Νίκησε και μείωσε η Νέα Σαλαμίνα

Έμεινε ζωντανή η Ανόρθωση... νίκη και για το ΑΠΟΕΛ

Στην Πάφο και στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» θα κριθεί η πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών ανάμεσα σε Green Air Παφιακό και Νέα Σαλαμίνα. Τη Δευτέρα 14 Μαρτίου 2022 οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο τάϊ – μπρέικ με 3-2 σετ σε 122’ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και μείωσαν σε 2-1 νίκες. Πλέον στην Πάφο ο Green Air Παφιακός ψάχνει μια νίκη για την πρόκριση στους Τελικούς και η Νέα Σαλαμίνα δυο για να προκριθεί.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0, οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν 2-2 και όλα κρίθηκαν σε 17’ στο πέμπτο σετ υπέρ των γηπεδούχων.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο ζωντανά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 05-03 και το διατηρούσε 08-06. Η Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε το προβάδισμά της και να το αυξάνει στο +4 14-10. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα ασφαλείας 19-15. O Green Air Παφιακός μείωσε σε 22-19, αλλά η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το σετ με 25-21 σε 24’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε ξανά το προβάδισμα στο δεύτερο σετ 06-04 και διατήρησε το προβάδισμα 13-10. Η ομάδα της Πάφου μείωσε στο -2 15-13,αλλά η βαρωσιώτικη ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα 20-17. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός έκανε σερί και ισοφάρισε 21-21, αλλάζοντας τα δεδομένα. Σε ένα σετ που κρίθηκε στους έξτρα πόντους σε 31’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 26-24 και αύξησε σε 2-0 σετ.

Οι δυο ομάδες άρχισαν ισόπαλες το τρίτο σετ 03-03. Ο Green Air Παφιακός πήρε ένα γερό προβάδισμα 06-10 και 07-12 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως τα δεδομένα. Η Νέα Σαλαμίνα όμως φάνηκε να επιστρέφει 10-13., αλλά η παφιακή ομάδα αύξησε στο +6 13-19 και έγινε το φαβορί για να κερδίσει. Η ομάδα της Πάφου σε 23’ επικράτησε 15-25 σε 23’ και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Green Air Παφιακός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 03-07 και 04-10 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν αποφασισμένη και μείωσε να πάρει το παιχνίδι και μείωσε στον πόντο 12-13, αλλά οι Παφίτες ξέφυγαν ξανά 14-17 και διατηρούσαν το προβάδισμα. Για να κερδίσουν 20-25 σε 27’ και να ισοφαρίσουν 2-2 σετ.

Στο τάϊ μπρέϊκ οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες σε μεγάλα σημεία του σετ 07-07, αλλά στη συνέχεια με ντεμαράζ η Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε με 12-08 και κέρδισε 15-10 σε 17’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Balaque, Σαββίδης, Νικολάου, Παφίτης – Λίμπερο: Ιωάννου – Αλλαγές: Αχιλλέως, Γ. Χρυσοστόμου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Oικονομίδης, Ασπιώτης, Αcosta, Viller, Xρυσοστόμου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Μιχαήλ.

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των πλεϊ άουτς και την παραμονή έκανε το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε μέσα στο Παραλίμνι την Ε.Ν.Π. με 3-2 σετ . Το ΑΠΟΕΛ προηγείται 2-1 στις νίκες και στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» θα ζητήσει την Τρίτη νίκη – πρόκριση για τις θέσεις 5-6.

Η Ε.Ν.Π. από την άλλη είναι μ ε την «πλάτη στον τοίχο», αφού πρέπει να πάει στη Λευκωσία και να επιδιώξει τη νίκη – ισοφάριση για να φέρει τη σειρά ξανά στο Παραλίμνι. Ο αγώνας είχε πολλές ανατροπές αφού η Ε.Ν.Π. έκανε το 0-1, 2-1 και το ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 09-06 αλλά το ΑΠΟΕΛ έφερε το σετ στα μέτρα του ισοφάρισε 14-14 και προηγήθηκε 14-17 και αύξησε σε 15-20 παρά το τάϊμ – άουτ του T. Galimberti. Το ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερο και «καθάρισε» 16-25 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ στο Παραλίμνι.

Οι «βυσσινί» άρχισαν καλύτερα και στο δεύτερο σετ παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα 08-06. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως πάλι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 09-09. Η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με δυο πόντους 14-12 αλλά το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 16-15 και προηγήθηκε 17-18. Η Ένωση με μικρό σερί προηγήθηκε 22-19 παρά το γεγονός ότι ο κόουτς του ΑΠΟΕΛ Ν. Ρουμελιώτης κάλεσε σε τάϊμ – άουτ. Η Ένωση σε 29’ κέρδισε το ενδιαφέρον σετ 25-21 και ισοφάρισε 1-1.

Σε ένα άκρως ισορροπημένο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 07-08,αλλά η Ένωση προηγήθηκε 16-10 και διατήρησε το πάνω χέρι 22-15.Σε σερί 03-00 το ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -4 22-18. Η Ένωση τελικά πήρε το σετ με 25-19 σε 24’ και προηγήθηκε 2-1 σετ ανατρέποντας το σκορ.

