Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση

Σημαντική νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που κέρδισε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την Ολυμπιάς Φρενάρους στο Γυμνάσιο «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» με 0-3 σετ και μετά από δυο ήττες επέστρεψε στις νίκες. Η Ολυμπιάς ήταν ανταγωνιστική σε όλο τον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Ανόρθωσις εξασφάλισε το πρώτο σετ κερδίζοντας 25-21. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες βρέθηκαν στο ισόπαλο 17-17 με την Ανόρθωση να προηγείται 18-20 για να κερδίσει 20-25 και να διαμορφώσει το 0-2 σετ.

Ισοζυγισμένο ήταν το τρίτο σετ στα αρχικά στάδια με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 10-10. Η Ανόρθωσις κατάφερε να εξασφαλίσει ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων 10-12, 14-16. Η ομάδα του Φρενάρους όμως δεν άφησε την Ανόρθωση να ξεφύγει και με σερί 07-03 προηγήθηκε 21-19, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 22-22. Η Ανόρθωσις ολοκλήρωσε τον αγώνα κερδίζοντας δύσκολα στους έξτρα πόντους 24-26 και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Payan, Πέτρου, Aδάμου, Allen, Βασιλείου, Ξενοφώντος – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφή, Torres, Σαββίδης, Χριστοφόρου, Eυσταθίου, Guilerme – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

Πρώτο τρίποντο

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 0-3 (10-25, 13-25, 29-31)

Τη δεύτερή του νίκη, αλλά το πρώτο σημαντικό τρίποντο, πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 7 βαθμούς με τη λήξη του Α Γύρου της κανονικής διάρκειας. Η ΑΕ Καραβά σε ένα σημαντικό αγώνα ήταν ανταγωνιστική στο τρίτο σετ που έχασε όμως και μαζί τον αγώνα

Το ΑΠΟΕΛ ήταν αψεγάδιαστο στα δυο πρώτα σετ κερδίζοντας με 10-25 και 13-25 και προηγήθηκε 0-2 στη Λεμεσό.

Στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά εμφανίστηκε διαφορετική και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 17-15. Το ΑΠΟΕΛ όμως αντέδρασε και προηγήθηκε 19-20. Οι δυο ομάδες στα τελικά στάδια του σετ ήταν ισόπαλες 23-23 με το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους. Μετά από αγώνα με σασπένς οι «γαλαζοκίτρινοι» του Χρ. Χαραλάμπους κέρδισαν 29-31 σε 38’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D.LETCHEV): Gorchaniuk, Rodolfo, Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Μοσχοβάκης – Λίμπερο:Αντωνίου.

ΑΠΟΕΛ(XΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Κανάρης, Στρουγκάρεβιτς Jansons, Σκορδής, Saar, Αβερκίου – Λίμπερο: Παντελή.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση