να ελέγχουν το σετ και αύξησαν στο +4 08-12. Ο Green Air Παφιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 13-13 και να προηγηθεί 19-14 έστω και εάν ο κ. Αδάμου κάλεσε τάϊμ – άουτ. Παράλληλα, ο «ερυθρόλευκος» κόουτς προχώρησε σε αλλαγές στο σχήμα του.

Η Βαρωσιώτικη ομάδα δεν τα έβαλε κάτω και μπήκε ξανά στο σετ με ένα μικρό σερί 01 -05 μειώνοντας σε 20-18, αλλά η παφιακή ομάδα εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι 22-19. Το σετ κατέληξε ξανά στον Green Air Παφιακό που κέρδισε 25-22 σε 29’ και αύξησε το δείκτη του σκορ σε 2-0 σετ.

Με τον «αέρα» του 2-0, ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε στο τρίτο σετ 04 -01, αλλά η Νέα Σαλαμίνα σχεδόν άμεσα προηγήθηκε 04-07 με τον κόουτς του Green Air Παφιακού Κυριάκο Καμπερίδη να καλεί τάϊμ – άουτ. Η Νέα Σαλαμίνα «πατούσε» καλύτερα και προηγήθηκε 05-11 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας. Η Νέα Σαλαμίνα αύξησε στο 09-17 και πήρε ψυχολογία δείχνοντας να «καθαρίζει» το σετ. Oι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν και άλλο σε 10-21 και πήρε το σετ με 16-25 σε 25’ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 07-02 μπαίνοντας εξαιρετικά στο σετ, με τον κόουτς της Νέας Σαλαμίνας να παίρνει τάϊμ – άουτ. Η ομάδα της Πάφου διατηρούσε απόσταση ασφαλείας αφού βρέθηκε στο +5 11-06. O Green Air Παφιακός αύξησε στο +9 16-07 και μετατράπηκε σε φαβορί για το σετ και τη νίκη. Η ομάδα της Πάφου ξέφυγε για τα καλά 20-11 και «καθάρισε» το σετ. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη κέρδισε τελικά με 25-15 σε 29’ και πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Oικονομίδης, Ασπιώτης, Acosta, Ευσταθίου, Χρυσοστόμου, Viller - Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ.ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Νικολάου, Barreto, Βalaque, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Γ. Χρυσοστόμου, Αχιλλέως, Χρίστου.