Το ΑΠΟΕΛ με το βάρος του 1-2 μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 01-05 , αλλά η Ε.Ν.Π. σχεδόν αμέσως μείωσε σε 05-07. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγείται 10-13 παρά το γεγονός ότι η Ε.Ν.Π. ήταν πολύ πιεστική. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα 12-16 και 14-19 οδεύοντας προς το 2-2. Η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη αύξησε και άλλο 16-22 και κέρδισε τελικά με 19-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι 2-2 σετ.

Το τάϊ – μπρέικ άρχισε ιδανικά για την Ε.Ν.Π. που προηγήθηκε 02-00. Μετά από πολύ ισορροπημένο σετ το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στην αλλαγή του τερέν 07-08, αλλά η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 09-08, αλλά το ΑΠΟΕΛ πήρε «γερό» προβάδισμα 09-11. Η Ε.Ν.Π. όμως προηγήθηκε 13-12, αλλά το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους 14-14. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 16-17 και κέρδισε 17-19 σε 25’ κερδίζοντας το παιχνίδι 2-3 σετ παίρνοντας προβάδισμα.

Ε.Ν.Π. (T. GALIBERTI):Μαρούλης, Σαράντης, Γεωργίου, Σαββιδης, Costa, Coutinho – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Παπανδρέου.

AΠΟΕΛ(N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Jansons. Vanags, Στρουγκάρεβιτς, Πέτρου, Dodic, Αντωνιάδης– Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές : Κυπριανού, , Παναγίδης, Σκορδής.

Στη Λευκωσία και στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» θα κριθεί η πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών μεταξύ Ομόνοιας και Ανορθώσεως. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με 3-2 σε 138’ και τώρα σε δυο αγώνες στη Λευκωσία θα ψάξει άλλες δυο νίκες και την πρόκριση. Η Ομόνοια μέσα στην έδρα της ψάχνει μια νίκη για την πρόκριση. Το δεύτερο σετ του ντέρμπι ήταν «μαραθώνιος» αφού κρίθηκε σε 42’.

Εντυπωσιακά μπήκε η Ομόνοια στον Αγώνα και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 04-12. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το μομέντουμ και κράτησαν αποστάσεις 10-17 . H Aνόρθωσις με σερί 05-00 μείωσε στο -2 15-17, αλλά η Ομόνοια αύξησε ξανά σε 17-23 και τελικά παρά το «πρέσινγκ» της Ανόρθωσης κέρδισε 22-25 σε 25’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Ανόρθωσις έκανε δυνατό μπάσιμο στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 04-01 ενώ έκανε νταμπλ – σκορ 06-03. Η Ομόνοια όμως κατάφερε να προηγηθεί 09-10 με τον κόουτς της Ανορθώσεως να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Οι «πράσινοι» αύξησαν σε +5 12-17 δείχνοντας να ελέγχει ξανά το σετ. Η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να πάρει κάποιους πόντους ψυχολογίας και ισοφάρισε 19-19 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους που μετά από ένα θρίλερ η Ανόρθωσις κέρδισε 38-36 σε 42’ και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μετά το θρίλερ του δεύτερου σετ η Ομόνοια μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε 02-07 και θέλησε να «καθαρίσει» γρήγορα το σετ 04-11. Η Ανόρθωσις όμως έκανε σερί 08-04 μειώνοντας σε 11-15 αυξάνοντας το ενδιαφέρον του σετ. Η Ομόνοια όμως είχε το σταθερό προβάδισμα των τεσσάρων πόντων 16-20 και το πάνω χέρι. Ωστόσο, η Ανόρθωσις επέστρεψε και ισοφάρισε 20-20, αλλά η Ομόνοια πήρε ξανά το προβάδισμα 20-22 και σε 28’ επικράτησε 22-25 σε 28’ και πήρε το προβάδισμα 1-2 σετ.

Η Ανόρθωσις μη έχοντας άλλη επιλογή προηγήθηκε 05-02 στο τέταρτο σετ και αύξησε σε 09-05 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ομόνοιας Σ. Σάββα να πάρει τάϊμ –άουτ. Η Ανόρθωσις όμως διατηρούσε το προβάδισμα 15-11, αλλά η Ομόνοια μείωσε στον πόντο 15-14.. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη αύξησε ξανά σε 19-15 και αύξησε τη διαφορά στο +5 21-16. Με το υπέρ της 23-19 η Ανόρθωσις βρέθηκε «αγκαλιά» με το 2-2 με την Ανόρθωση να κερδίζει 25-19 σε 24’ και να ισοφαριζει 2-2 το ντέρμπι.

Η Ανόρθωσις στο τάϊ – μπρέϊκ προηγήθηκε 03-01 και 05-02 αποκτώντας ψυχολογία, ενώ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα 07-03, αλλά η Ομόνοια μείωσε στους δυο πόντους 07-05 με τους «κυανόλευκους » να κερδίζουν 15-13 σε 19’ και να κερδίζουν 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσοστόμου, Halanda, Pepic, Ζηκάκης, Bjelica, Knezevic – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές:Σαββίδης, Δημητρίου, Χριστοφόρου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Soouza, Ελευθερίου, Προδρόμου, Αλεξίου – Λιμπερο: Παπαχριστοδούλου. –Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση