Νίκες για Ανόρθωση και Σαλαμίνα

Η «Κυρία» έκανε την ανατροπή

Η παράδοση που θέλει τους αγώνες N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δερύνειας να κρίνονται στις λεπτομέρειες συνεχίστηκε και την Παρασκευή 01 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού». Οι «ερυθρόλευκοι» που την προηγούμενη εβδομάδα γνώρισαν την ήττα με αυτό το σκορ από τον Green Air Παφιακό σήμερα ήταν στην αντίπερα όχθη. Μάλιστα, ανέτρεψαν όλα τα δεδομένα αφού βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ. Η Αναγέννηση δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, αλλά έδειξε ότι είναι ομάδα για τα ψηλά. Ο εκπληκτικός αγώνας είχε διάρκεια 134’.

Μετά το αρχικό ισοζύγιο δυνάμεων στο πρώτο σετ, η Αναγέννηση ξέφυγε στο σκορ με 13-17 ανακτώντας ψυχολογία. Η ομάδα του Μέλκα κρατούσε την πρωτοπορία 18-24 για να κερδίσει 18-25 σε 28’ και να προηγηθεί 0-1 σετ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και είχε το προβάδισμα 04-01 και 06-04. Σταδιακά, ο ρυθμός του αγώνα ελέγχετο από τους «ερυθρόλευκους» που ξέφυγαν 13-08. Οι «πράσινοι» όμως κατάφεραν να μειώσουν και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η Αναγέννηση μείωσε στον πόντο 15-14 επιστρέφοντας στον αγώνα, ενώ προηγήθηκε με 18-20 παίζοντας με περίσσια αυτοπεποίθηση. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προσπεράσουν και ο αγώνας να οδηγηθεί στους έξτρα πόντους 24-24 με την Αναγέννηση να κερδίζει σε 31’ 24-26 και να εδραιώνει το προβάδισμά της σε 0-2.

Στο τρίτο σετ η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε 11-04 απέναντι στην Αναγέννηση που δεν μπήκε καθόλου καλά. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξαναν συνεχώς τη διαφορά και κέρδισαν σε 25’ 25-13 και μείωσαν σε 1-2 σετ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 14-09 και 19-12. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα είχε ξεκάθαρο προβάδισμα μέχρι τέλους και κέρδισε 25-16 σε 27’ για να ισοφαρίσει 2-2 και να οδηγηθεί το σετ στο τάϊ – μπρέικ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο πέμπτο σετ. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά, αλλά η Αναγέννηση προηγήθηκε 06-08 για να ισοφαρίσουν οι Βαρωσιώτες 08-08 και στη συνέχεια να προηγηθούν 11-09. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα φάνηκε να αποκτά το πάνω χέρι αφού βρέθηκε δυο πόντους πριν από το σετ 13-11 για να για να κερδίσει σε ένα δραματικό 20’ με 15-11 και τον αγώνα 3-2 σετ.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T.CALIBURTI): Σιαπάνης, Χρυσοστόμου, Brook, Dulchev, Ζηκάκης, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Παπαδημητρίου

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Kαραγιάννης, Garchet, Τοdorovic, Αποστόλου, Payan, Felahoglu, - Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Σιόκκουρος, Τόφιας, Στέκας.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (18-25, 25-18, 25-20, 25-17)

Η Ανόρθωση κέρδισε με ανατροπή στο «Θεμιστόκλειο» την ΑΕ Καραβά για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας και φιγουράρει στην τετράδα. Η «Κυρία» συνάντησε δυσκολίες στο προσφυγικό ντέρμπι απέναντι στην σε άλλο ένα αγώνα πολύ καλή ομάδα της ΑΕ Καραβά που προηγήθηκε. Η ΑΕ Καραβά δέχθηκε τρεις ήττες αλλά άφησε πολύ καλές εντυπώσεις σε όλους τους αγώνες.

Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα η ομάδα του Καραβά και διατηρούσε διαφορά ασφαλείας 06-12. Η Ανόρθωση δεν είχε λύσεις και η ΑΕ Καραβά είχε τα ηνία 14-22. Η «Κυρία» ‘έκανε ένα μικρό σερί και μείωσε 18-23, αλλά η πολύ καλή ΑΕΚ επιβλήθηκε σε 30’ 18-25 και προηγήθηκε 0-1 μέσα στο «Θεμιστόκλειο».

Η ΑΕ Καραβά συνέχισε από εκεί που έμεινε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 05-07. Ο αγώνας απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει 11-11 και προηγήθηκε 20-16 σε κρίσιμο σημείο για να επιβληθεί με 25-18 σε 28’ και να ισοφαρίσει 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «κυανόλευκοι» μετά από ένα αμφίρροπο σετ κέρδισαν με 25-20 σε 29’ και ανέτρεψαν τα δεδομένα προηγούμενοι με 2-1 σετ.

Καμιά εκ των δυο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει στο τέταρτο σετ. Ο αγώνας ήταν στην απόλυτη ισορροπία και όλα έδειχναν ότι θα κρίνετο στις λεπτομέρειες. Οι αλλαγές του Κ. Χριστοφιδέλη ο οποίος ανακάτεψε την τράπουλα βοήθησαν την «Κυρία» να πάρει τα πάνω της και να προηγηθεί 16-13. Η Ανόρθωση στη συνέχεια κατάφερε να κυριαρχήσει κέρδισε με 25 -17 σε 26’ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Romanuti, Torres, Haapakoski, Strugarevic, Σαββίδης, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Δημητρίου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Kaminski, Φιλοκράτους, Χριστοφή, Ramma, Rodolpho, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Μιχαήλ.