«Κόλπο γκρόσο» στο «Θεμιστόκλειο» για την Ομόνοια

Νίκες για Παφιακό, ΕΝΠ και Αναγέννηση

Με ανατροπή κέρδισε η Ομόνοια στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «πράσινοι» έφυγαν με τρίποντο από μια δύσκολη έδρα και έστειλαν νέα μηνύματα για την ποιότητα. Η Ανόρθωσις που έπαιξε χωρίς τον V. Knezevic βρέθηκε να κερδίζει με 1-0 σετ, αλλά έχασε δεύτερο ντέρμπι στη σειρά και οπισθοχώρησε βαθμολογικά.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο πρώτο σετ 11-09 και 16-12 και έλεγξε το σετ που κέρδισε 25-23 σε 27' και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι κορυφής.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +6 03-09. Σχεδόν αμέσως η Ανόρθωσις μείωσε σε 09-11. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν και άλλο, και το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-22 για να τελειώσουν το σετ στο 20-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 09-14. Η «Μεγάλη Κυρία» όμως ήταν ανθεκτική μειώνοντας στους τέσσερις πόντους 15-19, ενώ ισοφάρισε 20-20 σε ένα φοβερό σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε εκ νέου με 20-23 κερδίζοντας 21-25 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ.

Η Ανόρθωσις ήταν αποφασισμένη στο τέταρτο σετ και είχε μια μικρή διαφορά 11-08. Η Ομόνοια κατάφερε να «γυρίσει» τα δεδομένα και προηγήθηκε 22-23 για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της κερδίζοντας 23-25 σε 28' και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Σαββίδης, Χριστοφή, Guilerme, Χριστοφόρου, Ευσταθίου, Torres – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός, Χατζηδημητρίου,Χρυσοστόμου, Δημητρίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Bojic, Προδρόμου, Rangel, Α. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Έμεινε στην πρωτιά

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (19-24, 25-18,14-25, 23-25)

Ο Green Air Παφιακός συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής κέρδισε την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 1-3 σετ και έμεινε στην πρώτη θέση. Οι Παφίτες έδειξαν την ποιότητά τους, ενώ οι Βαρωσιώτες επανήλθαν σε καλές εμφανίσεις αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κέρδος.

Η Παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και επιβλήθηκε `19-25 σε 20’ ανοίγοντας το σκορ.

Άλλο παιχνίδι ήταν το δεύτερο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να αφηνιάζουν και να προηγούνται 15-09 και 20-13 κερδίζοντας τελικά 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το σπουδαίο αγώνα σε 23’

Ο Green Air Παφιακός πήρε τα ηνία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-06 και αύξησε σε 06-11 για να πάρει σκορ ασφαλείας 11-19 και σε 21’ κέρδισε 14-25 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 1-2 σετ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έπαιξε καλά στο τέταρτο σετ και βρέθηκε μπροστά με 13-09 και διατηρούσε το +4 15-11. Ο Green Air Παφιακός αντέδρασε και με ένα εκπληκτικό ντεμαράζ κέρδισε με 23-25 εξασφαλίζοντας μια πολύτιμη νίκη με 1-3 σετ.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(K.ΑΔΑΜΟΥ): Α. Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Παναγιωτίδης, Nomistru, Ramma, Νικολάου - Λίμπερο: Ιωάννου – Αλλαγές: Τουμπή, Lukovic.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Syftestad, Σαββίδης, Petty, Ανδρέου, , Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Γιαννάκος.

«Βήμα» πεντάδας

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π. 1-3 (21-25, 19-25, 25-19, 22-25)

«Βήμα» πεντάδας έκανε η Ε.Ν.Π. στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» αφού κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ. Οι «βυσσινί» ήταν σταθεροί στην απόδοσή τους κερδίζοντας υπερδίκαια στον αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας αφήνοντας το ΑΠΟΕΛ πολύ μακριά τους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο ντεμπούτο του κόουτς Χριστόφορου Χαραλάμπους πάλεψαν, κέρδισαν το τρίτο σετ, όμως έχασαν ένα σημαντικό αγώνα.

Η Ένωση στο πρώτο σετ διατηρούσε την πρωτοπορία και ξέφυγε 15-21 με τους παίκτες του Χρ. Χαραλάμπους να επιχειρούν να μειώσουν αλλά τελικά, τους «βυσσινί» να κερδίζουν 21-25 σε 28’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Οι «βυσσινί» ήταν αποτελεσματικοί στο δεύτερο σετ και βρέθηκαν στο +4 12-16 και 18-22 με το νεαρό κόουτς των «γαλαζοκιτρίνων» να καλεί σε τάιμ – άουτ. Η Ένωση κράτησε και κέρδισε 19-25 σε 27’ ξεφεύγοντας με δυο σετ.

Στην ισορροπία βάδιζαν οι δυο ομάδες στην έναρξη του τρίτου σετ 05-05. Το ΑΠΟΕΛ κατόρθωσε να προηγηθεί 12-10 έχοντας στο σχήμα του τον Νεόφυτο Κυπριανού. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε να προηγείται 20-17 επικρατώντας τελικά με 25-19 σε 28’ μένοντας στο παιχνίδι αφού μείωσε σε 2-1 σετ.

Η ομάδα του Παραλιμνίου βρήκε ρυθμό στο τέταρτο σετ και βρέθηκε στην πρωτοπορία 19-23 και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της κερδίζοντας σε 29’ 22-25 και τον αγώνα 1-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Κανάρης, Jansons, Σοφοκλέους, Στρουγκάρεβιτς, Αβερκίου, Saar – Λίμπερο: Παντελή. –Αλλαγές: Κυπριανού, Παναγίδης, Σκορδής.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Παπέττας, Acosta, Γ. Χρυσοστόμου, Coutinho, Παπανδρέου, Stevovic – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Στέκας, Σιόκκουρος.

Πολύτιμο τρίποντο

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-0 (25-21, 26-24, 25-22)

Πολύτιμο τρίποντο που την αφήνει στην 4η θέση πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που κέρδισε στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 3-0 σετ. Ο αγώνας διατήρησε το ενδιαφέρον του αφού η Ολυμπιάς ήταν πολύ ανταγωνιστική. Ωστόσο, η Αναγέννηση ήταν πιο ουσιαστική και επικράτησε ανεβαίνοντας στους 12 βαθμούς.

Το πρώτο σετ κράτησε το ενδιαφέρον του, αλλά η Αναγέννηση πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας 25-21 σε 27’ και προηγήθηκε.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο δεύτερο σετ. Η Ολυμπιάς προηγήθηκε 06-08 αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει αφού η Αναγέννηση ήταν πάντα σε απόσταση αναπνοής 19-20. Στην τελική ευθεία το σετ ήταν ισόπαλο 23-23 με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στους έξτρα πόντους και την Αναγέννηση να κερδίζει 26-24 σε 29’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Οι δυο ομάδες των Κοκκινοχωριών συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά και στο τρίτο σετ 07-07 με την Αναγέννηση να προηγείται 14-13 και να διατηρείται στο προβάδισμα 17-13. Η Ολυμπιάς Φρενάρους έδειξε «σφυγμό» και μείωσε στον πόντο 21-20, αλλά η Αναγέννηση κέρδισε 25-22 κερδίζοντας με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Costa, Τόφια, Antonic, Καραγιάννης, Ιακώβου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Aδάμου, Σαράντης, Payan, Πέτρου, Allen,Παπέττας – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς – Αλλαγές: Ξενοφώντος.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση