Βαρωσιώτικη υπόθεση τα ντέρμπι

Νίκες Ν. Σαλαμίνας επί Ομόνοιας και Ανορθώσεως επί Green Air Παφιακού – Κέρδισαν Αναγέννηση και ΑΠΟΕΛ

Με νίκες των Νέα Σαλαμίνας και Ανορθώσεως ολοκληρώθηκαν τα ντέρμπι της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής που διεξήχθησαν την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022. Σε μια αγωνιστική που κέρδισαν και οι τέσσερις γηπεδούχοι με 3-0 σετ, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-0 της πρωτοπόρου Ομόνοιας στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής διάρκειας. Η Ομόνοια έχασε, αλλά διατήρησε την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα ενόψει πλέϊ-οφς.

Στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» η Ανόρθωσις κέρδισε τον Green Air Παφιακό με 3-0 και τερμάτισε στην 4η θέση. Ο Green Air Παφιακός έχασε και δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ομόνοιας για να ανέβει στην 1η θέση.

Στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών, η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε στη Δερύνεια την Ε.Ν.Π. με 3-0 και τέλειωσε το ράλι των 14 αγωνιστικών στην 5η θέση με 21 βαθμούς. Από την άλλη, η Ε.Ν.Π. τερμάτισε στην 6η θέση.

Εξάλλου, το ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο του νέου κόουτς Νίκου Ρουμελιώτη κέρδισε την ΑΕ Καραβά στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-0 σετ και τερμάτισε στην 7η θέση στην κανονική διάρκεια. Η ΑΕ Καραβά με σούμα 00-14 τερμάτισε στην 8η θέση με 01 πόντο.

«Ερυθρόλευκο» μήνυμα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (29-27, 31-29, 25-19)

Μεγάλο παιχνίδι έγινε την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022 στην 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών μεταξύ Νέα Σαλαμίνα – Ομόνοια. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ σε 97’ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και τερμάτισαν στην 3η θέση στην ρέγκιουλαρ σίζον.

Η Ομόνοια δέχθηκε τη δεύτερη της ήττα αλλά δεν στοίχισε, αφού μετά την ήττα του Green Air Παφιακού έχει το απόλυτο πλεονέκτημα αφού αρχίζει τα πλέϊ –οφς από την πρώτη θέση.

Τα δυο πρώτα σετ κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν 29-27 και 31-29. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τα σετ, αλλά η Νέα Σαλαμίνα είχε καλύτερα τελειώματα στο φινάλε των σετ. Στο τρίτο σετ η Nέα Σαλαμίνα εξασφάλισε διαφορά τεσσάρων πόντων 22-18 που της έδωσε την ευκαιρία να επιβληθεί με 25-19 και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Νικολάου, Balaque, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης, Ιωάννου – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Αχιλλέως, Χρυσοστόμου.

OMONOIA (Σ.ΣΑΒΒΑ): Souza,Σ. Πετρακκίδης,Ελευθερίου, Lescov, Leontyev, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Προδρόμου, Μαυρομμάτης, Αχ. Πετρακκίδης.

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Α. Κωνσταντινίδης

Νίκησε και ανέβασε ψυχολογία

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0 (25-18, 25-17, 25-19)

Γλυκιά γεύση είχε για την Ανόρθωση το φινάλε της ρέγκιουλαρ σίζον. Στο ντέρμπι που έγινε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» η Ανόρθωσις κέρδισε τον Green Air Παφιακό με 3-0 σετ σε 70’ και μπαίνει με καλή ψυχολογία στα πλέϊ-οφς. Η ομάδα της Πάφου με την ήττα της έμεινε στην 2η θέση στο φινάλε της ρέγκιουλαρ σίζον.

Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν καλύτερη και επιβλήθηκε με 25-18, 25-17 και 25-19 σε ένα πανομοιότυπο πάνω – κάτω αγώνα σε όλη τη διάρκειά του.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Knezevic, Α. Χρυσοστόμου, Halanda, Ζηκάκης, Pepic, Βjelica - Λίμπερο: Πλατρίτης, Μιλτιάδους – Αλλαγές: Xριστοφόρου,Δημητρίου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Viller, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Acosta – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Xριστοφή,

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Μ. Αντώρκας.

«Πράσινο» το ντέρμπι Κοκκινοχωριών

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Ε.Ν.Π. 3-0 (25-20, 25-14, 25-20)

Η Αναγέννηση Δερύνειας στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της ρέγκιουλαρ – σίζον κέρδισε την Ε.Ν.Π. στο Γήπεδο Δερύνειας με 3-0 σετ σε 76’. Η ομάδα του Γ. Μέλκα τερμάτισε στην 5η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η Ε.Ν.Π. έμεινε στην 6η θέση με 13.

Το ντέρμπι στο Γήπεδο Δερύνειας ήταν ανοικτό στο πρώτο και τρίτο σετ με την Αναγέννηση να κερδίζει και τα δυο με 25-20. Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση έπαιξε πολύ καλύτερα ξέφυγε στο σκορ και κέρδισε 25-14.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ):Κούρμουζος, Antonic, Jackson, Καραγιάννης, Shvalev, Aποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Βερεϊς, Μπέης, Fellahoglu, Τόφια

Ε.Ν.Π. (T. GALIMBERTI):Σαββίδης, Παπανδρέου, Costa, Γεωργίου, Ιακώβου, Μαρουλλής – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σαράντης, Coutinho, Σόκκουρος, Καρκίδης,

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Κ. Στεφανή

Με «αέρα» Ρουμελιώτη

ΛΕΥΚΟΘΕΟ: ΑΠΟΕΛ –ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-17, 25-22, 25-21)

Με τον «αέρα» που έφερε η έλευση του νέου κόουτς Νίκου Ρουμελιώτη το ΑΠΟΕΛ στην 14η αγωνιστική και τελευταία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών κέρδισε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 77’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» τερμάτισαν στην 7η θέση και αναμένει τα πλέϊ –οφς. H AE Kαραβά με την 14η ήττα της ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στην 8η θέση.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό ειδικά στο δεύτερο και τρίτο σετ, αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν αποτελεσματικό και κέρδισε τα σετ με 25-17, 25-22 και 25-21. Η ΑΕ Καραβά για ακόμα ένα παιχνίδι πάλεψε, αλλά έχασε.

ΑΠΟΕΛ (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Αντωνιάδης, Dodic, Πέτρου, Στρουγκάρεβιτς, Jansons, Σκορδής – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Kυπριανού.

AE KΑΡΑΒΑ (A.HERRERA): Παναγιωτίδης, Sakeev, Ramma, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους, Herrera – Λίμπερο: Καλαφάτης, Αχιλλέως – Αλλαγές: Φιλοκράτους.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Χρ. Μητροφάνους.

Α ΑΝΔΡΩΝ: ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ομόνοια (14) 12-02 37-16 34
Green Air Παφιακός (14) 11-03 34-16 32
Νέα Σαλαμίνα (14) 09-05 35-17 29
Ανόρθωσις (14) 09-05 32-19 27
Αναγέννηση Δερ. (14) 07-07 27-25 21