Εύκολες νίκες για Ομόνοια, Παφιακό και Αναγέννηση

Υπερπολύτιμη νίκη πέτυχε στη Λευκωσία ο Green Air Παφιακός. Στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» επικράτησε με 0-3 σετ του ΑΠΟΕΛ και βρίσκεται στη 2η θέση. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε σε όλο τον αγώνα, αλλά έχασε στα σημεία.

Ο Green Air Παφιακός σε ένα πολύ κλειστό σετ επιβλήθηκε με 20-25 στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 0-1 σετ σε 24’ Το ΑΠΟΕΛ μέχρι το 15-14 προηγείτο συνεχώς.

Στην απόλυτη ισορροπία ήταν το ντέρμπι στο δεύτερο σετ 09-09. H παφιακή ξέφυγε στα τελικά στάδια κερδίζοντας 21-25 αυξάνοντας το σκορ σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ τα έδωσε όλα για να μείνει στον αγώνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 17-16. Ο Green Air Παφιακός πήρε τα ηνία προηγήθηκε 20-23 για να κερδίσει με 21-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (XΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Χαριδήμου, Σκορδής, Saar, Jansons, Strukarevic, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Κανάρης, Αβερκίου, Παναγίδης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Petty, Παφίτης, Systestad, Ζηκάκης, Οικονομίδης, Γιαννάκος, - Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Τσαγγαρίδης, Ανδρέου.

«Μίλησε» η έδρα

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-20, 25-21,25-20)

Η έδρα αποδείχθηκε καταλυτική και «μίλησε» στο παιχνίδι Αναγέννησης Δ. – N. Papas Group Νέας Σαλαμίνας για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Οι «πράσινοι» της Αναγέννησης πήραν αυτό που ήθελαν το τρίποντο δηλαδή και εδραιώθηκαν στην 4η θέση. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να κάνουν βήμα πεντάδας.

Η ομάδα των «πρασίνων» ήταν πιο αποτελεσματική στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 25-20 και προηγήθηκε με 1-0.

Oι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο δεύτερο σετ με την Αναγέννηση να κατορθώνει να ξεφεύγει στο τέλος κερδίζοντας με 25-21 σε 26’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ.

Μετά τα αρχικά στάδια του τρίτου σετ, η Αναγέννηση ανέβηκε και ξέφυγε 14-09 για να ελέγξει τον ρυθμό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν τελικά με 25-20 εξασφαλίζοντας το σημαντικό τρίποντο με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Antonic, Τόφια, Aποστόλου, Καραγιάννης, Costa, Ιακώβου, - Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

N. Papas Group ΝΕΑ

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Γ. Xρυσοστόμου, Α. Χρυσοστόμου, Χατζηβασίλη, Παναγιωτίδης, Logunov, Νomistru. – Αλλαγές: Νικολάου, Lukovic.

Έπαιξε όσο χρειαζόταν

AE ΚΑΡΑΒΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25, 12-25, 21-25)

Παίζοντας όσο χρειαζόταν η Ομόνοια ξεπέρασε την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής το εμπόδιο της ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Οι «πράσινοι» είναι στην κορυφή με 33 βαθμούς και 12-00 νίκες.

Η ΑΕ Καραβά ήταν πολύ ανταγωνιστική στα δυο από τα τρία σετ αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Ομόνοια κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ παρά την πολύ καλή προσπάθεια της ΑΕ Καραβά. Οι «πράσινοι» είχαν μικρές διαφορές στο σετ και ολοκλήρωσαν με επιτυχία την προσπάθειά τους κερδίζοντας 20-25

Η Ομόνοια ξέφυγε 03-10 και 10-21 στο δεύτερο σετ για να επιβληθεί εύκολα με 12-25 και να αυξήσει σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά προσπάθησε να μείνει κοντά στο σετ αλλά η Ομόνοια ξέφυγε 13-17 και 18-23 για να κερδίσει 21-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ: Rodolfo, Μοσχοβάκης, Χατζηδαμιανού, Φιλοκράτους, Καρακατσάνης Herrera – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Ιωάννου.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Ελευθερίου, Santos, Προδρόμου, A. Πετρακκίδης,Σ. Πετρακκίδης, Rangel – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Λοϊζου.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση