Ήττα στο τάι μπρέικ για ΑΠΟΕΛ

Δύσκολη νίκη για ΕΝΠ

Σπουδαία νίκη σε ένα μεγάλο παιχνίδι πέτυχε η Ολυμπιάς Φρενάρους. Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου κέρδισε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ με 3-2 στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Το ΑΠΟΕΛ με ρεκόρ 01-06 βρίσκεται στην 8η θέση και ψάχνει αντίδραση στα επόμενα παιχνίδια.

Μάχη έγινε στο Κλειστό της Δερύνειας στο πρώτο σετ με την Oλυμπιάς να κερδίζει 25-23 και να ανοίγει το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχο στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε κερδίζοντας 14-25. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ. Η Ολυμπιάς προηγήθηκε 19-18 και 21-20 με το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους που ήταν ένας εξαντλητικός «μαραθώνιος» με την Ολυμπιάς να κερδίζει 39-37 και να προηγείται 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν εκ νέου ισορροπημένο με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 06-08, ενώ κατάφερε για πρώτη φορά να ξεφύγει με 09-13. Η Ολυμπιάς όμως μείωσε στον πόντο 16-17 και το σετ απέκτησε ξανά ενδιαφέρον. Οι Φρεναρίτες προηγήθηκαν κιόλας 20-18 , αλλά σχεδόν αμέσως το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 21-22. Το σετ στα τελικά του στάδια είχε σασπένς και αγωνία με το ΑΠΟΕΛ να χαμογελά στο τέλος και να κερδίζει 23-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και στο τάϊ – μπρέϊκ με το σκορ να διαμορφώνεται στο 03-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει 04-07 δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι. Ωστόσο, οι «κοκκινόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 07-07. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες ξανά με την Ολυμπιάς να κερδίζει με 15-13 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Payan, Πέτρου, Βασιλείου, Παπέττας, Αδάμου, Allen – Λίμπερο1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς – Αλλαγή: Σαράντης.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Jansons, Saar,Στρουγκάρεβιτς, Σοφοκλέους, Κυπριανού, Χριστοφορίδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Κανάρης, Παναγίδης.

Με την «ψυχή στο στόμα» η Ε.Ν.Π. κέρδισε στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου την ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ και εξασφάλισε άλλους δυο πόντους στην προσπάθεια που κάνει για την πεντάδα. Η ΑΕ Καραβά τα έδωσε όλα, προηγήθηκε αλλά έχασε κυριολεκτικά στα σημεία. Η ΑΕ Καραβά έμεινε στην 9η θέση όμως με 3 βαθμούς.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στα δυο πρώτα σετ. Η προσφυγική ομάδα αιφνιδίασε και προηγήθηκε αφού κέρδισε το πρώτο σετ 17-25. Η Ένωση όμως αντέδρασε και αφού ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-17 πήρε το τρίτο δύσκολα με 25-23 και ανέτρεψε το σκορ αφού προηγήθηκε 2-1 σετ.

Η Ένωση πατούσε καλύτερα στην έναρξη του τέταρτου σετ και προηγήθηκε 08-06. Η ΑΕ Καραβά όμως έδειξε αντίδραση και προηγήθηκε 12-14, ενώ αύξησε σε 15-18. Η ΑΕ Καραβά κράτησε και ολοκλήρωσε το σετ κερδίζοντας με 20-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ.

Οι «βυσσινί» μπήκαν δυνατά στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκαν 04-00. Η ομάδα του Κ. Χατζηδαμιανού με σερί 00-05 προηγήθηκε 04-05. Με την αλλαγή του τερέν όμως η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 08-07 και αύξησε σε 12-10. Με το 14-11 η Ένωση «κλείδωσε» το σετ κερδίζοντας 15-12 κερδίζοντας με 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Acosta, Γεωργίου, Stevovic, Coutinho, Χρυσοστόμου, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας. –Αλλαγές: Στέκας

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Μοσχοβάκης, Φιλοκράτους, Gorchaniuk, Αχιλλέως , Καρακατσάνης- Λίμπερο: Αντωνίου.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση