Έκλεισε τη χρονιά στην κορυφή η Ομόνοια, νίκη για Ανόρθωση

Τι έγινε στις αναμετρήσεις του πρωταθλήματος βόλεϊ

Η Ομόνοια άνκαι δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ βρήκε τα πατήματά της στα επόμενα σετ, κέρδισε την αξιόμαχη Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ και έκλεισε το 2019 στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Οι «βυσσινί» αντιστάθηκαν στο πρώτο σετ και μετά υπέκυψαν.

Η Ομόνοια κέρδισε το πρώτο σετ 25-21 στο δεύτερο σετ επιβλήθηκε αφού προηγήθηκε 17-11 και έβαλε βάσεις νίκης για το 2-0 σετ που κέρδισε 25-13.

Παρόμοιο σκηνικό εξελίχθηκε και στο τρίτο σετ όπου η Ομόνοια κέρδισε με 25-11 και καθάρισε τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Alves, Σ. Πετρακκίδης, Ruiz, Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. (N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Nascimento, Μilkov, Στέβοβιτς, Rojas, Χαραλάμπους, Στέκας – Λίμπερο: Ελευθερίου. Αλλαγές: Παπανδρέου.

Επιστροφή στις νίκες

AE ΚΑΡΑΒΑ– ANΟΡΘΩΣΗ 0-3 (21-25, 13-25, 23-25)

Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα τη Δευτέρα από την Ομόνοια και ολοκλήρωσε με επιτυχία το 2019. Μέσα στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» κέρδισε με 0-3 την ΑΕ Καραβά που πάλεψε ξανά αλλά δεν έμελλε να κερδίσει το 2019.

Η Ανόρθωση επιβλήθηκε στο πρώτο σετ 21-25 και προηγήθηκε 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 04-03. Η Ανόρθωση ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε 08-14 και 12-23 για να κερδίσει 13-25 και να προηγηθεί 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά βρισκόταν κοντά στο σκορ ενώ βρέθηκε και στον πόντο 23-24 αλλά η Ανόρθωση διατήρησε την ψυχραιμία της και επιβλήθηκε 23-25 γράφοντας το 0-3.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCIANOV): Χριστοφή,Ράμμα, Rodolpho, Παναγιωτίδης, Kaminski, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.

ANΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Δημητρίου, Romanutti, Σαββίδης, Torres, Ηaapakoski, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης. – Αλλαγές:Στρουγκάρεβιτς.

Ο νόμος της Δερύνειας

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-18, 23-25, 25-20, 25-19)

Σπουδαία νίκη που την ανεβάζει βαθμολογικά και ψυχολογικά βλέποντας καθαρά την τετράδα πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας στην 10η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών για το 2019. Μέσα στην έδρα της κέρδισε την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 που μετά τη νίκη επί του Green Air Παφιακού δεν τα κατάφερε να ξεφύγει.

Με τη δύναμη της έδρας η Αναγέννηση προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-18. Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 04-09 για να μειώσει η Αναγέννηση 10-12 και 14-15. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε 20-23. Η Αναγέννηση μείωσε 22-24 όμως η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κράτησε και ισοφάρισε κερδίζοντας 23-25.

Στο επόμενο σετ η Αναγέννηση ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε 25-20 ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα. Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Δερύνειας προηγήθηκε 08-06. Η Αναγέννηση έλεγξε τον ρυθμό ξέφυγε με 22-18 και 24-19 για να «καθαρίσει» το σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τodorovic Shvalev, Αποστόλου, Garchet, Τόφια, Kαραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T. GULIBERTI): Brook, Ζηκάκης, Dulchev, Σιαπάνης, Χρυσοστόμου, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Σίσκου.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση